Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti.
Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie spoločnosti, aby sme boli nad ostatnými, alebo na rozvoj a pozdvihnutie sa na úroveň podobnú prirodzenej kvalite lásky, obdarovania a pozitívneho spojenia, t. j. pozitívneho spojenia s ostatnými v prospech spoločnosti.

Tu vzniká paradox: keď konáme v prospech spoločnosti, vnútorne začíname pociťovať pozitívne sily prírody, ktoré prebývajú v spoločnosti – sily, ktoré nás pozdvihujú na úroveň Človeka – a vnútorne sa tým obohacujeme. Ak však vykorisťujeme ľudí, nedokážeme sa povzniesť nad svoje vrodené živočíšne pudy. Blokujeme sa tak pred vstrebávaním pozitívnych síl prírody a potláčame ľudské vlastnosti v nás aj ľuďoch okolo nás.
Naše dodatočné túžby, ktoré sme ako ľudia dostali, teda môžeme použiť buď na zlepšenie svojho materiálneho života a snažiť sa zlepšiť si život na úkor iných, alebo môžeme svoje dodatočné túžby použiť na vnútorný rozvoj a sebarealizáciu.

Ak sa na svoj život pozrieme z vtáčej perspektívy, zistíme, že na tejto planéte nežijeme veľmi dlho. Naše telá sú predurčené na zhnitie, a aj keď nás naše domy prežijú, nakoniec sa tiež rozpadnú. Prečo by sme sa teda mali zaoberať pominuteľnými telesnými fenoménmi? Oveľa múdrejšie by bolo uvažovať o večnom aspekte života – o tom, čo v sebe môžeme rozvíjať a ako môžeme dosiahnuť vyšší stupeň vývoja: náš večný a dokonalý stav.

Preto keď uvažujeme o ďalších túžbach, ktoré sme dostali v porovnaní s ostatnou prírodou, mali by sme sa zamerať na túto voľbu, ktorá sa nám v každom okamihu ponúka: Mali by sme svoje túžby využívať na osobný prechodný prospech, alebo by sme sa mali zamerať na prospech iných? Tým, že sa budeme zaoberať dosahovaním lásky k druhým, sa vydáme na cestu k dosiahnutiu spojenia s večnou a dokonalou silou lásky, obdarovania a spojenia, ktorá nás stvorila.

Je dôležité poznamenať, že takáto voľba spôsobu, akým využívame svoje spoločenské túžby, je mimo rámca uspokojovania našich základných potrieb. Nehovoríme o tom, koľko máme jesť alebo spať, a nemusíme žiť v jaskyniach. Potrebujeme si založiť rodinu, jesť normálne jedlo, nosiť oblečenie a tak ďalej. Kam však smerujeme za úrovňou týchto základných potrieb? To je otázka, ktorú by bolo múdre pravidelne skúmať.

Naša slobodná vôľa spočíva vo výbere prostredia a činností, ktorým sa venujeme, a podľa toho táto voľba rozhodne o tom, či dosiahneme stav večnej a dokonalej reality, podobný sile lásky, odovzdávania a spojenia s prírodou, alebo či uhynieme a zmizneme bez dosiahnutia tohto stavu.

 

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 888779x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu

Kategórie