Založ si blog

Haiti – svedectvo o apatii ľudstva

Pred takmer štyrmi mesiacmi, 14. augusta, zasiahlo Haiti zemetrasenie o sile 7,2 stupňa. Podľa oficiálnych údajov OSN zahynulo pri samotnom zemetrasení viac ako 2 200 ľudí, viac ako 12 000 bolo zranených a 65 zdravotníckych zariadení bolo poškodených alebo zničených. O dva dni neskôr tropická búrka Grace spustila na zničený ostrov prívalové dažde.

Keď Grace odišla, Haiti, najchudobnejšia krajina Latinskej a Strednej Ameriky a jedna z najchudobnejších na svete, zostalo odkázané samo na seba. Svet sa rýchlo presunul k rozhovorom o krízach pre Západ „dôležitejších“, ako sú lesné požiare a bleskové povodne, pri ktorých takmer nikto nezahynul a škody sú najmä na majetku.

Na druhej strane, Haiti sa stále spamätáva a smúti. Nemá žiadne prostriedky na obnovu. Zostalo tam ako svedectvo o ľahostajnosti ľudstva.

Problémom je, že nie sme vychovaní k tomu, aby nám na tom záležalo. Pozeráme sa na iných ľudí a vidíme, že majú inú farbu pleti, iné zvyky, inú mentalitu, a kvôli tomu s nimi nedokážeme súcitiť. Nemalo by to tak byť, ale takto sme vychovaní.

Výsledkom je, že spravodajské kanály môžu informovať o katastrofách, ktoré sa odohrávajú mimo Európy alebo USA, ale pokrývanie pomoci, využívanie súcitu sveta, rozprávanie príbehov obetí tak, ako sa to robí po každom hurikáne alebo lesnom požiari, to je ďaleko za záujmom Západu. O život ľudí z inej kultúry jednoducho nie je záujem.

Tieto katastrofy sú výzvou k prebudeniu. Sú tu práve preto, aby v nás prebudili empatiu, a my toto volanie nepočujeme. Čím viac budeme ignorovať našich spoluobčanov, ktorí trpia prírodnými, a čo je ešte horšie, aj človekom spôsobenými katastrofami, tým budú tieto udalosti závažnejšie, až kým sa nepoučíme.

Či to cítime alebo nie, či to chceme alebo nie, ľudstvo je jeden organizmus. Všetci sme prepojení. Keď sme ľahostajní, nedbalí alebo dokonca krutí voči jednej časti ľudstva, trpí celé ľudstvo, vrátane mocných, ktorí sú nedbalí. V dnešnom svete sa nedá uniknúť vzájomnej prepojenosti.

Naša ľahostajnosť mi pripomína alegóriu, ktorú som raz čítal. Jeruzalemský Talmud (Nedarim, 9, 4) opisuje nevedomosť ľudí o ich vzájomnej prepojenosti pomocou šikovnej alegórie: „Predpokladajme, že niekto krája mäso a nôž sa mu spustí do ruky; uvažoval by o pomste a porezaní druhej ruky za porezanie tej prvej? Tak je to aj v tejto veci… pravidlo je, že človek sa nevykoná pomstu na svojom blížnom, lebo je to, akoby sa mstil na svojom vlastnom tele.“

Nakoniec sa budeme musieť stať ohľaduplnými a starostlivými jeden voči druhému. Sme odkázaní jeden na druhého a nemôžeme s tým nič robiť.

Tak ako nás pandémia naučila, že infekcia kdekoľvek je infekciou všade, tak je to aj so všetkými našimi trápeniami a radosťami. Čím rýchlejšie si to uvedomíme a budeme sa podľa toho správať, tým skôr zvrátime negatívnu trajektóriu ľudstva. Čím viac budeme otáľať, tým horšie bude „úsilie“ prírody nás presvedčiť, až kým to nepochopíme.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383444x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie