Nech sa nikdy neprestaneme pýtať

Ilan Ramon bol prvým izraelským astronautom. Bol na palube STS-107, 28. misie raketoplánu Columbia. Pri vstupe do atmosféry sa Columbia rozpadla a explodovala, pričom zahynulo všetkých sedem členov posádky na palube. Ramon dosiahol veľké úspechy. Bol elitným stíhacím pilotom a najmladším pilotom, ktorý sa zúčastnil na izraelskom útoku, ktorý zničil iracký jadrový reaktor. Napriek svojmu úspechu si Ramon kládol dojemné otázky o živote a jeho zmysle, nad ktorými by sme sa podľa mňa mali zamyslieť všetci, pretože práve ony dávajú hodnotu našim činom.

Pán Ramon poslal svoje otázky Ješajahuovi Leibowitzovi, známemu profesorovi biochémie a neurofyziológie na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, ktorý bol aj plodným spisovateľom v oblasti židovského myslenia a západnej filozofie. „Už dlhší čas uvažujem nad mnohými otázkami, ktoré by sa dali zhrnúť do názvu: Aký je cieľ človeka vo svete, v ktorom žijeme?“, napísal Ramon. „Čím viac otázok si kladieme, tým väčšie sú rozpory a nejasnosti. Ako vysvetliť podstatu života?“ opýtal sa profesora Leibowitza. „Ako vidíte zmysel a cieľ života človeka a aká je cesta k dosiahnutiu tohto cieľa?“

Dnes, keď si mnohí ľudia kladú podobne pálčivé otázky, by sme sa nimi mali zaoberať pozornejšie. Tieto otázky majú svoj dôvod; sú kompasom, ktorý nás vedie k nášmu životnému poslaniu, k nášmu konečnému cieľu.

Aby sme však našli svoj cieľ, mali by sme začať od základov. Možno si to neuvedomujeme, ale ľudstvo, ba celá realita, sa neskladá z odlišných entít a samostatných jednotlivcov. V skutočnosti sme všetci súčasťou celku, ktorý funguje ako jediný organizmus a my sme jeho bunkami a orgánmi.

Problém je v tom, že si svoju jednotu neuvedomujeme a vnímame sa ako samostatné bytosti. Tak ako môžeme pochopiť zmysel existencie bunky len v kontexte organizmu, v ktorom žije, môžeme pochopiť svoju vlastnú existenciu len v kontexte celej reality. Keďže sa cítime ako oddelené bytosti a neuvedomujeme si svoje spojenie so všetkými stvoreniami, nemôžeme nájsť zmysel a účel svojej existencie.

Preto namiesto toho, aby sme žili plnohodnotný život ako súčasť niečoho vyššieho, než sme my sami, žijeme len pre seba a nevieme, prečo prechádzame životnými ťažkosťami ani aký úžitok máme zo svojej existencie. To je hlavná príčina dnešného čoraz častejšieho výskytu úzkosti a depresie.

Našou úlohou je preto uvedomiť si našu vzájomnú prepojenosť. Ak sa dokážeme vnímať ako jeden celok, budeme vedieť, aké je naše miesto vo svete, čím mu môžeme prispieť a ako by sme mali žiť svoj život. Budeme šťastní a sebavedomí, keď budeme poznať svoju hodnotu a svoje miesto vo svete.

Nikdy sa však nedozvieme o svojej prepojenosti alebo o zmysle svojho života, ak sa na to nebudeme pýtať. Tieto základné otázky, ktoré môžu byť niekedy dosť skľučujúce, sú motorom, ktorý nás poháňa pri hľadaní odpovedí. Sú silou, ktorá posúva ľudstvo k ďalšiemu poznávaniu a vývoju. Ak chceme neustále rásť, nikdy by sme sa nemali prestať pýtať.

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

Stíhačka F-15C Eagle

Rusi provokovali pred sviatkami. Britské stíhačky dvakrát bránili východné krídlo NATO

20.04.2025 14:05

Stíhačky britského letectva nasadené v Poľsku boli v permanencii.

papez

Pápež pozdravil veriacich, posolstvo Urbi et orbi ale osobne neprečítal

20.04.2025 13:36

František v posolstve vyzval na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izraelom alebo sa modlil za mier.

filakovo

S požiarom vo Fiľakove bojovalo celú noc 38 hasičov, škody dosahujú milión eur

20.04.2025 13:23

Polyfunkčná budova nazývaná Centrál, ktorá bola v noci zasiahnutá požiarom, sa nachádza v centre Fiľakova.

Ihrisko Strand v luceneckom mestskom parku

Detské ihrisko vo veľkom parku je už roky lákadlom. Neďaleké schody do vody sú však roky neskolaudované, vecou sa zaoberali aj poslanci

20.04.2025 13:00

Mestský park má rozlohu zhruba 17 hektárov a patrí tak medzi najväčšie na Slovensku.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 896503x
Priemerná čítanosť článkov: 1852x

Autor blogu

Kategórie