Ako nájsť radosť v jednoduchom živote

V jednoduchosti leží kľúč ku šťastiu. Zmena, ktorú teraz svet potrebuje, teda nie je len vrátiť sa k základom, ale späť k jednoduchosti. Keby sme sa mohli pozrieť na našu planétu z vyššej perspektívy, ako keď astronauti popisujú svoj pohľad z vesmíru, zreteľne by sme si uvedomili, ako Zem objíma ľudstvo ohromujúcim, harmonickým, a pritom jednoduchým spôsobom, bez akéhokoľvek rozdelenia.

Koronavírus nás vedie k novému rozmeru života. Dramaticky zmenil našu rutinu a návyky, aby sme sa na seba mohli pozrieť z iného uhla pohľadu, znovu zvážiť, čo je podstatné a čo je zbytočné.

Vírus nás očistí od nášho zložitého a umelého života, nášho zvráteného a ťažkopádneho života a vracia späť dôležitosť rodinného krbu spolu s myšlienkami na správne vzdelanie a jednoduchosť, ktorú potrebujeme.

Život začíname veľmi jednoduchým spôsobom, v blízkosti prírody. Muž oplodní ženu, dieťa sa narodí a potrebuje iba základné jedlo a starostlivosť. Potom, ako dieťa rastie a vyvíja sa, rastú aj požiadavky na pozornosť a množstvo materiálnych prostriedkov.

Našou prioritou je honba za peniazmi, rozptýlenie, zábava a úspech v našej kariére. Mrháme svojou energiou a nakoniec sa cítime prázdni.

Ako starneme, znovu sme priťahovaní k jednoduchosti. Nie je to nutné len preto, že naša energia sa v priebehu rokov znižuje, čo je fyziologická realita, ale hlavne preto, že nás všetkých fantastické a zložité ozdoby sveta, ktoré sme vytvorili, už nezaujímajú. Človek si v tejto fáze života zvyčajne uvedomuje, že najjednoduchšie veci sú najvýznamnejšie. Príroda ide aj týmto smerom.

Namiesto zložitosti je príroda priťahovaná k jednoduchosti. Preto začíname život jednoduchým a prirodzeným spôsobom a tiež ho aj tak končíme. Zdá sa, že čím viac sa vyvíjame ako spoločnosť, ako sa stávame vyspelejšími ľudskými bytosťami, dosiahneme vrchol, od ktorého my ako spoločnosť začneme túžiť po jednoduchom, ale zmysluplnom živote.

Ak preskúmame kultúru, ktorú sme v priebehu rokov vytvorili – hudbu, obrazy, tanec – všetky ľudské spôsoby vyjadrovania hlbokých vnútorných pocitov a myšlienok – uvidíme, že každá vec, ktorá nás inšpiruje a ktorú obdivujeme, je vo finále blízka prirodzenosti a relatívne jednoduchá. To je budúcnosť ľudstva.

Takže po dokončení súčasnej, komplikovanej fáze, ktorú svet prechádza, to skončí a budeme cítiť rastúcu príťažlivosť k jednoduchšiemu životu, v ktorom zažijeme nespočetné množstvo príchutí, z ktorých najdôležitejšie je príchuť lásky.

Jednoduchosť nemusí nutne znamenať úbohý život, kde nie je čo robiť. Namiesto toho sa jedná o život, v ktorom sa bližšie stotožňujeme s prírodou, takže začneme cítiť úlohu, k jej naplneniu sme sa narodili, a to, čo od nás príroda chce. Všetci podvedome chceme nájsť odpoveď na túto otázku, odhaliť tajomstvo života a jeho účel. To je najjednoduchšia a tiež najhlbšia otázka života.

Koronavírus zrýchľuje vnútorné skúmanie nášho vnútra. Pod tlakom prírody sa prebudili zásadné otázky. Vírus nás očistí od nášho zložitého a umelého života, nášho zvráteného a ťažkopádneho života a vracia späť dôležitosť rodinného tepla, myšlienky na správne vzdelanie a jednoduchosť, ktorú potrebujeme.

Život je krátky a životný štýl, ktorý nás doteraz ovládal, nám neponechal čas premýšľať o jeho účele. Koronavírus nám dáva šancu. Pozýva nás k premýšľaniu a porozumenie tomu, ako skutočne žiť, nie jednoducho len existovať a prežívať. Ako? Nájdením radosti z malých, ale zmysluplných vecí v živote. Je to oveľa jednoduchšie, než sa zdá.

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 888742x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu

Kategórie