Založ si blog

Prečo je nakupovanie našou „srdcovou“ záležitosťou?

V novembri sa začalo nákupné šialenstvo. Každý sa snaží „chytiť“ najlepšiu akciu skôr ako ostatní, získať najúžasnejšiu cenu a všetkým o nej povedať. Teraz, keď sa väčšina nákupov uskutočňuje online, sa z toho stala celosvetová mánia a každý chce kúsok koláča, aj keď ten príde niekoľko týždňov po tom, čo ste si ho objednali. Prial by som si, aby to ľudí robilo šťastnými, ale nie je to tak. V najlepšom prípade to len na pár hodín zakryje prázdnotu.

Chápem to pokušenie. Nie je ľahké odolať nakupovaniu, keď všetci hovoria o tom, čo si kúpili, a inzerenti vás zaplavujú reklamami hovoriacimi o znížení cien pri tej či onej príležitosti. Aj ja sa do toho občas dostanem. Mojou osobnou slabosťou je kuchynský riad. Kupujem si najrôznejšie spotrebiče na varenie, ohrievanie, krájanie a chladenie potravín, hoci v skutočnosti nerád varím.

Väčšina z nás je taká. Väčšinou kupujeme výrobky, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme, a za cenu, ktorá nie je práve najvýhodnejšia. Jedinou útechou nám je, že sme nestratili tvár a neodklonili sa od stáda.

Za tým všetkým nie je nič iné ako ego. Je to boj medzi predávajúcimi a kupujúcimi. Oni vám hovoria: „Veď je to skoro krádež! Zvyčajne to stojí 100 dolárov a ja to prakticky rozdávam za 20!“ Takže kupujete a ste šťastní, pretože si myslíte, že ste všetkých oklamali a porazili systém. Pravda, máte päť krabíc nových topánok, ktoré nikdy neotvoríte, pretože budúci rok kúpite ďalších päť krabíc, a dovtedy budete nosiť možno dve, ale zatiaľ sa cítite chytrejší ako všetci ostatní a ste spokojní.

Toto nadmerné nakupovanie nie je len hlúpe, ale je to aj zločin proti planéte. Preto vyrábame dvakrát viac, ako potrebujeme, a prebytky vyhadzujeme do koša. Zatiaľ čo naše malicherné ego zapĺňa oceány plastom, klameme sami seba a myslíme si, že sme prekabátili ostatných, ale výsmech patrí vždy nám.

Mali by sme aspoň vedieť, odkiaľ to všetko pochádza. Dnešný svet je chladný a bezcitný. Cítime sa osamelí a neistí, a tak si kupujeme výrobky a prchavé potešenia, aby sme si to vynahradili. Keby sme mali priateľov a rodinu, na ktorých nám záleží, a ktorým záleží na nás, radšej by sme trávili čas s nimi a neklikli by sme už na jediný odkaz na internetovom obchode, ktorý nám vlastne nemá čo ponúknuť.

Teraz sme sa vďaka našej chamtivosti dostali do stavu, keď ceny rastú, lode uviazli na mori, pretože nemôžu zakotviť a vyložiť tovar, a ceny benzínu a dopravy prudko stúpajú. Okrem toho nedostatok počítačových čipov zastavil výrobné linky automobiliek a iných výrobcov na celom svete. Zdá sa, že sme nakupovali, až kým sme „nepadli“.

Dúfajme, že teraz začneme hľadať radosť v ľuďoch okolo nás, v zblížení s rodinou a priateľmi a v budovaní solidarity v našich komunitách. Je načase v komunikácii prekročiť hranicu našej „kože“ a začať hľadať zmysel a radosť v spojení od srdca k srdcu.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383380x
Priemerná čítanosť článkov: 1986x

Autor blogu

Kategórie