Založ si blog

Prečo vnáša človek chaos do prírody?

Súdiac podľa počtu prírodných katastrof, ku ktorým došlo v poslednej dobe, vidíme, že človek vnáša do prírody chaos. Je však bežné s prírodou zaobchádzať ako s neživým systémom a myslieť si, že prírode prinášame len „mechanické“ poškodenie?

Hlavný problém spočíva v tom, aby som sám seba videl vo vnútri prírody, nie mimo nej, tak ako sme o tom presvedčení. Sme zodpovední za prírodu – za dom, v ktorom bývame. Umiestnili nás do domu s mnohými tlačidlami, ich význam nám nie je známi. Potlačili sme nejaké tlačidlo a zrazu je tu hurikán, ďalšie tlačidlo a blíži sa tsunami, potom požiar. Potlačíte na tretie tlačidlo a uvidíte, že je všetko v poriadku.

A čo máme robiť? Ľudstvo je ako nešťastné dieťa, sedí v tomto malom dome uprostred lesa a nevie, ako sa chovať. Ukazuje sa, že aby sme sa mohli stať slobodnými, musíme sa správne vyvíjať.

Keď človek vyjde zo svojho domu do lesa, do hôr, verí, že „ide do prírody“ – a to je zlý prístup. Akoby vyšiel zo svojho domu do domu, ktorý vlastnia zvieratá. Lenže príroda je taktiež jeho domovom! Musíme prestať považovať integritu prírody za niečo, čo existuje mimo nás. Musíme ctiť, že sme vo vnútri prírody a ovplyvňujeme ju a príroda ovplyvňuje nás, že spojenie medzi nami nie je správne, a preto sa človek musí zmeniť.

Neživý, rastlinný a živočíšny svet sa v súlade s prírodou nachádza inštinktívne. Človek taktiež musí byť v absolútnom súlade s celým prírodným systémom, aj napriek tomu, že jeho prirodzenosť je pravým opakom.

Pokiaľ sa chceme povzniesť nad živočíšnu úroveň, musíme v sebe sami rozvinúť správny postoj k prírode: cítiť, že existujeme v integrálnom systéme, naučiť sa byť integrálni vo vzťahu k neživému, rastlinnému a živočíšnemu svetu i k celému ľudskému systému.

Sme povinní budovať ľudský systém podľa rovnakých princípov, ktorými sa v prírode riadi neživý, rastlinný a živočíšny systém. To znamená, že sa od prírody musíme naučiť, ako budovať ľudský systém, pretože sme ukončili náš vývoj na živočíšnej úrovni a začali sme sa rozvíjať ďalej. A tu, na vnútornej ľudskej úrovni, sa musíme začať dopĺňať.

Úlohou človeka je od prírody sa naučiť, ako byť s ňou v rovnováhe. Príroda nám ukazuje, že sú všetky jeho prvky vzájomne spojené. Tento vzťah je možné pozorovať na všetkých úrovniach.

Ako sa môže človek zapojiť do tohto systému, aby správne cítil prostredie vôkol a bol s ním vo vzťahu vzájomného dávania a prijímania, to znamená, aby bol v rovnováhe s prírodou rovnako, ako sa inštinktívne dopĺňajú všetky jeho časti: neživá, rastlinná a živočíšna.

Vakcína na hlúposť

23.10.2020

Teraz, keď nás zasiahla druhá vlna koronavírusu, zreteľne vidíme, že nebojujeme s koronavírusom, ale sami so sebou. Za záplavou štatistík, ktoré sa na nás hrnú, stojí elementárne ľudský egoizmus, ktorý sa nechce vzdať svojej moci. V Izraeli počas septembra na koronavírus a jeho následky zomrelo viac ako päťsto ľudí. Izrael sa tak stal zamorenou krajnou. Pandémiou je [...]

Nedokonalý vzdelávací systém

17.10.2020

Učitelia aj rodičia sa zhodujú na tom, že náš vzdelávací systém zďaleka nie je dokonalý. Jeden z dôvodov spočíva v tom, že si na ministerstve školstva nesprávne predstavujú, aký by mal byť správny výsledok vzdelania. Niektorí hovoria, že škola musí dieťaťu poskytovať vzdelanie a výchovou sa musia zaoberať rodičia. Iní namietajú, že výchovu nemožno nechávať [...]

Prečo je tu toľko nenávisti?

09.10.2020

,,Ak chceš mier, priprav sa na vojnu!“ povedal latinský autor Vegetius. Rovnako tak, ak chcete lásku, pripravte sa na nenávisť. Filmy ukazujú lásku ako neustály tok srdečnosti, starostlivosti a náklonnosti medzi ľuďmi. Ale filmy sa mýlia. Každými pozitívnymi emóciami predchádzajú emócie negatívne, čo následne spúšťa nástup pozitívneho. Rovnako ako nocou [...]

SR NRSR prezidentka správa ombudsmanka Patakyová BAX

Čaputová o komunikácii v čase pandémie: Neprikrášľovať ani nepreháňať

28.10.2020 22:54

Komunikácia o pandémii musí podľa prezidentky spĺňať vysoké štandardy krízovej komunikácie a súčasťou je aj nestrašiť ľudí nad potrebnú mieru.

NR SR / Národná rada SR /

Fungovanie parlamentu je v ohrození. Poslancov ubúda

28.10.2020 21:40

Koronavírus "úraduje" aj v Národnej rade. Jej zasadanie sa neuskutoční ani tento týždeň. Potvrdil to podpredseda parlamentu Gábor Grendel.

Marián Kollár, Ide o pravdu

Ide o pravdu s Kollárom: Ak si premiér myslí, že je odborník na pandémiu, máme všetci problém

28.10.2020 20:41

Premiérovi Matovičovi pre neho v stredu "vybilo poistky". „Pre politikov nie sú lekári partnermi, sme len štafáž,“ hovorí prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.

Robert Fico, predseda strany Smer

Fico chce vyvolať hlasovanie o nedôvere Matovičovej vláde

28.10.2020 19:56

Opozičný Smer-SD chce dať hlasovať o dôvere vláde premiéra Igora Matoviča (OĽANO).

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 171758x
Priemerná čítanosť článkov: 2045x

Autor blogu

Kategórie