Založ si blog

Bolo niekedy na duchovnom stupni celé ľudstvo?

Nebolo. Duchovný stav si na krátku dobu udržala Abrahámova skupina, ktorá opustila Babylon. Keď vyšli z Egypta, povzniesli sa na novú úroveň a potom počas stavby Prvého Chrámu dosiahli ešte oveľa vyšších duchovných stupňov.

Keď hovoríme o Chráme, nehovoríme o stavbe z kameňa a z dreva. Namiesto toho hovoríme o vnútornej stavbe duše. Pri stavbe Prvého a potom Druhého Chrámu nastalo obdobie dosiahnutia významnej duchovnej úrovne, potom sme zhruba pred dvoma tisíckami rokov z týchto duchovných stupňov zostúpili.

Abrahámovej skupine, ktorá dostala meno „ľud Izraela“ a neskôr pod Mojžišovým vedením „židovský národ“, sa v tom čase podarilo dosiahnuť duchovný stav. Ľudstvo vo všeobecnosti však do duchovného sveta nevstúpilo, pretože si v čase, keď bolo v Babylone, nechcelo osvojiť metodiku odhalenia jedinej dávajúcej sily lásky, ktorá nám všetko poskytuje, sily spojenia, ktorá existuje v prírode a nazýva sa „Stvoriteľ“. Preto musel Abrahám opustiť Babylon len s tými ľuďmi, ktorí ho chceli nasledovať.

Ľudstvo ako celok teda nikdy v minulosti duchovnosti nedosiahlo. Dnes sme však vstúpili do novej vývojovej fázy, kedy bude musieť duchovný stav dosiahnuť každý človek do posledného. A každý človek k tomu má v sebe skrytý potenciál. Už teraz sa nachádzame v stave kolektívnej spolupatričnosti medzi sebou navzájom a s dávajúcou silou lásky a spojenia, ktorá nás drží pohromade. Tento stav má niekoľko názvov vrátane týchto: „zjednotená duša Adama HaRišona“ a „Malchut (kráľovstvo) sveta Ein Sof (Nekonečno)“. Taký je náš skutočný večný a dokonalý stav. K jeho odhaleniu sa postupne vyvíjame. V súlade s tým sa stále viac ľudí začína prebúdzať s túžbou po niečom väčšom, po niečom inom, než je celý rad svetských pôžitkov.

V dobách starovekého Babylonu sa ľudstvo Abrahámovej metóde kolektívne neprispôsobilo. Dnes sa však nachádzame v novej situácii, kedy bude neustále narastať utrpenie, čo nás už teraz núti stále viac spochybňovať spôsoby, akými vo svete premýšľame a konáme.

A tak či onak – buď prostredníctvom rastúceho uvedomenia si systému prírody a našej role v ňom, to znamená, prostredníctvom našej snahy sa prispôsobiť jeho integrálnym zákonom, alebo prostredníctvom rastúceho utrpenia – bude nakoniec údelom každého človeka dosiahnutie duchovného stavu.

Je to tak, ako je napísané: „Lebo zem bude plná poznania Hospodina, ako vody pokrývajú more“ (Iz 11, 9) a „Poznajte Hospodina, lebo všetci ma budú poznať, od najmenšieho po najväčšieho“ (Jer 31, 33 ).

 

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761245x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie