Chrániť svoje duševné zdravie neznamená stavať múry alebo sa izolovať od sveta. Naopak, ide o to naučiť sa plynúť v harmónii s prírodou a ľuďmi okolo seba. Myšlienka, že sa kvôli strachu z rán uzatvárame alebo obrňujeme, je spôsob myslenia, ktorý nás z dlhodobého hľadiska udržuje odpojené a zraniteľné. Skutočná duševná sila pochádza zo spojenia, nie z izolácie.
Žijeme na jednej planéte a všetok život – ľudský, zvierací aj rastlinný – je vzájomne prepojený. Ak prijmeme priateľský a spolupracujúci prístup k ostatným ľuďom ak životnému prostrediu, zladíme sa s prepojenou povahou prírody. Tento prístup nie je len filozofický – má priamy vplyv na našu psychiku. Budovaním pozitívnych medziľudských vzťahov a pocitu zodpovednosti za svet okolo nás vytvárame zdravšie a podporujúce prostredie, ktoré zase pozitívne ovplyvňuje naše duševné zdravie.
Naše myšlienky majú obrovskú moc. Operujú na najvyššej úrovni prírody a ich vplyv sa rozširuje na kolektívne vedomie ľudstva a planéty. Myslieť na ostatných s láskou, ohľaduplnosťou a láskavosťou, preto pozitívne ovplyvňuje svet okolo nás nepriamymi a nie vždy okamžitými spôsobmi. Prijatím tohto porozumenia sa môžeme posunúť od individualistického prístupu zameraného na prežitie k mysleniu, ktoré prospieva spolupráci a vzájomnej starostlivosti.
Mali by sme preto klásť dôraz na vzdelávanie hodnôt podporujúcich spojenie, aby sme sa začali cítiť ako jedna skupina ôsmich miliárd ľudí na celom svete. Súčasné vzťahy nie sú dokonalé, a preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako žijeme, ako príroda existuje v dokonalej rovnováhe altruistických väzieb, a čo môžeme urobiť, aby sme sa povzniesli nad našu vrodenú egoistickú povahu, ktorá uprednostňuje osobný prospech pred prospechom druhých. Týmto smerom zameraná starostlivosť o ostatných nám nakoniec poskytne to, čo potrebujeme pre vyvážený, harmonický a pokojný život, a zároveň zaistí dobré duševné zdravie pre nás všetkých.
Celá debata | RSS tejto debaty