Založ si blog

Netreba Metaverse, stačila by aj tabletka

Všetci sme počuli, že Mark Zuckerberg buduje predpokladanú iteráciu internetu s názvom Metaverse. V klipoch propagujúcich túto platformu ho môžeme vidieť, ako sa tam presúva žiť – do svojho virtuálneho vesmíru. Ide o to, aby ľudia mohli komunikovať a dokonca sa pohybovať bez ohľadu na fyzickú vzdialenosť medzi nimi a aby mohli cestovať medzi časmi a krajinami. Nechcel by som byť na takomto mieste. Nebude to miesto, kde by ľudia mohli byť šťastní, a na takom mieste nechcem byť.

Celá myšlienka Metaversa, ako ju chápem, spočíva v tom, že ľudia žijú v ilúzii. Na jednom rohu bojuje nejaký superman s démonom, na inom rohu tancujú dinosaury na popovú hudbu alebo niečo podobné, a ja som v miestnosti s nimi a užívam si to predstavenie.

Je to realita? Nie, je to droga.

Ak to jediné, čo chceme, je cítiť sa dobre, nepotrebujeme Metaverse; postačí nám tabletka. Môžeme si vyrobiť pilulku, ktorá pomaly vylučuje drogy, vďaka ktorým sa cítime šťastní, dať si ju pod jazyk a nechať sa ňou uspokojovať počas celého dňa. Nič iné by sme nepotrebovali; načo sa namáhať s vytváraním high-tech ilúzií, keď sa môžeme tešiť jednoducho tým, že si vezmeme tabletku?

Potešenie je možné len vtedy, keď niečo chcem tak silno, že keď dostanem, čo chcem, zažívam úľavu ako potešenie. Ale ak si môžem vziať tabletku, ktorá mi spôsobí príjemný pocit bez predchádzajúceho nedostatku, prečo sa namáhať s jeho prežívaním? Je pravda, že budem ako zombie, závislý na svojej pilulke, ale pokiaľ sa budem cítiť dobre a nikomu neublížim, čo je na tom zlé?

Bol by som ako lev – celý deň by som ležal pod stromom a vstal by som, len keď by som mal prázdny žalúdok alebo by bolo obdobie párenia. Ale je toto život človeka?

Ľudské bytosti dostali spoločnosť z nejakého dôvodu. Odpojenie sa od ľudí kvôli tomu, aby sme boli v nejakom falošnom vesmíre, by z nás urobilo zvieratá, zatiaľ čo spojenie s ľuďmi nám môže odhaliť úplne nový svet.

Skutočná radosť zo života nespočíva v otupení našich túžob a mysle, ale v ich zintenzívnení a oživení nášho ducha. Jediným spôsobom, ako posilniť naše túžby, je práve spojenie s inými ľuďmi. Keď ich vidíme robiť veci, ktoré ich bavia, učiť sa veci, ktoré ich obohacujú a zvyšujú ich schopnosti, závidíme im a chceme ich napodobňovať. Takto rastieme.

Pozrite sa, aké pozorné sú malé deti voči svojmu okoliu. Ich otvorené oči stále hľadajú nové veci, ktoré by mohli pozorovať, a ich uši stále počúvajú nové zvuky a slová. Túžia sa učiť zo sveta okolo seba, pociťovanie „nedostatku“ je u nich obrovské; a práve preto tak rýchlo rastú.

Keď vyrastieme, zatvárame oči, uši a hlavne srdce pred spojením s inými ľuďmi. Strácame tak v našom živote dušu a hľadáme kompenzačné potešenia, aby sme zaplnili prázdnotu v našom vnútri. Tým sa však vzdávame zmyslu svojho života.

Neboli sme stvorení na to, aby sme boli levmi. Boli sme stvorení, aby sme boli vedomými ľudskými bytosťami, ktoré si uvedomujú všetko okolo seba, sú prepojené s realitou a sú v neustálej interakcii so svetom okolo. Boli sme určení na to, aby sme objavovali, ako svet funguje a ako sa jeho prvky navzájom prelínajú. Boli sme určení na to, aby sme to objavovali prostredníctvom interakcie so všetkým navôkol. Ak chceme žiť, musíme dávať a prijímať, spájať sa a rozdeľovať, a tak rásť. Na to nepotrebujeme „metavesmír“, ale skutočný vesmír, v ktorom môžeme skutočne žiť.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383438x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie