Prečo je nakupovanie našou „srdcovou“ záležitosťou?

V novembri sa začalo nákupné šialenstvo. Každý sa snaží „chytiť“ najlepšiu akciu skôr ako ostatní, získať najúžasnejšiu cenu a všetkým o nej povedať. Teraz, keď sa väčšina nákupov uskutočňuje online, sa z toho stala celosvetová mánia a každý chce kúsok koláča, aj keď ten príde niekoľko týždňov po tom, čo ste si ho objednali. Prial by som si, aby to ľudí robilo šťastnými, ale nie je to tak. V najlepšom prípade to len na pár hodín zakryje prázdnotu.

Chápem to pokušenie. Nie je ľahké odolať nakupovaniu, keď všetci hovoria o tom, čo si kúpili, a inzerenti vás zaplavujú reklamami hovoriacimi o znížení cien pri tej či onej príležitosti. Aj ja sa do toho občas dostanem. Mojou osobnou slabosťou je kuchynský riad. Kupujem si najrôznejšie spotrebiče na varenie, ohrievanie, krájanie a chladenie potravín, hoci v skutočnosti nerád varím.

Väčšina z nás je taká. Väčšinou kupujeme výrobky, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme, a za cenu, ktorá nie je práve najvýhodnejšia. Jedinou útechou nám je, že sme nestratili tvár a neodklonili sa od stáda.

Za tým všetkým nie je nič iné ako ego. Je to boj medzi predávajúcimi a kupujúcimi. Oni vám hovoria: „Veď je to skoro krádež! Zvyčajne to stojí 100 dolárov a ja to prakticky rozdávam za 20!“ Takže kupujete a ste šťastní, pretože si myslíte, že ste všetkých oklamali a porazili systém. Pravda, máte päť krabíc nových topánok, ktoré nikdy neotvoríte, pretože budúci rok kúpite ďalších päť krabíc, a dovtedy budete nosiť možno dve, ale zatiaľ sa cítite chytrejší ako všetci ostatní a ste spokojní.

Toto nadmerné nakupovanie nie je len hlúpe, ale je to aj zločin proti planéte. Preto vyrábame dvakrát viac, ako potrebujeme, a prebytky vyhadzujeme do koša. Zatiaľ čo naše malicherné ego zapĺňa oceány plastom, klameme sami seba a myslíme si, že sme prekabátili ostatných, ale výsmech patrí vždy nám.

Mali by sme aspoň vedieť, odkiaľ to všetko pochádza. Dnešný svet je chladný a bezcitný. Cítime sa osamelí a neistí, a tak si kupujeme výrobky a prchavé potešenia, aby sme si to vynahradili. Keby sme mali priateľov a rodinu, na ktorých nám záleží, a ktorým záleží na nás, radšej by sme trávili čas s nimi a neklikli by sme už na jediný odkaz na internetovom obchode, ktorý nám vlastne nemá čo ponúknuť.

Teraz sme sa vďaka našej chamtivosti dostali do stavu, keď ceny rastú, lode uviazli na mori, pretože nemôžu zakotviť a vyložiť tovar, a ceny benzínu a dopravy prudko stúpajú. Okrem toho nedostatok počítačových čipov zastavil výrobné linky automobiliek a iných výrobcov na celom svete. Zdá sa, že sme nakupovali, až kým sme „nepadli“.

Dúfajme, že teraz začneme hľadať radosť v ľuďoch okolo nás, v zblížení s rodinou a priateľmi a v budovaní solidarity v našich komunitách. Je načase v komunikácii prekročiť hranicu našej „kože“ a začať hľadať zmysel a radosť v spojení od srdca k srdcu.

Podporujú vedecké dôkazy myšlienku, že Boh vpísal svoje meno do našej DNA?

11.07.2025

Izraelský vedec Dr Yeshayahu Rubinstein urobil zaujímavý objav týkajúci sa DNA. Zistil, že sírne väzby medzi pármi báz genetického materiálu majú opakujúci sa vzorec: 10, 5, 6, 5, čo zodpovedá číselnej hodnote hebrejských písmen Yod-Hey-Vav-Hey – menu Stvoriteľa. Na základe toho tvrdí, že Boh vtlačil svoj podpis do našej DNA. V skutočnosti sa vzťah medzi [...]

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

izrael, palestína, západný breh jordánu, evakuácia, amona

Izraelskí osadníci podľa médií ubili na Západnom brehu na smrť Američana

12.07.2025 09:27

20-ročný americký občan z Tampy bol na návšteve rodiny na Západnom brehu Jordánu.

Trump Mideast

Áno, v Katare zasiahla našu základnú iránska raketa. Priznal skoro po mesiaci americký Pentagón

12.07.2025 08:42

Iránsky útok bol odvetou za útok na jadrové zariadenia, Trump atak označil za „veľmi slabú reakciu“.

Poland Germany Ukraine

ONLINE: Rubiova rada Európanom, ako dodať Kyjevu rýchlo Patrioty: Dajte im svoje, potom si od nás kúpite nové

12.07.2025 08:20, aktualizované: 09:55

Podľa ministra zahraničných vecí USA Marca Rubia je pri dodávkach Patriotov pre Ukrajinu potrebné použiť "kreatívne riešenia".

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 502
Celková čítanosť: 938186x
Priemerná čítanosť článkov: 1869x

Autor blogu

Kategórie