Aký je rozdiel medzi ohováraním a kritikou?
10. júna 2024 04:40,
Prečítané 1 004x,
Michael Laitman,
Nezaradené
Ohováranie je nedostatok správneho odôvodnenia niečoho, čo bolo povedané.
V takom prípade je potrebné vec preveriť tým, že ju vznesiete na verejný súd. To je všeobecne rozdiel medzi ohováraním a kritikou.
Je veľmi ťažké overiť, s akým úmyslom niekto hovorí o inej osobe. Sami si to nemôžeme overiť. Preto by sme mali byť veľmi opatrní, dokonca sa báť otvoriť ústa o druhom človeku, aj keď si myslíme, že z našej strany ide iba o kritiku.
Ak si vezmeme ako príklad pracovný kolektív, ľudia často diskutujú o niektorých spolupracovníkoch kvôli ich jednaniu alebo osobnosti. Je také správanie ohováraním, alebo nie?
Ohováranie je v takomto prípade vyjadrením negatívneho názoru na niekoho, kto chýba. Ohováraním však nie je to, ak o spolupracovníkovi v práci diskutujeme s nadriadeným a zdôrazňujeme, že jeho vlastnosti sú pre jeho funkciu nevhodné.
Ohováranie je všeobecný pojem, ktorý sa musí obliecť do konkrétnych činov a nejako sa prejaviť. V príklade so spolupracovníkom, ak o niekom hovoríme iba preto, že nemáme nič iné na práci, potom je taký rozhovor ohováraním alebo klebetou, ale nie je tomu tak, ak podávame objektívne hodnotenie jeho schopností a funkcií.
18.11.2024
Stojíme na prahu významnej historickej zmeny, vzostupu na ďalšiu úroveň nášho ľudského vývoja. Na tejto ceste budeme potrebovať liek na ego, ktoré nás vzďaľuje od seba navzájom a ničí každý dobrý aspekt života. Tento liek na ego pre nás odhalili veľkí kabalisti 20. storočia Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) a jeho syn, kabalista Baruch Šalom Halevi Ašlag (Rabaš). Vďaka [...]
11.11.2024
V rozprávkach všetko končí svadbou hrdinov. A potom – ,,žili šťastne až do smrti a dobre sa mali“. Tak je to v rozprávkach. A v živote? V živote sa často stretávame s rozporom medzi tým, čo chceme, a tým, čo je skutočné. Chceme jednu vec, ale stane sa niečo iné a spôsobí to veľa utrpenia. Je možné vybudovať také vzťahy, ktoré nebudú vyvolávať nespokojnosť [...]
05.11.2024
Nepochybne. Podľa múdrosti kabaly, z ktorej čerpám všetko, čo hovorím, vstupujeme do novej éry, ktorú kabalisti označujú ako „epocha poslednej generácie“. Táto epocha sa vyznačuje veľmi intenzívnym rozvojom ľudstva. Nejedná sa o vývoj technologický alebo sociálny, ktorý poznáme z predchádzajúcich generácií, ale o vývoj duchovný. Ako budeme postupovať po ceste [...]
Klebeta môže byť aj pravdivá. ...
Iba hlúpy a zlý človek hovorí (alebo vypisuje... ...
Temá, ktorá ma tiež zaujíma. Mám ju ... ...
Celá debata | RSS tejto debaty