Založ si blog

NATO a globálna bezpečnosť

Začína sa nový rok a záruku globálnej bezpečnosti zatiaľ na horizonte nevidíme. Pritom dnešný svet čelí takým hrozbám ako je kyberbezpečnosť, vojny, migrácie, nárast nukleárnych a vojenských síl.

Okázalé oslavy 70. výročia NATO, ktoré prebehli v minulom roku, mali demonštrovať jednotu takmer 30 členských štátov a zároveň ich schopnosť poradiť si s najviac naliehavými problémami globálnej bezpečnosti.

Akékoľvek krízy a hrozby týkajúce sa planéty, na ktorej žijeme, sa nás nakoniec dotknú, či už tým alebo iným spôsobom. A preto nemôžeme jednoducho ignorovať to, čo je pred nami. Avšak nemôžeme očakávať zmysluplné zmeny od medzinárodnej organizácie, ktorá preukazuje neschopnosť a nedostatočnú účasť pri hľadaní komplexného riešenia.

Správne riešenie dosiahnutia mieru a stability sa nenachádza v žiadnej organizácii. Nachádza sa v ľuďoch, to znamená v premene nášho prirodzeného správania – namiesto sústredenia sa na vlastný prospech pracovať pre spoločný prospech nás všetkých, namiesto hľadania úžitku len pre seba hľadať úžitok pre ostatných, namiesto na seba zameraného vnímania sa konštruktívne spájať s ostatnými. Práve týmto spôsobom môžeme vidieť našu spoločnú budúcnosť ako harmonickú a bezpečnú.

Súčasný medzinárodný priestor pripomína skôr bojisko ako miesto, kde je miesto pre všetkých. Nervóznu atmosféru na poslednom summite NATO sprevádzali stretnutia osobností a reakcie svetových lídrov pripomínali skôr malé deti, ktoré sa hrajú akčné hry a prepadávajú záchvatom zúrivosti. Avšak od detí hrajúcich sa na ihrisku nemôžeme očakávať vyriešenie globálnych hrozieb. K problému potrebujeme pristúpiť s väčšou vážnosťou a dôkladnejšie.

V záverečnom prejave summitu sa krajiny zastúpené v aliancii vrátane USA, Kanady, Francúzka a Veľkej Británie zaviazali, že podniknú „silnejšie kroky“ v boji proti terorizmu v celosvetovom meradle a zhodli sa na tom, čo nazývajú „výzvami“, ktoré predstavujú Čína a Rusko. Ale keď prišlo na otázku financií, diskusia o tom, kto drží operácie NATO nad vodou, trvala dlho a zostala bez výsledku. Podľa oficiálnych údajov je ročný rozpočet 1,84 miliárd amerických dolárov. Viac ako 22% z celkovej čiastky hradí USA ako hlavný prispievateľ. Len 7 z 29 členov plní svoje finančné záväzky – to je dôvod pre ostrý a nevyriešený nesúhlas medzi americkou vládou a ďalšími spojencami. Vzhľadom k uvedeným problémom ohľadne financovania bolo stretnutie neefektívne na praktické závery.

Na obranu v celosvetovom meradle môžeme utrácať miliardy. To však bude zbytočné, pokiaľ nevyriešime náš skutočný problém, a tým je náš na seba zameraný egoistický prístup k ostatným ľuďom a ku všetkému okolo nás.

Ľudstvo sa vyvinulo v celosvetovú vzájomne závislú a prepojenú ľudskú sieť. Nová realita stále viac spletitého globálneho systému sa stretáva s našim minulým a súčasným egoizmom a to spôsobuje zvyšujúce sa napätie a konflikty, ktoré budú stále viac komplexné. Dnešná mnohostranná kríza ukazuje, že k riešeniu našich mnohých problémov potrebujeme celkový prístup, ktorý zahŕňa všetko. V prepojenom svete neexistujú žiadne lokálne problémy. Potreba priaznivého riešenia pre ľudstvo volá po dôslednom jednaní medzi zástupcami všetkých krajín ako rovní s rovnými. Stále viac vidíme, že nie je možné, aby akákoľvek krajina sama prekonala krízu, a že namiesto presadzovania osobných alebo miestnych záujmov by mal byť každý problém považovaný za globálny problém.

Pokiaľ pristúpime ku globálnemu problému v duchu spojenia medzi nami, nájdeme správny spôsob, ako tomuto množstvu problémov čeliť. Pred nami je najdôležitejšia voľba, ktorej kedy ľudstvo čelilo: prispôsobíme sa podmienkam, do ktorých nás evolúcia postavila – zvyšovaním nášho uvedomenia a porozumenia – alebo budeme prinútení prispôsobiť sa pomocou úderov a utrpenia? Ľudstvo nepotrebuje znovu objavovať už dávno objavené, aby dospelo k mieru a harmónii. Môžeme si vziať príklad z prírody, ktorá funguje podľa nemenných zákonov. Všetky problémy a rozdiely sa medzi nami objavujú preto, aby sme hľadali súvislosti a rovnováhu medzi nimi pomocou nášho bodu spojenia nad nimi – tým je zámer priniesť úžitok celému ľudstvu a prírode, v ktorej žijeme.

Globálne výzvy a hrozby sú príležitosti k zmene nášho sebeckého postoja, ktorý nás vedie do slepej uličky. Potrebujeme si uvedomiť, že jediný spôsob, ako nájsť východisko, je prepojiť sa nad našimi rozdielmi v jeden organizmus. Rovnako ako ľudské telo obsahuje rôznorodé bunky a orgány vykonávajúce rôzne navzájom sa doplňujúce funkcie k udržaniu zdravia a funkčnosti. Naše spoločné telo ľudstva potrebuje taktiež vyvinúť v prvom rade postoj prospešný celému systému, ktorého časti sme aj my. V minulosti sme sa vyvíjali pomocou sebeckého súťaženia. Teraz sme však vstúpili do obdobia vývoja, v ktorom nám príroda stále viac ukazuje, že sa o nás stará ako o jediný organizmus. Ďalej sa už nemôžeme tešiť zo svojich životov, pokiaľ bojujeme jeden s druhým, každý na účet toho druhého. To vedie k väčším problémom a nakoniec i k väčšiemu utrpeniu. Na druhej strane, spôsob, ako môžeme postúpiť k väčšiemu šťastiu, dôvere a harmónii, je cez pozitívne prepojenie medzi sebou navzájom.

Základným princípom harmonického spôsobu života v našej dobe je pristupovať k ľudstvu ako k jedinému organizmu. Dôvod, prečo nám naša vrodená sebecká povaha nedovoľuje vidieť vzájomnú na sebe závislú a prepojenú realitu je, aby sme dobrovoľne použili sami seba k pozitívnemu prepojovaniu nad všetkými našimi sebeckými rozdielmi a tým vytvorili pokojný svet naplnený radosťou.

Útek z mraveniska

04.12.2020

Majestátne mestá boli vždy symbolom civilizačnej slávy, ich osudom je však žalostný zánik. Čo im prorokuje naša nepokojná doba? Poďme sa pokúsiť zachytiť začiatok nového trendu. Babylon, ktorý je považovaný za prvú metropolu v histórii, kedysi žiaril veľkoleposťou a nádherou. Bol svedkom vzostupov a pádov, dokonca sa „reinkarnoval“, avšak dnes sú na zoznam [...]

Domáce násilie v čase pandémie

27.11.2020

Sme chytrí a zároveň hlúpi ľudia. Naše mozgy sa neustále vyvíjajú, stále však nemáme dostatok inteligencie na to, aby sme budovali správne vzťahy v spoločnosti a v rodine. Výsledkom toho je, že sa v Izraeli po dvoch mesiacoch karantény deväťnásobne zvýšil počet sťažností na domáce násilie. Od začiatku roka bolo zabitých 11 žien, z toho jedna malá dievčina, šesť [...]

Život nie je materská škola

21.11.2020

Pred koronavírusom bolo bežné cestovať, chodiť do reštaurácií a nakupovať v nákupných centrách. Prinášalo nám to uspokojenie, napĺňalo to náš zmysel života. Ale koronavírus všetko zmenil. Čím sa bude človek napĺňať v novom svete, do ktorého dnes vstupujeme? Sme ako deti, ktoré naraz vyrástli. Kým sú deti malé, chodí sa s nimi na prechádzky, na detské ihriská, [...]

zasadnutie odbornikov krajci matovic mikas

Toto sú navrhované opatrenia odborníkmi. Ktoré odklepne vláda?

27.02.2021 10:37

Odborníci navrhli súbor opatrení, čo robiť s pandémiou koronavírusu a rokovali o ňom s Igorom Matovičom. Prečítajte si návrhy.

koronavírus

COVID-19 má na Slovensku už viac ako 7-tisíc obetí, v nemocniciach ubudlo pacientov

27.02.2021 10:10

Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v piatok na Slovensku 2 848 pozitívnych.

Kapitol / Kongres / USA /

Za útok na Kapitol zadržali v USA už 280 ľudí. Do budovy ich vniklo 800

27.02.2021 09:00

Počas nepokojov 6. januára, keď dav vtrhol do budovy amerického Kongresu, sa dovnútra dostalo približne 800 ľudí.

vláda Igora Matoviča

Vláda tají, čo zatrhne. V hre je dvadsiatka opatrení, armáda čaká na rozkaz

27.02.2021 08:00

Jednou zo zvažovaných možností je, že do obchodu bude môcť chodiť len jeden zo spoločnej domácnosti. Infikovaní už vonkoncom nie.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 190393x
Priemerná čítanosť článkov: 2115x

Autor blogu

Kategórie