Od Čechova ku kabale: Hľadanie zmyslu v zdanlivo nezmyselnom živote.

Nedávno mi jeden z mojich študentov prečítal citát Antona Čechova a spýtal sa na môj názor, pretože sa domnieval, že myšlienky v tomto citáte sú podobné myšlienkam v múdrosti kabaly.

„Vtedy mi nebolo viac ako 26 rokov, ale dobre som vedel, že život nemá žiadny zmysel ani cieľ, že všetko je klam a ilúzia. Podstata a výsledok života v ťažkej práci na Sachaline sa nijako nelíši od života v Nice. Rozdiel medzi Kantovým mozgom a mozgom muchy je tiež zanedbateľný. Nikto na tomto svete nie je dobrý alebo zlý, všetko je absurdné a nezmyselné, takže do čerta s tým!“ (Anton Čechov „Svetla“)

Chápem, čo Čechov vyjadril, keď mal 26 rokov. V túto dobu svojho života skúmal všetko okolo seba – svoje okolie, svoj vnútorný svet a pravdepodobne aj znalosti, ktoré získal z kníh a dospel k tomuto bezútešnému záveru. To bolo zhrnutie jeho doterajšieho života.

Keď sa mladý človek cíti pod tlakom zo všetkých strán a začne premýšľať o nezmyselnosti života, správnou reakciou nie je poslať všetko do čerta, ale pokračovať v tom, čo sa od neho vyžaduje. Správne je zavrieť oči a ísť ďalej.

Ako však môžeme vedieť, čo sa od nás vyžaduje? Existuje vyššia sila lásky a odovzdania, ktorá od nás vyžaduje zvláštne úsilie. Táto vyššia sila je vyššia prirodzenosť, je oveľa múdrejšia ako my, a tak nám nezostáva nič iné, len poslúchnuť jej volanie a uznať, že sa rozvíja veľký zámer, ktorý presahuje naše chápanie.

Čechov porovnával tvrdý a vyčerpávajúci život na Sachaline s pokojnou pohodou v Nice a dospel k záveru, že medzi nimi nie je žiadny podstatný rozdiel. Ako mohol dôjsť k takému porovnaniu? Keď totiž odstránime povrchné vrstvy – telesné pohodlie a zmyslové pôžitky, nezostane medzi našimi životmi žiadny rozdiel. Všetci sme na rovnakej ceste, v rovnakom boji, bez ohľadu na to, kde sa nachádzame.

Aj ja zastávam názor, že život – či už na odľahlom ostrove, alebo v luxusnom meste – zostáva v podstate rovnakým. Pre svoj život požadujem len veľmi málo: miesto na prácu, tichú miestnosť, možno počítač. Táto jednoduchosť je odrazom poznania, že to, na čom skutočne záleží, nie je vonkajšie prostredie, ale vnútorný proces vývoja.

Tiež Čechovovo porovnanie Kantovho mozgu s mozgom muchy vychádza zo skutočnosti, že obaja fungujú na základe rovnakej egoistickej motivácie – hľadajú maximálne potešenie s minimálnym úsilím. Hoci sa zdá, že Kant spochybňuje sám seba a premýšľa o svojich činoch, v podstate sa on aj mucha riadi rovnakým základným princípom. Rozdiel je v tom, že nám ľuďom, bol daný rozum, aby sme objavili hlbší zmysel svojej existencie. Žiť s rozumom je náročné. Vyžaduje neustále skúmanie našich činov, ich príčin a ich súladu so silami, ktoré ich riadia. Tento druh života – život v rozume, je skutočne ťažký, pretože si vyžaduje neustále premýšľanie a ochotu vidieť ďalej za hranice okamžitého uspokojenia.

Nakoniec nás naša cesta na úrovni človeka privedie k objaveniu zmyslu života: Dosiahnutie podobnosti s prírodnými zákonmi. To je náš jediný cieľ, konečný bod všetkých našich snáh a úsilia. Na rozdiel od muchy, ktorá nemá slobodnú vôľu a existuje iba v rámci prírodných zákonov, ktoré sú jej pridelené, my ľudia máme potenciál povzniesť sa nad svoju prirodzenosť.

Čechov citát obsahuje tiež postreh, že „nikto na tomto svete nie je dobrý alebo zlý“. Vyplýva to z jeho poznania, že ľudia konajú v rámci svojej danej prirodzenosti. Ich konanie je nedobrovoľné, diktované podmienkami a silami, ktoré ich obklopujú. V tomto zmysle nemožno nikoho obviňovať ani chváliť. Také uvedomenie by však nemalo viesť k pasivite.

Správnym postojom k životu je uvedomiť si jeho priamočiaru zámernosť. Život má zmysel a je našou zodpovednosťou ho odhaliť. Tento zmysel je v dokonalom súlade s konečným zákonom prírody: „Miluj svojho blížneho ako seba samého.“ To je zákon ľudského spoločenstva a konečný cieľ, o ktorý sa musíme vždy usilovať.

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Grécko, požiar, hasiace lietadlo, hasiči, hasenie, Atény

Na gréckom ostrove Eubója vyčíňa požiar, na Kréte je už prevažne pod kontrolou

05.07.2025 18:30, aktualizované: 18:50

Pre ostrov Eubója i viacero častí Grécka platila v sobotu zvýšená výstraha pred rizikom vzniku lesných požiarov.

hasič, požiarnik, požiar, oheň, hasenie

Lesný požiar v Kalifornii pohltil už vyše 28-tisíc hektárov porastov

05.07.2025 18:18

Podľa AFP ide o dosiaľ najrozsiahlejší tohoročný lesný požiar v Kalifornii.

Dominik Duka

Emeritný pražský arcibiskup Duka sa Slovákom ospravedlnil za Čechov, ktorí ich poučujú o demokracii

05.07.2025 16:12

Vyzdvihol význam vierozvestcov pri formovaní základov štátnosti v strednej Európe.

SR STVR Flašíková dekrét generálna riaditeľka BAX

Vo veku 68 rokov zomrel predseda Rady STVR Jozef Krošlák

05.07.2025 15:50

V minulosti bol hovorcom premiéra Vladimíra Mečiara.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 935651x
Priemerná čítanosť článkov: 1868x

Autor blogu

Kategórie