Je možný objektívny internet, keď „pohľad na vec“ je vždy subjektívny?

Larry Sanger, spoluzakladateľ Wikipédie, nedávno kritizoval internetovú encyklopédiu, ktorú pomáhal vytvoriť, za jej nedostatočnú neutralitu. Nie je to prvýkrát, čo to urobil. Dňa 14. mája 2020 Sanger na svojom osobnom blogu napísal: „Wikipédia už nemá efektívnu politiku neutrality“. Namiesto toho uviedol: „Wikipédia teraz propaguje kontroverzné názory na politiku, náboženstvo a vedu“. V júli Sanger svoje tvrdenia zopakoval. Článok zo 16. júla uverejnený na Fox News citoval z rozhovoru, ktorý Sanger poskytol dva dni predtým televízii LockdownTV. Podľa tohto príbehu „Wikipédia je teraz každému známa tým, že má vo svete veľký vplyv… takže v zákulisí sa hrá veľmi veľká, odporná, zložitá hra, aby články hovorili to, čo niekto chce, aby hovorili,“ povedal Sanger a dodal, že stránka je „liberálne zaujatá.“ Ak chcete jedným slovom zhrnúť, čím sa Wikipédia stala, jej spoluzakladateľ povedal: „Správne slovo pre to je propaganda.“

Pred niekoľkými rokmi bola sieťová neutralita veľkou témou. Dokonca o nej existuje rozsiahly záznam na, hádate správne, Wikipédii. Zásada neutrality siete vyžaduje, aby poskytovatelia internetu nediskriminovali jednotlivcov alebo organizácie. Podľa Investopedie „neutralita siete stanovuje, že poskytovatelia služieb by nemali spomaľovať ani blokovať obsah používateľov“. Sanger však tvrdí, že jeho vlastný výtvor tieto ustanovenia nespĺňa.

Podľa mňa problém nie je vo Wikipédii ani v žiadnej inej platforme, ktorá nespĺňa podmienky sieťovej neutrality. Problém je v tom, že v prvom rade očakávame, že tieto podmienky budú spĺňať. Je ľudsky nemožné byť neutrálny. Názor si vytvoríme hneď, ako sa s niečím stretneme: s osobou, udalosťou alebo myšlienkou. Sme všetko možné, len nie neutrálni, tak ako sa od nás môže žiadať, aby sme zachovali nestrannosť v našom správaní sa na internete?

Sme vo svojej podstate egoisti. Možno si to nechceme priznať, ale stačí sa pozrieť na stav dnešného sveta a zistíme, do akej miery sme egocentrickí. Ak je to tak a sme tak hlboko zaujatí, že často nie sme schopní vidieť vlastnú zaujatosť, ako môžeme vytvoriť niečo neutrálne? Vlastne, kto by to od nás vôbec očakával? Ktorý človek so zdravým rozumom by si myslel, že ľudia môžu napísať heslo do encyklopédie bez toho, aby neodrážalo ich názory na danú tému?

Našťastie si myslím, že ľudia začínajú chápať, že nás kŕmia pokrivenými faktami a falošnými „pravdami“. Stále chceme konzumovať médiá, ktoré odrážajú naše názory, ktoré nám dávajú pocit, že máme pravdu, a ktoré uspokojujú naše ego, ale myslím, že si začíname uvedomovať, že kŕmenie falošnými príbehmi nie je v našom najlepšom záujme. Otázkou je, ako dlho to ešte budeme ochotní tolerovať, kým povieme: „Dosť! Nemôžeme sa už ďalej otáčať chrbtom k pravde.“

Keď dospejeme k tomuto rozhodnutiu, pochopíme, že neutralita neexistuje nikde a v ničom, pretože sme vo svojej podstate zaujatí a egocentrickí, a preto sme my sami príčinou toho, že nedokážeme vidieť svet taký, aký je. Hoci existuje kolektívna vina a my ako druh sme sebeckí, existuje aj osobná zodpovednosť – uvedomenie si, že skutočnosť, že každý je egoista, neospravedlňuje to, že ja som taký. Bez ohľadu na všetkých ostatných mám vlastnú zodpovednosť, za ktorú sa musím sám zodpovedať, najmä preto, že som si vedomý svojich chýb. Preto tvrdenie „Aj všetci ostatní sú takí“ ma nezbavuje zodpovednosti za to, čo som mohol napraviť, ale nenapravil.

Keď si dostatok ľudí uvedomí, že naše vlastné ego nám bráni vidieť svet správne, a preto nás núti budovať pokrivený svet, odrazí sa to na zvyšku ľudstva a začne sa premena. Nedokážem povedať, koľko ľudí bude potrebných na spustenie tejto zmeny, ale keď dosiahneme kritické množstvo, nahradíme v súčasnosti prevládajúci pocit vlastnej privilegovanosti pocitom vzájomného prepojenia. Namiesto toho, aby sme mali radosť z toho, že si nárokujeme niečo, o čom si myslíme, že je naše, budeme sa tešiť z toho, že môžeme sami poskytnúť to, čo môžeme. Keď sa spoločnosť stane spoločnosťou darcov, atmosféra vzájomnej zodpovednosti a starostlivosti o druhých sa rozšíri v komunitách a rodinách a svet okolo nás sa zmení k lepšiemu.

V tom čase sa nebudeme viac snažiť o neutralitu internetu ani o žiadnu inú neutralitu, pretože jediným dôvodom, prečo ju teraz hľadáme, je naša predispozícia využívať a zneužívať iných. Ale keď bude naším cieľom povzbudzovať a podporovať ostatných, nikto nebude hľadať neutralitu.

Ako pristupovať k bolesti?

09.12.2024

Bolesť je jedným z bežných ukazovateľov, s ktorými sa stretávame, keď hovoríme o zdraví alebo o jeho poškodení. My sa snažíme bolesti zbaviť všetkými možnými spôsobmi, avšak mechanizmus bolesti má svoju vlastnú dôležitú funkciu. Keď hovoríme o nejakom jave, predovšetkým je potrebné pochopiť jeho pôvod. Koreňom nervového systému, rovnako ako všetkých [...]

Ako môžeme brať z prírody iba to, čo potrebujeme?

06.12.2024

Príroda má do všetkých živých vecí zakódovanú rovnováhu. Každý tvor, od vlka po vtáka, si berie len toľko, koľko potrebuje na prežitie – ani viac, ani menej. Ale kde sme v tomto obraze my, ľudia? Od takej prirodzenej harmónie sme sa výrazne vzdialili. Na rozdiel od dávnych čias, kedy sme ulovili jedného mamuta, ktorý mohol živiť kmeň celé mesiace, dnes ideme do [...]

Sviečka, ktorá nikdy nezhasne

02.12.2024

Keď sa človek blíži k polovici svojho života, začína postupne „zostupovať“ k smrti. Veď človek nezomiera v jednom okamihu, rovnako ako sa ihneď nenarodí dospelým. Jeho sviečka, egoistická túžba, ktorá v ňom horí, zhasína postupne. Do 40-45 rokov si myslí, že má celý život pred sebou, že sa bude schopný naplniť. V štyridsiatich rokoch však prichádza [...]

Vučič

Srbský prezident Vučič obvinil Západ zo snáh o zosadenie. Tvrdí, že neutečie ako Asad

10.12.2024 20:59

Rozsiahle protesty vyvolalo v Srbsku zrútenie prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra a vyžiadalo si 15 životov.

Robert Fico

Fico: Návšteva v Brazílii je pre Slovensko historická a prináša prvé výsledky

10.12.2024 20:45

Slovensko sa podľa premiéra hlási k skupine Priateľov mieru pri OSN a oceňuje tiež mierový plán pre vojnu na Ukrajine, ktorý pripravili Brazília s Čínou.

VC Kanady, F1

Prezident Slovenskej asociácie motoristického športu Koblišek o návšteve Šutaja Eštoka na F1: Je to prejav úcty k Slovensku, bol tam ako hosť

10.12.2024 19:57

Na články o návšteve ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na pretekoch F1 reagoval stanoviskom prezident SAMŠ Dušan Koblišek.

parlament,

Koaličná kríza naberá na obrátkach. Ďalšia blokáda, odklad zákonov a chýbajúce dohody. Hrozí rozkol aj v Hlase?

10.12.2024 19:30

S krehkou vládnou väčšinou je počas poslednej tohoročnej schôdze parlamentu každý deň nevyspytateľný.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 451
Celková čítanosť: 829717x
Priemerná čítanosť článkov: 1840x

Autor blogu

Kategórie