Založ si blog

Čo robiť, keď tak hlboko nenávidíte svet?

Podobnú otázku som dostal na svojej facebookovej stránke od Diny:
„Čo mám robiť so svojou nenávisťou k tomuto svetu?“ Dnes sa tak cíti mnoho ľudí. Ľudia nenávidia tento svet! Neznášajú ho! A mnohí sa dokonca pýtajú: „Prečo som sa narodil? Prečo by som mal na tento svet priviesť dieťa?”

Je to skutočne tak. Blíži sa doba, kedy bude ľudstvo z tohto sveta úplne rozčarované. Sebecká povaha ľudí, túžba užívať si na úkor druhých a prírody, je stále silnejšia a nemôže byť naplnená. Ľudia nevedia, ako naplniť svoje egoistické túžby, pretože ak sa nám podarí uspokojiť niektorú z našich egoistických túžob, vyhasne a na jej mieste sa objaví nová egoistická túžba. Takýmto spôsobom sa ľudstvo vyvíja s rastúcou neschopnosťou sebarealizácie, a čím viac sa vyvíja, tým je nespokojnejšie.

Tomuto stavu dobre rozumiem. Zvlášť v mladších rokoch som zažil veľa takých stavov, ktoré ma nútili klásť si otázku, prečo žijem a kvôli čomu mám žiť.

Príčina, prečo stále viac ľudí cíti nespokojnosť a nenávidí svet, v konečnom dôsledku je v tom, že chcú urobiť svet lepším pre seba i pre všetkých ostatných. Riešenie na to existuje, ale každý ho musí sám objaviť.

V prírode, ktorá je plne dávajúca, so zákonmi spojenia a lásky, sa skrýva vrodená túžba, ktorá si praje, aby sme sa rozumne rozhodli, ako vnímať a pociťovať svet. To je nutné k tomu, aby sme sa počas svojho života na tomto svete stali takými bytosťami, ktoré sa svojimi myšlienkami a túžbami približujú zákonom prírody. Príroda, ktorá stvorila tento svet, nám poskytla príležitosť odhaliť jej zákony, aby sme sa mohli povzniesť nad svoju nenávisť k svetu, to znamená, aby sme mohli prejsť zo sveta odsúdeného k zániku, strašného a sebeckého, do sveta láskavého, príjemného a krásneho.

Ak tento prechod uskutočníme, otvorí sa pred nami úplne nový, harmonický svet. Ak budeme usilovať o to, aby sme svoju nenávisť k svetu premenili na iný stav, z ktorého by sme tento svet videli inak, a ak budeme takú inverziu neustále opakovať – hoci len mechanicky, bez toho, aby sme zatiaľ dosiahli jej úprimné precítenie –, nakoniec to docielime. Musíme však radikálne zmeniť svoj postoj k svetu, k ľuďom a k prírode.

 

Nie je to jednoduchá úloha. Táto zmena vyžaduje mechanické „precvičovanie“, aby sme si dokázali predstaviť svet opačný tomu, ktorý nám každý okamih v bezútešnom obraze vykresľujú naše egoistické túžby. Taká je práca na sebazdokonaľovaní, ktorú popisuje múdrosť kabaly.

 

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761284x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie