Nedávne tragické udalosti medzi Izraelom a Hamasom jasne ukázali, že naša najväčšia zraniteľnosť voči teroristom nie je vo vonkajších nebezpečenstvách, ale v našich vnútorných konfliktoch. Naše vlastné demonštrácie, protesty a zlosť, ktorú šírime medzi sebou, nás oslabujú a dodávajú odvahu tým, ktorí na nás chcú zaútočiť. I keď je dôležitosť jednoty široko uznávaná, zostáva menej jasné, že jednota je len začiatkom významnejšieho cieľa.
Príbeh o Babylonskej veži slúži ako výstižný príklad dôsledkov zneužitia jednoty. Babylončania, ktorí boli jednotní vo svojom zámere, využili silu jednoty poháňanú skupinovým egoizmom na stavbu veže. Ale kvôli ich sebeckému zneužitiu zjednocujúcej sily sa veža nakoniec zrútila, rozptýlila obyvateľov a zamotala ich jazyk. Podobne aj dejiny komunizmu ukazujú, ako sa zdanlivo ušľachtilá snaha o rovnosť a priateľstvo založené na jednote môže zvrhnúť na chamtivosť a útlak, čo má za následok stratu miliónov životov.
Pokiaľ je jednota postavená na nesprávnych základoch, t. j. na sebectve, hrozí, že jej potenciál pre pozitívnu zmenu bude oslabený. Nestačí len vyhlásiť: „Spoločne zvíťazíme.“ Samotná jednota síce dokáže odvrátiť vonkajších nepriateľov, ale nerieši nekonečný vnútorný konflikt s našimi rozdeľujúcimi egocentrickými sklonmi, ktoré sa v nás neustále prejavujú. Bez vyššieho riadiaceho princípu sa ego bude znovu presadzovať, aby udržiavalo kolobeh konfliktov a priťahovalo vonkajšie nebezpečenstvá.
Týmto vyšším vodiacim princípom nie je vzdialená postava akéhosi starčeka, ktorý prebýva v oblakoch, ale pozitívna zjednocujúca sila. Táto sila sa prejavuje vo vzťahoch, ktoré budujeme nad našimi rozdeľujúcimi egoistickými sklonmi. Korene má v základných princípoch prírody a prejavuje sa v zámeroch ľudí, ktorí sa spájajú s jedným spoločným cieľom: chcú medzi sebou šíriť základné vlastnosti prírody, ako sú láska, štedrosť a prepojenosť a chcú, aby sa tieto hodnoty rozšírili do celého sveta. Jednota, ktorá vzniká prostredníctvom týchto ľudí, je potom založená na základnej jednote, ktorá v prírode existuje a ktorá priťahuje harmóniu a mier, ktoré v prírode prebývajú.
Ak chceme vybudovať trvalú spoločnosť, musíme sa povzniesť nad prostú jednotu a vytvoriť spoločnosť založenú na prírodných zákonoch. Bez takéhoto usporiadania hrozí akémukoľvek spoločenskému systému zrútenie a jeho členovia sú ohrození. Uvedomenie si potreby zosúladiť našu jednotu s večnou a dokonalou formou prírody je nevyhnutné na prelomenie kolobehu vnútorných sporov a vonkajších nebezpečenstiev. Preto potrebujeme v spoločnosti pestovať takú jednotu, ktorá je postavená na blahu všetkých, jednotu tvorenú postojmi jej členov, ktoré sú v súlade s vlastnosťami prírody, ako sú láska, obdarovanie a spojenie.
...." láska nie je vlastnosť prírody"... ...
Je jasné, že to nepiše Leitman. Ale aj tak... ...
Celá debata | RSS tejto debaty