Založ si blog

Hľadanie životného cieľa v posledných rokoch života

Pokiaľ svoj život nezasvätíme hľadaniu nejakej určitej cesty, potom buď mrháme časom investujúc ho do niekoľkých rôznych smerov a končíme svoj život bez ničoho, alebo žijeme ako živočíchy bez úsilia o nejaký vyšší cieľ. Či sa budeme usilovať o vyšší cieľ, alebo nie, je dané našimi túžbami.

Osobne som si nikdy nedokázal predstaviť, že by som sa usiloval o bohatstvo, moc alebo slávu, pretože tieto telesné ciele končia spolu so životom človeka. Zvlášť dnes, keď mám už vyše sedemdesiat rokov. Povedzme, že mi zostáva ešte desať rokov života. Čo bude ďalej? Ak sa budem usilovať o telesné ciele, potom mi nezostane nič a všetko skončí. Čo by som teda mal v týchto desiatich rokoch robiť?

Bežnou odpoveďou na túto otázku pre človeka vo vyššom veku je starať sa o svoju záhradku, pestovať kvety, pozerať na televíziu a tešiť sa zo svojich detí a vnúčat. Rozhodne nie som proti tomu. Múdrosť kabaly nás zaväzuje k účasti na každodennom živote, avšak našou severnou hviezdou, ktorá nás vedie, by stále mal byť zmysel života.

Klasická predstava je, že starší človek bude mať okolo seba deti, ktoré mu v starobe podajú pohár vody. Je však nejaký rozdiel v tom, ako človek zomrie? Čo bude ďalej? Či už mu deti v starobe prinesú alebo neprinesú vodu, rovnako tým všetko končí.

Povedzme napríklad, že žijem v špeciálnom päťhviezdičkovom domove dôchodcov, kde ma ošetrovatelia rozmaznávajú ako malé dieťa, utierajú ma a kŕmia z fľaše, kým im v náručí spokojne nezaspím večným pokojným spánkom. Je to naozaj všetko, čo po mne zostane? Načo som žil svoj život?

Väčšina ľudí skutočne premýšľa o tom, ako prežiť posledné roky svojho života čo najpohodlnejšie. Ale tí, ktorým bola daná túžba odhaliť zmysel života, ktorá ich priviedla k štúdiu kabaly, chápu, že ak by v súčasnom živote nenašli zmysel života, potom by im tento život nebol k ničomu, takže by bolo lepšie, keby radšej ani neexistoval.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761263x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie