Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci.
Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých.
Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich ostatní potrebujú.
A vymieňajúca sa drží prístupu „ty mne, ja tebe“. Ich vzťah je ovplyvnený dokonca aj výmenami zdvorilostných fráz.
Podľa môjho názoru sú vzájomne si odovzdávajúci veľmi dôležití, pretože vytvára žiaduce priateľské, láskavé kontakty. A to je najpodstatnejšie. Nejde o to dávať, koľko sami chcete. Niečo dávať neprináša žiadny prospech. A to isté platí aj o prijímaní – brať, ak niekto dáva.
Ale keď si to medzi sebou vymieňate – to vytvára vzájomnosť, vďaka ktorej je možné napraviť človeka, zmeniť seba i druhého a vytvoriť medzi sebou spojenie. A to je hlavné. Cieľom je vytvoriť spojenie. Ale dávajúci z tohto neprináša nič.
Naopak, môže vyvolať nenávisť, pokiaľ po celý čas len dáva. Nemá to žiadny zmysel.
Takže ja som realista: Ty dávaš mne, ja dávam tebe. Vymieňame si zdvorilosti a tým sa navzájom učíme, že on môže urobiť to, čo ja – tým, že mu dávam, sa otváram a týmto spôsobom môžem aj ja od neho prijímať. A tak ďalej.
Najdôležitejšia je vzájomná výmena.
Náš súčasný svet je síce postavený na vzájomnej výmene „ty mne a ja tebe“, ale výmena, ktorá v dnešnej dobe prebieha, je zameraná iba na to, ako prijať čo najviac pre seba na úkor druhého alebo mu nedať nič.
V kabale sa o vývoji vzájomného obdarovávania píše: Od „moja je moja, tvoja je moja“ nasleduje „tvoja je tvoja, a moja je tvoja“.
To znamená, že človek postupuje do stavu, ktorý je zatiaľ pre nás takmer nemožný. Na niečo, čo si nemožno ani predstaviť: moja je tvoja a tvoja je tvoja.
A práve také vzťahy sú najviac reálne, podložené pravdou vyššej prirodzenosti, ktorá je protikladná našej prirodzenosti. K tomu by sme mali dospieť. Súčasne s týmto sa človeku začne otvárať úplne iný priestor – večný svet.
Celá debata | RSS tejto debaty