Hrozí hladomor aj dnes?

Jeden z mojich študentov sa ma opýtal na pravdepodobnosť celosvetového hladomoru a citoval správu, v ktorej takmer 90 percent opýtaných medzinárodných odborníkov na potravinovú bezpečnosť a výživu predpovedalo, že „bez inovácií a odvážnych opatrení sa bude celosvetový hlad v nasledujúcom desaťročí naďalej zvyšovať“.

Nemali by sme plniť sklady a sýpky zásobami pri pomyslení na blížiaci sa hladomor. Predovšetkým sa musíme zamyslieť nad takýmito hroznými scenármi a vážne uvažovať o tom, ako takýmto situáciám vopred predísť, a poznať a riešiť hlavnú príčinu, ktorá takéto krízy vyvoláva.

Ak skúmame príčiny nielen hladomoru, ale každej krízy, ktorá nás postihne, zistíme, že pramení z nerovnováhy v ľudských vzťahoch, pretože sa k sebe nesprávame tak, ako by sme mali.

Ako by sme sa mali k sebe chovať?

Musíme dosiahnuť vzájomné porozumenie, nadviazať kontakty, ktoré nám pomôžu dosiahnuť rovnovážny stav. Dnes robíme pravý opak, vzďaľujeme sa jeden od druhého, a tým rozkývame loď, na ktorej všetci žijeme. Svet tak prirodzene smeruje k obdobiam hladu a ničenia.

Zničenie, ktoré si môžeme spôsobiť, by nás malo vystrašiť natoľko, aby sme zmenili svoje vzájomné vzťahy a tým zmenili svet. To je jediný dôvod, prečo musíme myslieť na blížiaci sa hladomor a iné krízy. Takto získavame aj skúsenosť, prečo všeobecne prežívame krízy a utrpenie: aby sme zmenili naše vzájomné vzťahy z negatívnych na pozitívne, z egoistických na altruistické a z ľahostajnosti na vzájomnú zodpovednosť.

Čo môže byť katalyzátorom takejto premeny?

Som presvedčený, že musí existovať vodca, ktorý ju bude iniciovať a presadzovať. Náš svet sa sotva zaobíde bez niekoho, koho ľudská spoločnosť uzná a bude nasledovať ako vodcu, niekoho, kto vyvolá diskusiu o zjednotení a o tom, ako môžeme prekonať hladomor a iné krízy. Samozrejme, to sa stane len vtedy, keď nastane hlad, ktorý otvorí ľuďom uši a oni budú počúvať takéhoto vodcu.

Potom, po období hladu, budeme iní. Získame iný postoj k životu a jeho hodnotám. Už nebudeme podceňovať obrovský význam nášho prežitia a toho, čo pre nás znamená prežiť v týchto ťažkých časoch.

Aj v minulosti boli obdobia veľkých hladomorov, vojen a iných kríz, ale dnešná doba je zásadne odlišná. Doba, v ktorej žijeme, nás pripravuje na masové uvedomenie si zla našich egoistických vzťahov, ktoré v nás prebudí túžbu zmeniť sa. V kabalistickej múdrosti sa takéto prebudenie nazýva „rozpoznanie zla“. Vyžaduje si to obrovské množstvo utrpenia, aby sme potom dosiahli bod, v ktorom sme schopní vnímať svoju prirodzenosť ako zlo, presne ju definovať a vyvodiť z toho potrebné závery: že musíme skončiť s našimi krysími pretekmi, v ktorých medzi sebou súťažíme o materiálny blahobyt, a prejsť na nové pozitívne prepojené vzťahy, v ktorých sa snažíme prospievať sebe a prírode, cítiť sa ako súčasť vzájomne závislého a prepojeného celku, v ktorom sa navzájom ovplyvňujeme. Ešte sme sa tam nedostali, ale ten čas sa blíž

 

 

 

 

 

 

Aby sme neskončili pri „rozbitej miske“

09.01.2026

Ľudstvo sa vyvíja samo od seba, bez ohľadu na to, čo si o tom myslia vedci, filozofi, vlády, bankári či široké masy. Naša činnosť prináša do prirodzeného pohybu prírody len drobné odchýlky, ktoré však nemenia smer celkového vývoja — jeho podstatou je rast egoizmu. Tento princíp zostal nezmenený aj vtedy, keď ľudstvo dospelo k zásadnému bodu: človek začal vyrábať [...]

Siete, do ktorých sme sa nechali chytiť

05.01.2026

Počet používateľov Facebooku, WhatsAppu a Instagramu prekročil tri miliardy. To znamená, že každú z týchto platforiem používa viac ako tretina svetovej populácie. A ak vylúčime miliardy ľudí bez prístupu k internetu a stovky miliónov negramotných, hovoríme približne o polovici civilizovaných obyvateľov planéty. Ďalší renomovaní a vplyvní mediálni giganti, ako [...]

Prečo antisemitizmus pretrváva už tisíce rokov?

12.12.2025

Sily, ktoré si želajú pád Izraela, sa stávajú stále viac provokatívnymi a sofistikovanejšími. Objavujú sa nové hrozby, ktoré prekonávajú tie minulé. Antisemitizmus nie je v skutočnosti nič nové. Vnútorná nenávisť voči Židom sa tiahne celými stránkami histórie a zakaždým sa objavuje v inej podobe. Prečo je to náš osud, osud izraelského národa? [...]

Matúš Šutaj Eštok / Robert Fico /

Fico si pri Kmecovi uznal chybu, uviedol šéf vnútra. Hlas sa do volieb nebude spájať, čurillovcom Šutaj Eštok ešte nezaplatil

11.01.2026 14:42

Líder koaličnej strany tvrdí, že prípadné rozdielne názory či otázky bude koalícia riešiť za zatvorenými dverami.

Českí záchranári pri mužovi, ktorý uviazol v jaskyni na Morave

VIDEO: Hodiny v podzemí, zásah, ktorý nemá obdoby. Hasiči ťahali zraneného muža z jaskyne

11.01.2026 14:15

Českí hasiči majú za sebou zásah, ktorý nemá obdoby. Vytiahli z podzemia muža, ktorý uviazol v jaskyni Moravského krasu.

Polícia / Policajné auto /

Komentátora denníka SME Petra Schutza napadli. Má zlomenú stehennú kosť, čaká ho operácia

11.01.2026 13:52

Polícia na podnet rodiny začala vyšetrovanie.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 533
Celková čítanosť: 1035922x
Priemerná čítanosť článkov: 1944x

Autor blogu

Kategórie