Je možné merať spiritualitu?

Spiritualitu môžeme merať podľa dôležitosti, ktorú jej prisudzujeme. V materiálnom svete meriame všetko pomocou fyzických jednotiek, ako je objem, vzdialenosť či hmotnosť, ale v duchovnom svete tieto parametre neexistujú. Tu je všetko merané emocionálnym a vnútorným významom, ktorý dané veci či javu prikladáme. Inými slovami – „váha“ alebo „veľkosť“ duchovného objektu závisí výhradne od toho, akú dôležitosť mu pripisujeme.
Človek, ktorý dosiahne spiritualitu – kabalista – si neužíva samotné dary, ktoré dostane, ale váži si toho, kto ich dáva. Duchovný zážitok nespočíva v objekte alebo potešení samotnom, ale v rozpoznaní jeho zdroja. Napríklad keď niekto dostane obyčajnú šálku kávy, jeho hodnota nezáleží na samotnej káve, ale na tom, kto ju pripravil a s akým úmyslom. Pokiaľ ju daruje významný človek, získava náhle obrovský význam. Rovnako tak, keď si uvedomíme, že všetko, čo dostávame, pochádza od Stvoriteľa – vyššej sily lásky, dávania a spojenia – naše vnímanie sa presunie od objektu k významu Darcu, teda k Stvoriteľovi.
Práve preto spiritualita začína rozvojom zmyslu pre dôležitosť Darcu. Čím viac hodnoty pripisujeme Stvoriteľovi, tým viac sa pozdvihujeme nad materiálne vnímanie a vstupujeme do novej dimenzie existencie. Akonáhle si začneme ceniť význam samotného zdroja života, presúvame sa z materiálneho sveta do duchovného. V spiritualite nemeriame zážitky materiálnymi meradlami, ale staviame náš vnútorný svet na veľkosti Darcu.
Na začiatku však musí prísť iskra – minimálne potešenie, tzv. „gram svetla“, ktorý prenikne do nášho vnímania. Na tomto základe potom začíname budovať povedomie o dôležitosti Stvoriteľa. V našom svete je každý zážitok – či už ide o chvíľku radosti, lásky, úspechu, alebo prostý prejav láskavosti – len malý záblesk svetla zo zdroja. Našou úlohou je zistiť, odkiaľ pochádza, a presunúť pozornosť od samotného potešenia k tomu, kto ho dáva.
Metóda rozvoja tohto vnímania existuje v rámci určitej štruktúry – kabalistickej skupiny, ktorej sa hovorí „desiatka“. Keď sa ľudia spoja s úmyslom hľadať zdroj svojho života, pomáhajú si navzájom rozvíjať vnímanie nevyhnutné na odhalenie prítomnosti Stvoriteľa – teda prítomnosti vyššej sily lásky, dávania a spojenia. Podobne ako tehotná žena začne všade vnímať kočíky alebo človek, ktorý chce kúpiť auto, zrazu všade vidí práve ten model – aj naše vnímanie sa riadi našimi túžbami. Ak túžime spoznať a cítiť Stvoriteľa, začneme Jeho prítomnosť vnímať vo všetkých aspektoch života.
Dôvod, prečo väčšina ľudí Stvoriteľa nevníma, je ten, že mu neprikladajú hodnotu. Oceňujú iba to, čo im prináša priamy úžitok. Preto ľudia v priebehu histórie uctievali materiálny zisk – túžili po požehnaní vo forme bohatstva, zdravia či úspechu. Spiritualita ale nespočíva v modlitbe za niečo. Ide o rozvoj vlastností lásky a dávania. Keď tieto kvality rozvíjame voči ostatným, postupne začneme vnímať Stvoriteľa, lebo On je ich dokonalým stelesnením.
Stvoriteľ sa nám nezjavil priamo, ale obklopil nás ostatnými ľuďmi. Vytvoril tak „ihrisko“, na ktorom môžeme rozvíjať schopnosť milovať a spájať sa. Tým, že sa k druhým správame so starostlivosťou a rešpektom, učíme sa, ako sa vzťahovať k Stvoriteľovi. Preto múdrosť kabaly učí, že láska k Stvoriteľovi začína láskou k blížnemu.
Táto zmena však nie je ľahká. Vyžaduje zásadné prehodnotenie našich hodnôt – prejsť od oceňovania vecí k oceňovaniu vzťahov a úmyslov. Predstavme si veľkolepú svadbu plnú vážených osobností – a napriek tomu si behajúce deti okolo nič nevšímajú. Rovnako denne míňame ľudí bez toho, aby sme rozpoznali ich hodnotu. Duchovný rozvoj od nás vyžaduje schopnosť oceniť nie veci, ale vzťahy medzi ľuďmi – a v konečnom dôsledku aj náš vzťah so Stvoriteľom.

Kedy ste naposledy zažili pocit plnej radosti?

25.04.2025

Radosť je jednou z najmocnejších a najviac napĺňajúcich emócií, ktoré človek môže prežiť. Ľudia ju nachádzajú rôznymi spôsobmi – v jednoduchých radostiach, ako je chutné jedlo, v hlbokých priateľstvách, alebo vo veľkých životných úspechoch, ako je víťazstvo na olympiáde. Pre kabalistu však radosť znamená niečo úplne iné. Kabalista prežíva radosť nielen [...]

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

more, pláž, dovolenka, večer, cestovanie, meditácia,

Český 'duchovný vodca' opäť v akcii: Tajné rituály, sexuálne praktiky a manipulácie pokračujú. Bývalý Guru Jára zarába milióny

28.04.2025 12:00

Osobné stretnutie s vodcom skupiny bolo vyhradené len pre úzky okruh vyvolených.

mosti na liptove

NDS rekonštruuje sedem mostov naraz. To nie je všetko, spúšťa opravy ďalších deviatich

28.04.2025 11:40

Národná diaľničná spoločnosť za prvé mesiace roku 2025 začala práce na siedmich mostoch, aktuálne štartuje s opravami na ďalších deviatich.

Robert Fico

Fico ide diskutovať na Oxford, uctí si letcov. Podľa PS britský premiér stretnutie s ním odmietol

28.04.2025 11:19, aktualizované: 11:31

Predseda vlády odcestuje v utorok na neformálnu návštevu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Sas, grohling

SaS odovzdá Ficovi odkazy od občanov pre Putina. Gröhling: Chceme, aby si ich cestou do Moskvy prečítal a mal prenesenú hanbu

28.04.2025 11:03

Fico sa plánuje zúčastniť na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 486
Celková čítanosť: 900317x
Priemerná čítanosť článkov: 1853x

Autor blogu

Kategórie