Založ si blog

Obavy miliardárov

Slávny profesor, spisovateľ a publicista Douglas Rushkoff informoval širokú verejnosť o tom, ako najbohatší predstavitelia akciového trhu plánujú prežiť budúce otrasy.

Keď osobne hovoril s miliardármi, zistil, že sú veľmi pesimistickí a pri svojom bohatstve a sile neveria, že môžu ovplyvniť budúcnosť.

V obavách z rozsiahlych katastrof stavajú súčasní boháči bunkre, hľadajú najbezpečnejšie miesta na planéte a dokonca uvažujú nad možnosťou úteku na Mars. Pritom ich neznepokojujú nejaké ojedinelé nebezpečia, ale celé spektrum planetárnych hrozieb v najrôznejších sférach, nech už ide o ekonomiku, ekológiu, zdravie, masovú migráciu, jadrové konflikty atď.

Miliardári považujú samo izoláciu za jediné riešenie týchto hrozieb. Dobre chápu, že sa v prípade všeobecnej katastrofy peniaze stanú bezcennými; spoliehajú sa na osobnú ochranu – podzemné autonómne komplexy alebo ostrovy uprostred oceánu.

Stručne povedané, mimoriadne beznádejný scenár. Naozaj je to všetko tak špatné?

Povedal by som to takto: schopnosť zarobiť veľké peniaze a reálne chápanie problémov ľudstva nie je to isté. Miliardári naozaj nevidia inú možnosť – ale to je preto, že nemyslia dostatočne rozsiahlym spôsobom.

Ako zastaviť cunami?

Nerozvíjame sa len tak. Rozvíja nás príroda. Postupne, etapovite vedie k rovnováhe všetky svoje úrovne: neživú, rastlinnú, živočíšnu a predovšetkým ľudskú. Áno, práve nás ľudí má príroda „na muške“, lebo reprezentuje najvyšší stupeň vývoja. Tento stupeň má vedúce postavenie, určuje systémové parametre a pokiaľ sú chybné, sú chybné i ostatné.

V skutočnosti začala cesta k jednote Veľkým treskom – okamžikom maximálnej nerovnováhy. Teraz však proces dosiahol vrchnú úroveň celkového systému. Taký je prirodzený kolobeh vecí. Je charakteristický tým, že po prvé jasne odhaľujeme náš protiklad k prírode. Príroda je jednotná a my sme celkom rozdelení. Pred týmto súčasným stavom nás kabalisti varujú už tisíce rokov a ponúkajú riešenie.

Medzitým zostáva obecný pohybový vektor nezmenený – tendencia k rovnováhe všetkých častí. Snaha ísť na druhú stranu (proti prírode) je zbytočná. Povedie k strate času, zdrojov a príležitosti. Našou úlohou je naopak ísť spolu s prírodou, pochopiť prírodu a správne realizovať svoj potenciál v rámci jeho „scenára“.

Takže nemá cenu sa spoliehať na jedincov. Súkromné útočisko pre Súdny deň bude útekom nikam. Príroda existuje podľa presných zákonov – nie je možné ju oklamať ani obmäkčiť. Môžeme len sami seba predom uviesť do súladu s prírodou. A vtedy sa mraky na obzore rozptýlia. Predsa zhustli z určitých dôvodov: kvôli narastajúcej nerovnováhe medzi nami a pokiaľ sa vysporiadame s touto veľkou pohromou, bohatí nebudú potrebovať „úkryty“ na Zemi ani na Marse. Áno, miliardári správne cítia približovanie nejakých „cunami“, ktoré všetko spláchnu. Problém spočíva v nás a je to možné vyriešiť.

Ľudstvo už dozrelo k riešeniu. Antagonizmus, ktorý všetkých trápi, svedčí o jednom: ľudia sa musia naučiť koexistovať, prekonávať rozpory, zblížiť sa, stať sa jednou rodinou. Potrebujeme rozsiahly a komplexný vzdelávací program, ktorý by vysvetľoval, čo je to rovnováha v človeku a ako to dosiahnuť. Potrebujeme globálnu sieť, ktorá by sformovala človeka, potvrdzovala hodnoty jednoty, zdvihla nás na novú úroveň bez klamstiev a pokrytectva.

Pre splnenie tejto úlohy by bohato stačili miliardy, ktoré sa dnes utrácajú na potencionálnu záchranu jednotlivých rodín. Inými slovami: keby bohatí rozpoznali reálnu situáciu, mohli by zachrániť svet miesto toho, aby márne zachraňovali sami seba. Súčasne by si zachovali spoločensko-ekonomický status a nemuseli by stráviť celé roky, alebo dokonca zbytok svojho života v „bublinách“, ktorého účinnosť a bezpečnosť už teraz vyvoláva mnoho otázok a pochybností. Na druhej strane čo môžeme od miliardárov očakávať? Po celý svoj život rozmnožovali svoj obrovský kapitál, a preto je pre nich globálny prístup veľmi ťažký.

Čo znamená jednota, ktorá vyrieši všetky problémy?

Rovnováha v prírode nie je diktovaná silnými; nie je to ani nútenie slabých, ani politický kompromis. Je to nemenný zákon interakcie častí celku. Na ľudskej úrovni sa uskutočňuje iba spoločným súhlasom, kedy sú ľudia pripravení zmeniť sa – zmeniť svoj postoj k ostatným.

Rovnováhu dosiahneme, ak pochopíme podstatu spoločnej túžby a zjednotíme sa do jedného celku. Originalita každého získava skutočný zmysel a je realizovaná v jednote. Všetci sa dokážu povzniesť nad rozdiely a konflikty. Každý udržuje a zosilňuje jednotu. A všetci spoločne vytvoríme mnohostrannú ľudskú mozaiku, sieť prepojenia, ktorá nás ladí na „vyššiu frekvenciu“ a otvára celý svet. Svet vzájomného dávania.

Tu sú základné príčiny udalostí, ktoré sprevádzajú naše dospievanie. Tu nakoniec vidíme našu cestu ako celok a nie jeho jednotlivé segmenty. Tu sú podrobnosti a rysy spojenia do jedného celku všeobecnej rovnováhy. Tu sme v súlade s prírodou a týmto rušíme tvrdé „výchovné opatrenia“ zo strany prírody. Príroda nás nebude mať za potreby vychovávať, pokiaľ to urobíme sami.

Páni miliardári, nadarmo popierate globálne riešenie. Predsa je to jediný spôsob, ako spasiť všetkých. Ako sa zachrániť pred sebou samým. Našou kľúčovou hrozbou je náš vlastný nespútaný egoizmus. Keď ho prekonáme, vyriešime všetky úlohy, ktoré nám ukladá príroda. Správna odpoveď nie je útek, ale štúdium, učenie. Učenie, ako sa spojiť, zjednotiť.

Uväznené vnímanie – pochopenie našej skutočnej reality

23.06.2024

Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) rozpráva podobenstvo o mužovi, ktorý sa dopustil vážneho priestupku proti kráľovi a bol odsúdený na dvadsať rokov ťažkých prác v izolovanom väzení v cudzej krajine. Po príchode do väzenia tam spoznal ďalších podobne odsúdených väzňov. Trpel amnéziou, zabudol na svoj predchádzajúci život a veril, že toto opustené miesto je jeho [...]

Čo robiť, keď tak hlboko nenávidíte svet?

22.06.2024

Podobnú otázku som dostal na svojej facebookovej stránke od Diny: „Čo mám robiť so svojou nenávisťou k tomuto svetu?“ Dnes sa tak cíti mnoho ľudí. Ľudia nenávidia tento svet! Neznášajú ho! A mnohí sa dokonca pýtajú: „Prečo som sa narodil? Prečo by som mal na tento svet priviesť dieťa?” Je to skutočne tak. Blíži sa doba, kedy bude ľudstvo z tohto sveta úplne [...]

Zaoberá sa kabala talizmanmi a požehnaním pre šťastie?

20.06.2024

Kabala je veda s jasnými a jednoznačnými zákonmi, ktoré treba študovať. Kabala nemá žiadnu súvislosť s kúzlami, požehnaniami a rôznymi ďalšími amuletmi a rituálmi vykonávanými v jej mene, ktoré sa objavili v čase, keď bola pred svetom skrytá. Kabalistické texty jasne popisujú a vysvetľujú stupne, ktorými musíme prejsť, aby sme získali jej múdrosť. Jedinečnosť [...]

Andrej Babiš

Prieskum: Júnové voľby v Česku by s výrazným náskokom vyhralo hnutie ANO

23.06.2024 15:40

Prieskum odhadol volebnú účasť na 59 percent.

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 738101x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie