Založ si blog

Inflácia môže pracovať pre nás

V celom západnom svete ceny neustále stúpajú. V USA sa spotrebiteľské ceny zvýšili o viac ako 6 %, čo je najviac od 90. rokov minulého storočia. V Nemecku sa ceny zvýšili o 4,5 % a v Spojenom kráľovstve o 5,1 %. Tieto popredné ekonomiky ukazujú, čo sa deje v celej Európe a Severnej Amerike. Odborníci nám hovoria, že „zápchy“ v dodávateľských reťazcoch spôsobili nedostatok komodít a surovín a nárast dopytu, čo potom špirálovito a nekontrolovane zvyšuje ceny.

Verím, že infláciu môžeme prinútiť aby pracovala pre nás. Môžeme ju zmeniť na príležitosť prehodnotiť celý náš systém hodnôt a zamyslieť sa nad tým, či okrem nakupovania existujú aj ďalšie veci, ktoré nás dokážu potešiť, a ktoré sú pre nás a našu planétu viac uspokojujúce a menej nákladné.

V súčasnosti vyrábame oveľa viac, ako potrebujeme. Vyhadzujeme polovicu potravín, ktoré vyprodukujeme, vyrábame bezprecedentné množstvo zbraní všetkého druhu a vyhadzujeme úplne dobré telefóny, aby sme si mohli kúpiť najnovší model. Tento nezmyselný prístup uplatňujeme aj pri oblečení, obuvi a mnohých ďalších druhoch tovaru. Cítime sa šťastnejší, keď takto konáme? Veľmi krátko, než upadneme do ešte hlbšej depresie. Medzitým naše zbytočné nadmerné nakupovanie spôsobuje meškanie v dodávateľských reťazcoch tam, kde by k nemu vôbec nemalo dochádzať.

Nákupné šialenstvo nikomu nepomáha. Pôdu a oceány zapĺňame odpadkami a zvyškami, znečisťujeme ich plastami a toxínmi, otravujeme seba, zvieratá a ryby. Jediný, kto z tohto kolobehu profituje, sú majitelia podnikov, ktorým sa zvyšuje počet núl na bankových účtoch, hoci peniaze tam len bez úžitku ležia.

Existuje alternatíva: môžeme produkovať toľko, koľko potrebujeme na pohodlný život, čo je menej ako polovica toho, čo produkujeme teraz, kupovať len to, čo potrebujeme, a zvyšok času tráviť budovaním vzájomných vzťahov. Namiesto toho, aby sme čerpali nezmyselné potešenia z nových smartfónov, budeme sa tešiť z pevnejších väzieb medzi nami, z väčšieho pocitu spolupatričnosti a bezpečia a z pocitu, že sme obklopení ľuďmi, ktorým na nás záleží, a nie takými, ktorí sa nám odcudzujú.

Toto nie je nová myšlienka. Inštitút ARI o nej písal už v roku 2012 v knihe „Výhody novej ekonomiky“ a o niekoľko rokov neskôr vyjadril podobné myšlienky aj publicista denníka The New York Times Thomas Friedman, keď v roku 2017 napísal, že v budúcnosti budú ľudia potrebovať „vytvárať viac hodnôt srdcom a medzi srdcami“. K tomu dodal: „Kedysi sme pracovali rukami. Nahradili to stroje, ale namiesto toho sme vo vedeckej ekonomike začali pracovať hlavou. …Ďalej si myslím, že budeme viac pracovať srdcom.“

Aby sme sa dostali zo slepej uličky, v ktorej sa veci zasekli kvôli našej prílišnej súťaživosti a vzájomnému odcudzeniu, mali by sme sa od honby za materiálnymi pôžitkami, ktoré neprinášajú trvalé šťastie a vyberajú si vysokú environmentálnu daň, presunúť k duchovným pôžitkom, ktoré pramenia z posilňovania a utužovania rodinných a komunitných väzieb, a posilňujú celkový pocit vzájomnej zodpovednosti v spoločnosti.

Takýto prechod si ešte vyžaduje ďalšie vysvetlenie. Ľudia boli „naprogramovaní“ na to, aby každého podozrievali a odcudzovali sa mu. Ak chceme udržateľnú spoločnosť, musíme sa „preprogramovať“  na sociálne bytosti, akými sme kedysi boli. Ak chceme, môžeme ešte chvíľu počkať, ale musíme to urobiť skôr než neskôr. Čím dlhšie budeme čakať, tým presvedčivejšia bude aj naša zmena hodnôt, pretože nefunkčné dodávateľské reťazce a všetky problémy, ktoré sužujú náš svet, sa samé od seba nevyliečia. Buď ich vyliečime tým, že sa zbavíme toho, čo je zbytočné, a osvojíme si ohľaduplnejší prístup k sebe navzájom a k našej planéte, alebo nás život pripraví o všetko, čo nie je absolútnou nevyhnutnosťou.

Aký máme jeden na druhého vplyv?

12.04.2024

Žijeme spoločne v jednom veľkom prepojenom systéme. Tento systém ovplyvňujeme aj na fyzickej úrovni, napríklad keď spolu komunikujeme a hovoríme. Problémom je, že väčšinou na seba pôsobíme škodlivo, deštruktívne a sebecky. Namiesto toho, aby sme si navzájom pomáhali, boli pozitívnou a užitočnou súčasťou systému, vytvárame druhým problémy. Keď pôsobíme v dobrom [...]

Úsilie o dosiahnutie pozitívneho spojenia je pristupovať ku každému okamihu ako k novej bitke.

10.04.2024

Keď muž prechádzal trhoviskom, zakričal naňho obchodník s bojovými kohútmi: „Kúp si môjho kohúta vie bojovať na život a na smrť.“ „K čomu mi je kohút, ktorý vie bojovať na smrť? Takého nepotrebujem, chcem kohúta, ktorý bojuje len o víťazstvo,“ odpovedá muž. Celý náš život je plný boja, a či už bojujeme na smrť alebo o víťazstvo, podstatné je si [...]

Kto je skutočný vedec?

08.04.2024

„Sám seba vnímam len ako dieťa hrajúce sa na pláži, zatiaľ čo predo mnou sa rozprestierajú neobjavené oceány pravdy.“ – Isaac Newton Pre Newtona bolo prirodzené neustále pociťovať a skúmať svet očami dieťaťa. Ku všetkému pristupoval tak, že aj keď našiel niekoľko obyčajných kamienkov, dokázal sa z toho radovať. Za tento dar bol vďačný a po celý život [...]

Rusko potopa, Orsk, voda, vytopené domy, člny,

Najhoršie záplavy v moderných dejinách Ruska: To najhoršie ešte len príde, škody sú rozsiahle

12.04.2024 12:15, aktualizované: 12:22

V Orenburskej oblasti už voda zaplavila zhruba 12 000 domov a 15 000 pozemkov.

Portugal Pope World Youth Day

Katolícka cirkev v Portugalsku odškodní obete sexuálneho zneužívania

12.04.2024 12:02

Tento krok prišiel vyše roka po zverejnení správy o sexuálnom zneužívaní neplnoletých. Obeťami kňazov stalo najmenej 4 815 neplnoletých ľudí.

Fico

Opozícia kritizuje vládu za možné ohrozenie čerpania peňazí z plánu obnovy

12.04.2024 11:47

Reagovali na list, ktorý mala Európska komisia poslať Vláde SR.

Vodná elektráreň Bargi

Výbuch vo vodnej elektrárni na severe Talianska má šiestu obeť

12.04.2024 11:19

Jedna osoba je stále nezvestná.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 367
Celková čítanosť: 694658x
Priemerná čítanosť článkov: 1893x

Autor blogu

Kategórie