Klíma je neúprosná – nepočká a neodpustí

Pred tridsiatimi rokmi sa môj priateľ pustil do podnikania v oblasti zelenej energie a snažil sa ma do toho vtiahnuť. Spýtal som sa ho, načo, veď to nie je seriózne. Povedal mi: „Nemáš ani potuchy, koľko peňazí sa do toho nalieva. Každý sa na tom chce podieľať, politici, finančníci, podnikatelia, všetci.“ Samozrejme, mal pravdu. Nikto však nechce podporovať zelenú energiu, aby zachránil planétu, ale len preto, aby si ešte viac napchal vrecká. Deklarácie preto zostávajú v rokovacej sále, kde sa vyhlasujú, potrebné opatrenia sa ignorujú – ale klíma na nikoho nepočká: bude sa naďalej zhoršovať.

Pred pár týždňami sa v škótskom Glasgowe konala 26. konferencia OSN o zmene klímy. Oficiálne bolo jej cieľom „spojiť strany s cieľom urýchliť opatrenia na dosiahnutie cieľov Parížskej dohody a Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy“. V skutočnosti však krajiny plánujú presný opak. V tohtoročnej „Správe OSN o produkčnej medzere“ (UN’s Production Gap Report), ktorá sleduje rozpor medzi plánovanou produkciou fosílnych palív vládami a skutočnou úrovňou celosvetovej produkcie, sa uvádza nasledovné: „Napriek zvýšeným klimatickým ambíciám a záväzkom o nulovej čistej produkcii, vlády stále plánujú v roku 2030 vyprodukovať viac ako dvojnásobné množstvo fosílnych palív, než by bolo v súlade s obmedzením globálneho otepľovania na 1,5 °C.“

Zdroje energie a technológie sa síce menia, ale nie podľa toho, čo je pre planétu najlepšie. Menia sa podľa záujmov politikov a peňažných magnátov a nikdy to nie je prospešné ani pre planétu ani pre väčšinu jej obyvateľov, teda pre nás všetkých.

Keďže klíma na nikoho nepočká, nakoniec nás dobehne. Zem je uzatvorený systém a v uzatvorenom systéme má vykorisťovanie vždy svoje dôsledky: škodí vykorisťovateľovi aj vykorisťovanému.

Neviem, kedy a za akú cenu, ale nakoniec si všetci budeme musieť uvedomiť, že si nemôžeme brať viac, ako potrebujeme. Nemôžeme naďalej sebecky a bezohľadne využívať Zem, pretože sa to obráti proti nám.

Zem je ako ponorka: na palube je len toľko kyslíka, koľko je treba. Ak si niektorí členovia posádky vezmú viac, ako je ich kvóta, ostatní nebudú mať dostatok, zomrú a ponorka sa potopí spolu s tými, ktorí prekročili svoju kvótu.

Potrebujeme si neustále pripomínať, že sme jeden jediný systém a všetci sme odkázaní jeden na druhého. Musíme skutočne pochopiť, že sebectvo nám ubližuje rovnako, ako vykorisťovanie ubližuje iným. Ak si budeme neustále pripomínať, že sme vzájomne prepojení, budeme sa správať ohľaduplnejšie – vyhneme sa trestajúcim dôsledkom klimatických zmien.

Druhou možnosťou je pokračovať v našich činnostiach tak, ako sa uvádza v správe OSN o produkčnej medzere: že sa chystáme aj naďalej fungovať rovnako, a potom niesť dôsledky za nemilosrdnú reakciu prírody. Dúfam, že sa včas spamätáme, pretože na túto chybu doplatí každý.

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

Kosťantynivka

Divadlo pre jediného diváka, hodnotí Putinovo „prímerie“ BBC. Kremeľ sa zľakol

20.04.2025 15:01

Medzi Moskvou a Kyjevom prebieha propagandistická bitka a obe strany sa snažia navzájom obviniť z zodpovednosti za pokračovanie konfliktu, uviedol expert.

Stíhačka F-15C Eagle

Rusi provokovali pred sviatkami. Britské stíhačky dvakrát bránili východné krídlo NATO

20.04.2025 14:05

Stíhačky britského letectva nasadené v Poľsku boli v permanencii.

papez

Pápež pozdravil veriacich, posolstvo Urbi et orbi ale osobne neprečítal

20.04.2025 13:36

František v posolstve vyzval na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izraelom alebo sa modlil za mier.

filakovo

S požiarom vo Fiľakove bojovalo celú noc 38 hasičov, škody dosahujú milión eur

20.04.2025 13:23

Polyfunkčná budova nazývaná Centrál, ktorá bola v noci zasiahnutá požiarom, sa nachádza v centre Fiľakova.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 896572x
Priemerná čítanosť článkov: 1852x

Autor blogu

Kategórie