Založ si blog

Pochovaný kapitalizmus

Dňa 20. marca, historik Yuval Noah Harari napísal vo Financial Times, že povahou núdzových stavov je urýchliť historické procesy. Pravdou je, že všetko čo sme poznali, celá naša civilizácia, sa rýchlo rozpadáva.

Väčšina ľudí stále ešte dúfa, že akonáhle vírus odíde, ich životy sa vrátia späť do pôvodných koľají. Nevrátia. Koronavírus zmenil všetko.

Nejedná sa len o zmenu postoja, ale o úplnú zmenu spôsobu nášho života. Bývalý britský predseda vlády Gordon Brown to naznačil, keď písal o tom, aby sme bojovali s koronavírusom namiesto súperenia. G20 by mala podporiť úsilie WHO a The Global Fund koordinovať a navýšiť zásobovanie zdravotníckym materiálom.

Zbaviť sa vzájomného súperenia je nevyhnutné, ale vírus pravdepodobne ani v blízkej budúcnosti nezmizne. Už teraz je známe najmenej 40 kmeňov vírusu. Ďalej, aj keby sme zázračne skoncovali so všetkými agresívnymi variantmi, v čase, keď už môžeme obnoviť normálny stav, zistíme, že sme sa zásadne zmenili a zúriaci konzumerizmus nás už lákať nebude.

COVID-19 zastavil turizmus, dopravu, športy, zábavu a nemení len našu ekonomiku alebo náš spôsob života; mení samotné naše uvažovanie o živote, kultúre, priemysle, vzdelávaní, spoločenskom pôsobení, a dokonca aj našu schopnosť zhromaždiť sa k modlitbe. Ak reštartujeme civilizáciu, budeme iní. Alebo radšej … mali by sme byť iní, ak nechceme ďalšiu epizódu románu koronavírus.

Nová ekonomika

Keď rezistentné vírusy alebo baktérie uvalia karanténu na celý svet, ich dôsledky budú katastrofálne. Krajiny budú musieť čoskoro zabezpečiť svojim občanom základné potreby. Jedlo, ubytovanie, zdravotnú starostlivosť a vzdelanie, to všetko budú musieť spravovať vlády, pretože väčšina ľudí jednoducho nebude mať žiadny príjem, aby si mohli čokoľvek z vyššie spomínaného kúpiť, o luxuse či inom vybavení ani nehovoriac.

Politika karantény alebo „pobytu doma“ nie je len núdzovým opatrením; je to koniec kapitalizmu. Možno si to ešte neuvedomujeme, ale spoločne s rakvami našich milovaných sme spálili spôsob života a zmýšľanie o ňom tak, ako sme boli zvyknutí. Kapitalizmus je mŕtvy.

Nová ekonomika, ktorá povstane z popola, bude musieť byť založené na iných hodnotách. Vzhľadom k tomu, že pracovné miesta budú doslovne nadbytočné, bohatstvo a moc viac nebudú relevantnými ukazovateľmi úspechu. Ľudská prirodzenosť sa však vždy usiluje o vyčnievanie, a preto nové normy obsadia miesto tam, kde staré zanechali prázdno.

Namiesto vedenia prostredníctvom ovládania druhých sa do popredia dostane vedenie príkladom. Tí, ktorí prispievajú najviac k pozdvihovaniu ducha spoločnosti, zaručujú ľuďom dobré živobytie a zvyšujú sociálnu solidaritu, sa stanú prominentmi tejto spoločnosti.

Doteraz sme súťažili ako deti, ktoré sa hrajú na kráľa kopca (detská hra, pri ktorej sa jeden z hráčov snaží odstrčiť ostatných, aby neuchvátila jeho vyvýšené miesto). Postupne nás vírus naučí vážiť si a oceňovať tých, ktorí sa snažia každého tlačiť do kopca, aby pozdvihli skôr spoločnosť než seba.

Nová ekonomika, ktorá sa vynorí z ruín starej, nebude novou formou socializmu. Bude to ekonomika vzájomnej zodpovednosti. Vzájomná zodpovednosť nie je len ekonomické, ale spoločenské paradigma. Zahŕňa v sebe tak ekonomické, ako aj vzdelávacie aspekty. Nevyžaduje materiálnu.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383493x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie