Založ si blog

Planéta v plameňoch

Toto leto horeli lesy mimoriadne intenzívne. Grécko, Turecko, Taliansko, Amerika, Rusko a ďalšie a ďalšie… No, to je pochopiteľné. Čo ešte bude v správach?

Výzvy v oblasti životného prostredia sa nám zdajú byť príliš veľké. Nevidíme žiadny spôsob, ako ovplyvniť dianie, a tak mávneme rukou nad tvrdými zábermi na obrazovkách. Ale bezvýsledne. Globálne problémy naznačujú ľudstvu globálne riešenie a jedného dňa ho pod tlakom prírody budeme musieť zrealizovať. Tak prečo nie teraz?

Podľa vedcov dnes takmer všetky krajiny čelia problémom v oblasti životného prostredia. Extrémne výkyvy počasia sú na vzostupe. Čaká nás ďalšie topenie ľadovcov, stúpajúca hladina oceánov, zvyšovanie priemerných teplôt, silnejúce hurikány, suchá, záplavy, abnormálne vlny horúčav a ďalšie „radosti“.

Ako tento proces zastaviť? Znížením emisií skleníkových plynov?

Človek a príroda

Zníženie teploty na planéte nie je možné bez správnej diagnózy. A na to potrebujete vidieť celý obraz. Hovoríme predsa o jedinom globálnom systéme, ktorý zahŕňa štyri úrovne: neživú, rastlinnú, živočíšnu a ľudskú. Na prvých troch úrovniach je systém schopný udržiavať dokonalú rovnováhu podľa požiadaviek aktuálnej situácie. A len človek je v nerovnováhe.

Prečo sa teda systém prepadá do takej desivej nerovnováhy? Čo ho vlastne z tej správnej rovnováhy vychyľuje?

Aby sme to pochopili, musíme vyliezť z ulity dogiem, v ktorej sme boli uväznení od útleho detstva.

Áno, človek je najvyšším článkom, ale nie je dobyvateľom prírody. Človek nie je ten, kto môže podriadiť nižšie úrovne svojim chúťkam a rozmarom. Človek je niečo viac. A narodil sa pre niečo celkom iné.

Dnes ignorujeme svoj skutočný potenciál – potenciál ducha, nie tela. V uspokojovaní svojich materiálnych potrieb nemáme žiadne hranice, ale skutočné ľudské hodnoty znehodnocujeme a ignorujeme ich. V dôsledku toho nie sme pánmi prírody, ale otrokmi svojej vlastnej prirodzenosti.

Kedysi to bolo v poriadku – veď sme rástli a rast si žiada čas.

Príroda doviedla človeka touto cestou až do bodu, keď sa musí stať skutočným človekom. Musí sa zmeniť, prevziať zodpovednosť a stať sa dospelým. Nemôžeme sa vrátiť do detstva. Ak to odmietneme, bude to len horšie. Ostatne, príroda je zákon – a tie sú nemenné.

Ľudský potenciál

Ľudská bytosť je tá, ktorá vie uprednostniť dobro druhých pred svojím vlastným. Človek je ten, kto si cení vzájomnosť pred sebaláskou. Kto rád slúži druhým v spoločnosti, ktorá sa cíti ako jedna rodina. Veď taká by mala byť ľudská spoločnosť, nie? K tomu nás priviedla príroda.

Priznajme si, že máme spoločný problém, ale nie je to klimatický problém, je to medziľudský problém a bez správneho riešenia sa z neho nedostaneme. Nakoniec nás príroda aj tak pritlačí k múru nášho vlastného sebectva. Bude tlačiť tvrdo a nemilosrdne. Stále však máme čas sa tomu vyhnúť. Je čas urobiť zmeny v nás, v spoločnosti, na ľudskej úrovni systému, od ktorého sú všetci ostatní úplne závislí.

Planéta horí ohňom sebectva. Planétu sužujú ľudské spory, konkurencia, konzum a hlad, ľahostajnosť, neústupnosť, nekalé obchodné praktiky. Niekde je to všetko skryté, niekde sa to ukazuje. Ide však o to, že s takouto batožinou sa do budúcnosti nedá preraziť. Čelíme rozhodujúcej fáze univerzálnej ľudskej evolúcie a naše odmietanie prijať túto zmenu vrhá ďalšie úrovne prírody do chaosu.

A zároveň môžeme obnoviť rovnováhu systému, ak sa dokážeme vybalansovať sami medzi sebou – ak začneme budovať medziľudské vzťahy na ľudskej úrovni. Nikto to nemôže urobiť za nás. A to je to jediné, čo potrebujeme. Klíma v spoločnosti určuje klímu na planéte.

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Ako začať vnímať a cítiť jedinú silu, ktorá všetkému vládne.

14.04.2024

Za všetkým životom tu v tomto svete stojí jediná sila, sila lásky, odovzdania a spojenia a to, čo vnímame, je jej prejav, skrze ktorý nás táto sila chce naučiť priamemu spojeniu s ňou. Tým, že sa snažíme rozoznávať obrazy, vďaka ktorým sa prejavuje, prechádzame procesom učenia. Keď prejdeme od vonkajších k vnútorným prejavom tejto sily, začneme rozoznávať nielen [...]

Aký máme jeden na druhého vplyv?

12.04.2024

Žijeme spoločne v jednom veľkom prepojenom systéme. Tento systém ovplyvňujeme aj na fyzickej úrovni, napríklad keď spolu komunikujeme a hovoríme. Problémom je, že väčšinou na seba pôsobíme škodlivo, deštruktívne a sebecky. Namiesto toho, aby sme si navzájom pomáhali, boli pozitívnou a užitočnou súčasťou systému, vytvárame druhým problémy. Keď pôsobíme v dobrom [...]

ustavny sud

Ústavný súd posúdi ústavnosť častí zákonov týkajúcich sa manželstva

17.04.2024 14:44

Súd zároveň odmietol návrh skupiny poslancov na posúdenie legislatívnej nečinnosti NR SR, spočívajúcej v neprijatí právnej úpravy uznávajúcej páry rovnakého pohlavia.

Budmerický kaštieľ

Ministerstvo kultúry vyzvalo Budmerice na vypratanie kaštieľa, obec postoju rezortu nerozumie

17.04.2024 14:32

Využívanie nehnuteľností, pozemkov a ďalších priestorov v okolí kaštieľa sa môže stať predmetom súdneho sporu.

kórea

V čase kórejskej vojny zmasakrovali 1700 veriacich, potvrdila komisia

17.04.2024 13:56

Komisia identifikovala zoznam obetí na základe rôznych historických záznamov.

Irán Izrael prehliadka vojenská útok oslavy Raísí

Irán na výročnej vojenskej prehliadke oslavoval svoj útok na Izrael

17.04.2024 13:52

Operácia Čestný sľub "zvrhla slávu sionistického režimu (Izraela)", vyhlásil iránsky prezident Ebráhím Raísí na vojenskej základni pri Teheráne.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 697096x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu

Kategórie