Založ si blog

Pochovaný kapitalizmus

Dňa 20. marca, historik Yuval Noah Harari napísal vo Financial Times, že povahou núdzových stavov je urýchliť historické procesy. Pravdou je, že všetko čo sme poznali, celá naša civilizácia, sa rýchlo rozpadáva.

Väčšina ľudí stále ešte dúfa, že akonáhle vírus odíde, ich životy sa vrátia späť do pôvodných koľají. Nevrátia. Koronavírus zmenil všetko.

Nejedná sa len o zmenu postoja, ale o úplnú zmenu spôsobu nášho života. Bývalý britský predseda vlády Gordon Brown to naznačil, keď písal o tom, aby sme bojovali s koronavírusom namiesto súperenia. G20 by mala podporiť úsilie WHO a The Global Fund koordinovať a navýšiť zásobovanie zdravotníckym materiálom.

Zbaviť sa vzájomného súperenia je nevyhnutné, ale vírus pravdepodobne ani v blízkej budúcnosti nezmizne. Už teraz je známe najmenej 40 kmeňov vírusu. Ďalej, aj keby sme zázračne skoncovali so všetkými agresívnymi variantmi, v čase, keď už môžeme obnoviť normálny stav, zistíme, že sme sa zásadne zmenili a zúriaci konzumerizmus nás už lákať nebude.

COVID-19 zastavil turizmus, dopravu, športy, zábavu a nemení len našu ekonomiku alebo náš spôsob života; mení samotné naše uvažovanie o živote, kultúre, priemysle, vzdelávaní, spoločenskom pôsobení, a dokonca aj našu schopnosť zhromaždiť sa k modlitbe. Ak reštartujeme civilizáciu, budeme iní. Alebo radšej … mali by sme byť iní, ak nechceme ďalšiu epizódu románu koronavírus.

Nová ekonomika

Keď rezistentné vírusy alebo baktérie uvalia karanténu na celý svet, ich dôsledky budú katastrofálne. Krajiny budú musieť čoskoro zabezpečiť svojim občanom základné potreby. Jedlo, ubytovanie, zdravotnú starostlivosť a vzdelanie, to všetko budú musieť spravovať vlády, pretože väčšina ľudí jednoducho nebude mať žiadny príjem, aby si mohli čokoľvek z vyššie spomínaného kúpiť, o luxuse či inom vybavení ani nehovoriac.

Politika karantény alebo „pobytu doma“ nie je len núdzovým opatrením; je to koniec kapitalizmu. Možno si to ešte neuvedomujeme, ale spoločne s rakvami našich milovaných sme spálili spôsob života a zmýšľanie o ňom tak, ako sme boli zvyknutí. Kapitalizmus je mŕtvy.

Nová ekonomika, ktorá povstane z popola, bude musieť byť založené na iných hodnotách. Vzhľadom k tomu, že pracovné miesta budú doslovne nadbytočné, bohatstvo a moc viac nebudú relevantnými ukazovateľmi úspechu. Ľudská prirodzenosť sa však vždy usiluje o vyčnievanie, a preto nové normy obsadia miesto tam, kde staré zanechali prázdno.

Namiesto vedenia prostredníctvom ovládania druhých sa do popredia dostane vedenie príkladom. Tí, ktorí prispievajú najviac k pozdvihovaniu ducha spoločnosti, zaručujú ľuďom dobré živobytie a zvyšujú sociálnu solidaritu, sa stanú prominentmi tejto spoločnosti.

Doteraz sme súťažili ako deti, ktoré sa hrajú na kráľa kopca (detská hra, pri ktorej sa jeden z hráčov snaží odstrčiť ostatných, aby neuchvátila jeho vyvýšené miesto). Postupne nás vírus naučí vážiť si a oceňovať tých, ktorí sa snažia každého tlačiť do kopca, aby pozdvihli skôr spoločnosť než seba.

Nová ekonomika, ktorá sa vynorí z ruín starej, nebude novou formou socializmu. Bude to ekonomika vzájomnej zodpovednosti. Vzájomná zodpovednosť nie je len ekonomické, ale spoločenské paradigma. Zahŕňa v sebe tak ekonomické, ako aj vzdelávacie aspekty. Nevyžaduje materiálnu.

Číňania – včera sa rozvádzali, dnes sa sobášia

14.08.2020

V Číne bola sledovaná pre túto krajinu prekvapivá štatistika. V čase domácej izolácie došlo kvôli koronavírusu k obrovskému počtu rozvodov. A zrazu sa neočakávane objavila ďalšia štatistika. Napríklad v meste Wu-Chan, kde to všetko začalo, bola po dlhej a úplnej izolácii zrušená blokáda a ukázalo sa, že ľudia, chcú uzavrieť manželstvo až päťkrát častejšie [...]

Desivá neistota

07.08.2020

Nedočkavo sa dožadujeme konca pandémie koronavírusu namiesto toho, aby sme sa z nej už teraz poučili. V dôsledku toho sa môžu vyskytnúť sprievodné javy, ktoré nebudú menej deštruktívne než ona sama. Čím dlhšie s nami koronavírus zostane, tým viac sa jeho účinky odrazia v rôznych oblastiach života. Ohrozené je nielen zdravie a ekonomika, ale aj náš psychický a [...]

Ako nájsť radosť v jednoduchom živote

31.07.2020

V jednoduchosti leží kľúč ku šťastiu. Zmena, ktorú teraz svet potrebuje, teda nie je len vrátiť sa k základom, ale späť k jednoduchosti. Keby sme sa mohli pozrieť na našu planétu z vyššej perspektívy, ako keď astronauti popisujú svoj pohľad z vesmíru, zreteľne by sme si uvedomili, ako Zem objíma ľudstvo ohromujúcim, harmonickým, a pritom jednoduchým spôsobom, bez [...]

Simpsonovci

Do volieb v USA zatiahli aj Marge Simpsonovú. Niečo k tomu povedala

15.08.2020 07:45

Do politiky sa nemieša, ale teraz sa cíti byť dotknutá. K dianiu okolo senátorky Kamal Harrisovej sa vyjadrila aj Marge Simpsonová.

Hlas, registrácia

Koziak: Pellegriniho Hlas láka aj politických oportunistov

15.08.2020 07:00

Strana, ktorá zaznamenáva vysokú podporu, sa stáva miestom, kam prichádzajú ľudia, ktorí si myslia, že z toho niečo získajú, hovorí politológ.

koronavírus, Portugalsko, Lisabon

ONLINE: Vírus v Európe silnie, Chorváti majú rekordný počet nákaz

15.08.2020 06:00

Chorvátsko, obľúbená letná dovolenková destinácia aj pre Slovákov, zaznamenalo rekordný denný počet pozitívne testovaných na koronavírus.

Donald Trump

Hospitalizovali mladšieho brata Donalda Trumpa

14.08.2020 19:50

Mladšieho brata amerického prezidenta Donalda Trumpa hospitalizovali v nemocnici v New Yorku.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 155593x
Priemerná čítanosť článkov: 2103x

Autor blogu

Kategórie