Globálna ekonomika potrebuje jednotku intenzívnej starostlivosti. Doposiaľ nie je dostupný žiadny liek, ktorý by sa s koronavírusom vysporiadal alebo bránil v jeho šírení, tak isto nie je po ruke ani liečebná kúra na neisté zdravie podnikania a priemyslu. Stúpajúca nezamestnanosť a predtucha ekonomickej prognózy predstavujú pre Ameriku a zvyšok sveta veľké výzvy.
Každý deň je stále viac a viac jasnejšie, že sa pred našimi očami odohráva niečo nové, čo výrazne zmení náš postoj k životu, podnikaniu, rodine, sebe samému i k svetu všeobecne. Ak sa prestaneme pútať k minulosti a privítame globálny proces, ktorým prechádzame s otvorenou mysľou, budeme schopní relatívne ľahko prejsť pôrodnými bolesťami pri zrodení nového sveta.
V celej histórii sa sociálno-ekonomické štruktúry niekoľkokrát menili: napríklad od kmeňovej spoločnosti v staroveku k následnému otroctvu a feudalizmu a ďalej až ku kapitalizmu a komunizmu. Teraz vstupujeme do nového usporiadania, ktoré bude úplne odlišné od všetkého predošlého, pretože bude založené na nových princípoch v ľudských vzťahoch.
Už v minulom storočí efekt motýlích krídel a ďalšie modely dynamických komplexných systémov počali ilustrovať našu vzájomnú previazanosť a závislosť. Doteraz sme neboli schopní sa vnútorne stotožniť s významom tejto vzájomnej závislosti, ale naše skúsenosti s pandémiou a jej dôsledkami nám neponechali inú možnosť, než budovať sociálne, politické, priemyselné a hospodárske štruktúry s obnovenou víziou.
Pandémia nám prišla úprimne pripomenúť, že si všetci musíme byť vzájomne bližšie, aby sme si uvedomili, že svet, v ktorom žijeme, je integrálne prepojený. Môžeme pokročiť do nášho nasledujúceho stupňa vývoja ľudstva jemne, pohodlne a rýchlo, s jasnejším pochopením toho, čo je potrebné urobiť a kam by sme mali smerovať. Nie je potrebné čakať na určenie smeru od ďalších bolestivých úderov.
Keď sa obzrieme späť, pripadá nám, že sme boli šťastní a spokojní s povrchným životom, pretože sme si zvykli na to, čo sme vybudovali, a nebola tam žiadna motivácia k zmene. Ukázalo sa však, že život má svoj vlastný dynamický rytmus, ktorý sa nezastavil, aby skontroloval naše preferencie. Dnes sme v prechodnom období, v ktorom sa musíme zmeniť ako ľudské bytosti, čo bude mať nevyhnutne vplyv aj na svet podnikania.
Najprv si musíme uvedomiť, že žijeme v novej ére, ktorá vyžaduje zásadnú transformáciu. Koronavírus nám naznačuje, že nech už to chceme alebo nie, musíme túto zmenu prijať, pretože bez nej nemáme budúcnosť.
Je tiež dôležité pochopiť, že potreba zmeny jasne prichádza z prírody, a nie od nejakej vlády alebo finančnej skupiny. Príroda je múdrejšia a silnejšia než my všetci dokopy. Ak chceme prežiť, musíme pochopiť, kam nás evolúcia vedie – k integrácii a vzájomnej ohľaduplnosti.
Už žiadne roztáčanie súkolia
Príroda nás približuje k harmónii s integrálnym svetom, pretože integrácia je najvyšší zákon prírody, najvyšší princíp. Jedna jediná sila pôsobí v celom prírodnom systéme a všetka realita je ňou riadená tak, že nás vedie k jednote medzi nami a prírodou.
Zásadnou zmenou, ktorú príroda požaduje, je spôsob, ako organizujeme spoločnosť, ktorej vnútorným impulzom a hybnou silou je altruizmus a starosť o druhých, nie nekomfortný egoizmus. Inými slovami, požadovaná transformácia sa nezameriava priamo na obchod a priemysel. Jej cieľom je vnútorná premena človeka, nová perspektíva a spôsob vzájomného pôsobenia na medziľudskej úrovni.
Hoci organizácie teraz pracujú na konsolidácii svojej pracovnej sily, tak musí dôjsť k zásadne odlišnému typu konsolidácie, ktorý je založený na novom integrálnom pohľade. Až doteraz bol úspech organizácie, obchodu alebo tímu definovaný hodnotami egoistického súperenia: „my“ sa zhromažďujeme, aby sme prekonali konkurenciu – víziu založenú na mentalite „my“ a „oni“.
V integrálnom pohľade na novú realitu, do ktorej sme vstúpili, sme všetci jeden organizmus zvaný ľudstvo a naším cieľom je byť najlepšími v tom, čo robíme, pre dobro ostatných, nie pre nafúknutie našich peňaženiek. Pracujeme s cieľom prospieť všetkým a to je to, čo nás vedie ako sprievodca na každom kroku. Ak napríklad zistíme, že niekto iný robí tú istú vec lepšie ako my, nepokúsime sa ho zničiť; naopak, poskytneme mu plnú podporu.
Integrálna vízia zvyšuje latku z obmedzeného individuálneho prospechu v prospech celého systému. Nové pravidlá hospodárskej súťaže stanovuje, že aktívne by mali zostať len tie časti systému, ktoré sú skutočne nevyhnutné a prospešné pre celok.
Implementácia integrálneho zákona v podnikaní vyžaduje znalosti a tréning. Majitelia, manažéri a zamestnanci, tí všetci sa musia naučiť, ako spolupracovať hladko ako podstatná súčasť jedného systému. Aby to bolo možné vykonať, musia sa všetci dozvedieť o zákone integrácie, odkiaľ pochádza, čo zahŕňa, čo od nás vyžaduje, prečo ho musíme dodržiavať a čo z toho získame – úspechy, ktoré nám môže priniesť na úrovni jednotlivca i celku.
Tí, ktorí sa venujú implementácii integrálneho zákona vo svojom podnikaní alebo v organizácii, budú prosperovať. Čím budú naše vzťahy vrúcnejšie, ohľaduplnejšie a viac podporujúce, tým väčší úspech bude mať naše podnikanie. Toto je nové obchodné súkolie, vďaka ktorému sa svet bude otáčať.
Celá debata | RSS tejto debaty