Založ si blog

POLIEVKA PRE VŠETKÝCH

Ľudstvo už zažilo ťažké ekonomické krízy, ale zakaždým našlo riešenie. Dokonca bola prekonaná aj Veľká hospodárska kríza tridsiatych rokov. Dnes však tvrdíme, že je potrebné napraviť človeka. Znie to iracionálne…

Ja to však vidím inak: všetky dnešné problémy vznikajú kvôli človeku.

V minulých časoch sme spôsobili krízy rôznymi vonkajšími príčinami, ale v súčasnej dobe nám začína byť stále jasnejšie, že zdrojom toho, čo sa deje, je človek, ktorý je dezorientovaný a nechápe, kde sa nachádza. Je to práve človek, ktorý je zlý a nedokáže sa zhodnúť s ostatnými; je to človek, ktorý nafukuje túto bublinu a nie je schopný dať systém do poriadku. Zdalo by sa, že nám sú chyby ľudskej spoločnosti jasné a potrebujeme ich len opraviť. Ale nevieme ako. Objavujú sa stále nové problémy, a keďže ich nedokážeme vyriešiť, cítime sa pred nimi slabí. Takže hlavný problém spočíva v nás.

Nemôžeme napríklad skutočne zjednotiť Európu do priateľského a súdržného zväzku, aby štáty nezapreli jeden druhého, navzájom sa neponižovali, ale naopak svorne pracovali. Nič sa nedarí – každý priťahuje prikrývku na seba namiesto toho, aby ju dal inému, a v dôsledku toho chýba každému a všetci majú ťažkosti.

Čo vlastne Európe chýba? Poľnohospodárstvo, priemysel, služby rôznych druhov, kontakty medzi krajinami, dopravné komunikácie, vlaky, lietadlá – to všetko tam je. K dobrému životu chýbajú len správne vzájomne vzťahy medzi ľuďmi – nič viac. Pričom chýbajú všetkým: magnátom, chudobným ľuďom, ľuďom s pravicovým aj ľavicovým zmýšľaním.

Či teda existuje iný spôsob nápravy okrem výchovy ľudí? Keby Európania napravili výchovu, mohli by si jednoducho zorganizovať rajský život. Ale namiesto toho je v Škandinávii napriek hmotnému blahobytu vysoké percento samovrážd a južné krajiny trpia nezamestnanosťou a národnými nepokojmi. V Grécku už situácia naberá rozmer humanitárnej katastrofy – ľudia doslova nemajú čím nakŕmiť deti. Ponechávajú deti na ulici, aby sa o nich postaral štát, a zúfalí chudáci páchajú zločiny, aby sa dostali do väzenia.

 

Tak čo teda robiť? Napravovať človeka!

 

Veď v skutočnosti sú zdroje celkom dostatočné pre všetkých. Povedzme, že niekto má soľ, niekto má mäso, niekto oheň, niekto zeleninu, ale nie sme schopní sa dohodnúť, že uvaríme polievku pre všetkých. Každý sa drží svojho – a v dôsledku toho nikto nemá nič. Veď sa nenasýtiš ani soľou, ani surovým mäsom.

Táto situácia sa bude zhoršovať – lebo taký je program prírody – kým si neuvedomíme, že bez riadneho a čestného spojenia jednoducho zomrieme.
Čo sa týka minulých kríz, sú neporovnateľné s existujúcimi. V súčasnej dobe je kríza závislá na náprave človeka, a preto je najťažšia – s ohľadom na rozhodnutie.

V tridsiatych rokoch, keď ešte pokračoval kapitalistický vývoj so všetkými jeho ambicióznymi plánmi a nádejami, náhly kolaps skutočne priniesol ľuďom strašné pocity. Dnes je človek sklamaný vlastnými želaniami a vopred je pripravovaný na najhoršie. Vnímame, že na nás v budúcnosti nečakajú nové „výšiny konzumizmu“ a mrak len hustne.

Dochádza k tomu preto, aby sme si uvedomili podstatu: súčasná kríza na rozdiel od všetkých predchádzajúcich prebieha na úplne odlišnej úrovni, v inej sfére. Odohráva sa v človeku. Preto nie je záležitosťou bánk alebo iných vonkajších príznakov ochorenia. Bojom proti príznakom sa s krízou nemôžeme vyrovnať. Jediná cesta je napravenie vzájomných vzťahov medzi ľuďmi.

Budeme umierať od hladu tak dlho, kým sa riadne nezjednotíme a spoločne „neuvaríme polievku“. Táto situácia je úplne odlišná od toho, čo bolo v minulosti. Predtým ľudia túžili mať viac, a zostali bez všetkého, čo viedlo k zúfalstvu, neznesiteľnému utrpeniu, a často tiež k samovražde. Dnes človek aj bez akýchkoľvek ambícií už od začiatku vie, že čoskoro nebude mať čo jesť. Doslova je mu vopred ukazované, ako postupne zostúpi do hrobu. A je mu to ukazované preto, aby každý pochopil, kam smerujeme. Príroda nás postupne učí, ukazuje nám vytvorenú situáciu a vysvetľuje, čo musíme robiť.

Tento proces neskončí okamžite. Potiahne sa ďalší rok a ešte druhý, dokým ľudia nepocítia, že trápenie nemá konca, až kým sa slimačím krokom nedostane do hrozných stavov. Doteraz si dôsledky krízy neuvedomujeme, nepozorujeme zatváranie podnikov, zníženie podnikateľskej činnosti, kolaps rôznych sfér. Postupne sa však pred našimi očami svet ponorí do hlbokého a ponurého „spánku“, až kým si ľudia neuvedomia, že problém je v nich. To oni nemôžu „prebudiť“ svet nehľadiac na jeho všetku hojnosť.

„Prečo sa nám nič nedarí? Tu je mäso, tu voda, tu oheň, tu zelenina – tak poďme uvariť dobrú polievku…“. K tomu, aby na to ľudia nakoniec pristúpili, bude treba viac času.

Takáto kríza ešte nebola.

Uväznené vnímanie – pochopenie našej skutočnej reality

23.06.2024

Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) rozpráva podobenstvo o mužovi, ktorý sa dopustil vážneho priestupku proti kráľovi a bol odsúdený na dvadsať rokov ťažkých prác v izolovanom väzení v cudzej krajine. Po príchode do väzenia tam spoznal ďalších podobne odsúdených väzňov. Trpel amnéziou, zabudol na svoj predchádzajúci život a veril, že toto opustené miesto je jeho [...]

Čo robiť, keď tak hlboko nenávidíte svet?

22.06.2024

Podobnú otázku som dostal na svojej facebookovej stránke od Diny: „Čo mám robiť so svojou nenávisťou k tomuto svetu?“ Dnes sa tak cíti mnoho ľudí. Ľudia nenávidia tento svet! Neznášajú ho! A mnohí sa dokonca pýtajú: „Prečo som sa narodil? Prečo by som mal na tento svet priviesť dieťa?” Je to skutočne tak. Blíži sa doba, kedy bude ľudstvo z tohto sveta úplne [...]

Zaoberá sa kabala talizmanmi a požehnaním pre šťastie?

20.06.2024

Kabala je veda s jasnými a jednoznačnými zákonmi, ktoré treba študovať. Kabala nemá žiadnu súvislosť s kúzlami, požehnaniami a rôznymi ďalšími amuletmi a rituálmi vykonávanými v jej mene, ktoré sa objavili v čase, keď bola pred svetom skrytá. Kabalistické texty jasne popisujú a vysvetľujú stupne, ktorými musíme prejsť, aby sme získali jej múdrosť. Jedinečnosť [...]

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

michelko

Michelko odmietol diskutovať so Šipošom z hnutia Slovensko

23.06.2024 13:58

Poslanci hnutia Slovensko nie sú podľa Michelka schopní diskutovať.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 738036x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie