Založ si blog

Vzdali sme sa šťastia?

Jeden študent mi povedal, že nová štúdia tvrdí, že koronavírus už nie je svetovým problémom č. 1. Zrejme ho predbehla chudoba a nezamestnanosť. Okrem týchto troch hrozieb svet podľa spomínanej štúdie najviac trápi kriminalita, vzdelávanie, klimatické zmeny a imigrácia. Mne sa zdá, že vo všeobecnosti, ľudstvo je také zmätené a vyhorené, že ho v skutočnosti už asi neznepokojuje nič. A nie je to tým, že by bolo príliš veľa problémov, ale tým, že neexistuje cieľ, ktorý by sa mal dosiahnuť. Ak nie sú ciele, nie sú ani túžby; a ak nie sú túžby, nie je pre čo žiť.

Môžete namietať, že cieľom každého človeka je byť šťastný, a to je, samozrejme, pravda. Keď však máme každý svoju vlastnú predstavu o šťastí a myslíme len na svoje osobné šťastie, každý z nás ide svojou vlastnou cestou a nakoniec skončíme nešťastní, vyhorení, až napokon na šťastie úplne rezignujeme.

Preto si najprv musíme definovať, čo považujeme za najdôležitejšie v živote a ako to chceme dosiahnuť. Potom si môžeme určiť, čo nám pomôže alebo naopak bude brániť pri dosahovaní tohto cieľa.

Našou prvou úlohou je uvedomiť si, že celý svet je vzájomne prepojený, čo dokazujú početné globálne krízy. Osobné šťastie, ktoré ignoruje šťastie ostatných, je výsadou, ktorú už nemáme. Preto musíme dospieť k definícii šťastia ako šťastia všetkých ľudí, alebo by sme sa o to prinajmenšom mali snažiť. Len ak budeme postupovať týmto spôsobom, dosiahneme skutočný pokrok smerom k šťastiu, pretože bude mať podporu celej spoločnosti.

Keď si uvedomíme, že toto by mal byť náš cieľ, a začneme na ňom pracovať, situácia sa zlepší nielen pre ľudí, ale aj pre celú planétu. Ak sme presvedčení, že sa musíme starať o blaho všetkých, potom musíme dbať na to, aby nikto netrpel znečistením, aby všetci mali čistú vodu a vzduch, aby mali dostatok energií a zdravých potravín a aby bolo postarané o ich zdravie, bývanie a vzdelanie. V dôsledku toho sa naučíme vyvážene využívať zdroje a konzumovať len to, čo je nevyhnutné – s ohľadom na blaho všetkých ostatných.

Nebudeme potrebovať regulácie a konferencie, na ktoré svetoví lídri lietajú v lietadlách znečisťujúcich ovzdušie, aby predniesli prázdne prejavy. Budeme regulovať sami seba, pretože si uvedomíme, že naše vlastné šťastie závisí od šťastia všetkých ostatných. Inými slovami, dosiahneme udržateľnosť a vybudujeme si šťastný život len vtedy, keď sa nesústredíme iba na prevenciu znečisťovania a obmedzovanie emisií, ale na vzájomnú ohľaduplnosť a starostlivosť o ostatných. Len tak môžeme v dnešnom svete nájsť trvalú udržateľnosť a šťastie.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383492x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie