Založ si blog

Zánik veľkej európskej civilizácie? č. 1

 

Európa prežíva zložité obdobie: ekonomickú krízu, problém utečencov, šírenie islamu, oživenie fašizmu a nacizmu a všetka táto spleť problémov sa zamotáva veľkou rýchlosťou.

Európa však významne prispela k rozvoju ľudstva, možno viac ako všetky ostatné kontinenty.

 

Aký je dôvod, prečo sa taká vyspelá civilizácia vyvinula v Európe?

Staroveká civilizácia vznikla na Blízkom východe – v starovekom Babylone, v Perzii. Ale potom sa všetko presunulo do Európy: do starovekého Grécka a starovekého Ríma, ktorý vybudoval európsku civilizáciu.

Veda a filozofia sa z Grécka rozšírili do Európy. Európsky myslitelia uvádzajú že vedu a filozofiu Gréci dostali od Židov v období zničenia Prvého a Druhého Chrámu, to znamená tisíc rokov pred našim letopočtom.

Sociálny systém dostala Európa od Rímskej ríše. V čase, keď bola Rímska ríša na vrchole svojho rozkvetu a sily, bola Európa v skutočnosti úplne barbarská. Ak by si Rimania Európu nepodmanili, neprešli ňou naprieč, až po najsevernejšie hranice, nevedno, čo by bolo s európskou civilizáciou.

Rimania dali Európe štátne zriadenia, položili a spevnili cesty. V Talmude sa píše, že po páde Judei získala Rímska ríša jej múdrosť a silu a na jej základoch sa pozdvihla.

Duchovné poznanie, úsilie a sila ľudu Judei vyschla a zostali z nich len mizerné omrvinky. Ľud Judei bol stvorený na budovanie duchovného sveta a nie materiálneho. Rimania prijali toto poznanie, a na jeho základe vybudovali materiálny život v európskych krajinách.

Vývoju veľmi dopomohli aj vojenské výpravy Alexandra Macedónskeho, ktorý vyhlásil, že sa snaží sprostredkovať moderný, vedecký, vyspelý, štátny spôsob života celému svetu. V tom spočíva dedičstvo jeho dobyvačných výprav.

Okrem toho rozširovaniu rímskeho vplyvu v Európe veľmi pomohlo kresťanstvo, ktoré bolo prevzaté od Židov a vyrástlo na základe zbytkov, ktoré sa uchovali po zničení Druhého Chrámu. Prví kresťania boli Židia a po zničení Chrámu sa kresťanstvo stalo novým náboženstvom.

Kresťanstvo zaväzovalo svojich prívržencov k tomu, aby náboženstvo rozvíjali a šírili ho ďalej. Práve to donútilo starobylý Rím, aby dobyl Európu a priniesol tam vedu, filozofiu a náboženstvo.

Európa bola pred tým obývaná barbarmi, ktorí uznávali mnohobožstvo. Kresťanstvo im dalo systém, knihy. Začalo sa rozvíjať výtvarné umenie, pretože ľudia boli negramotní a potrebovali kresby k tomu, aby im bolo možné vysvetliť ideu.

Na troskách zničeného židovského Chrámu z dôvodu neschopnosti pokračovať v duchovnej idei, ktorá klesla a roztrieštila sa, rozkvitalo náboženstvo a filozofia. Celá európska civilizácia vyrástla z pozostatkov tajnej múdrosti Židov.

Pokračovanie nasleduje…

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

Ide o pravdu, Peter Pellegrini

Pellegrini: SaS rozhodne, či nás Heger a Matovič budú trápiť do septembra

27.01.2023 15:00

SaS je kľúčom k júnovým voľbám, ak ich jej poslanci podporia, tak opozícia s hlasmi Sme rodina skoršie voľby presadí, hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini.

JAS-39 Gripen

Slovenské nebo ochráni aj 14 maďarských Gripenov

27.01.2023 14:58

Od minulej jesene ochraňujú slovenský vzdušný priestor Poľsko a Česko.

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

NR SR parlament

Mestá žiadajú poslancov, aby stiahli nezmyselné návrhy. Obrátia sa aj na prezidentku

27.01.2023 14:15

Podľa zástupcov samospráv majú niektoré návrhy množstvo chýb, sú nevykonateľné a zaoberajú sa neexistujúcimi problémami.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491444x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie