Inflácia môže pracovať pre nás

V celom západnom svete ceny neustále stúpajú. V USA sa spotrebiteľské ceny zvýšili o viac ako 6 %, čo je najviac od 90. rokov minulého storočia. V Nemecku sa ceny zvýšili o 4,5 % a v Spojenom kráľovstve o 5,1 %. Tieto popredné ekonomiky ukazujú, čo sa deje v celej Európe a Severnej Amerike. Odborníci nám hovoria, že „zápchy“ v dodávateľských reťazcoch spôsobili nedostatok komodít a surovín a nárast dopytu, čo potom špirálovito a nekontrolovane zvyšuje ceny.

Verím, že infláciu môžeme prinútiť aby pracovala pre nás. Môžeme ju zmeniť na príležitosť prehodnotiť celý náš systém hodnôt a zamyslieť sa nad tým, či okrem nakupovania existujú aj ďalšie veci, ktoré nás dokážu potešiť, a ktoré sú pre nás a našu planétu viac uspokojujúce a menej nákladné.

V súčasnosti vyrábame oveľa viac, ako potrebujeme. Vyhadzujeme polovicu potravín, ktoré vyprodukujeme, vyrábame bezprecedentné množstvo zbraní všetkého druhu a vyhadzujeme úplne dobré telefóny, aby sme si mohli kúpiť najnovší model. Tento nezmyselný prístup uplatňujeme aj pri oblečení, obuvi a mnohých ďalších druhoch tovaru. Cítime sa šťastnejší, keď takto konáme? Veľmi krátko, než upadneme do ešte hlbšej depresie. Medzitým naše zbytočné nadmerné nakupovanie spôsobuje meškanie v dodávateľských reťazcoch tam, kde by k nemu vôbec nemalo dochádzať.

Nákupné šialenstvo nikomu nepomáha. Pôdu a oceány zapĺňame odpadkami a zvyškami, znečisťujeme ich plastami a toxínmi, otravujeme seba, zvieratá a ryby. Jediný, kto z tohto kolobehu profituje, sú majitelia podnikov, ktorým sa zvyšuje počet núl na bankových účtoch, hoci peniaze tam len bez úžitku ležia.

Existuje alternatíva: môžeme produkovať toľko, koľko potrebujeme na pohodlný život, čo je menej ako polovica toho, čo produkujeme teraz, kupovať len to, čo potrebujeme, a zvyšok času tráviť budovaním vzájomných vzťahov. Namiesto toho, aby sme čerpali nezmyselné potešenia z nových smartfónov, budeme sa tešiť z pevnejších väzieb medzi nami, z väčšieho pocitu spolupatričnosti a bezpečia a z pocitu, že sme obklopení ľuďmi, ktorým na nás záleží, a nie takými, ktorí sa nám odcudzujú.

Toto nie je nová myšlienka. Inštitút ARI o nej písal už v roku 2012 v knihe „Výhody novej ekonomiky“ a o niekoľko rokov neskôr vyjadril podobné myšlienky aj publicista denníka The New York Times Thomas Friedman, keď v roku 2017 napísal, že v budúcnosti budú ľudia potrebovať „vytvárať viac hodnôt srdcom a medzi srdcami“. K tomu dodal: „Kedysi sme pracovali rukami. Nahradili to stroje, ale namiesto toho sme vo vedeckej ekonomike začali pracovať hlavou. …Ďalej si myslím, že budeme viac pracovať srdcom.“

Aby sme sa dostali zo slepej uličky, v ktorej sa veci zasekli kvôli našej prílišnej súťaživosti a vzájomnému odcudzeniu, mali by sme sa od honby za materiálnymi pôžitkami, ktoré neprinášajú trvalé šťastie a vyberajú si vysokú environmentálnu daň, presunúť k duchovným pôžitkom, ktoré pramenia z posilňovania a utužovania rodinných a komunitných väzieb, a posilňujú celkový pocit vzájomnej zodpovednosti v spoločnosti.

Takýto prechod si ešte vyžaduje ďalšie vysvetlenie. Ľudia boli „naprogramovaní“ na to, aby každého podozrievali a odcudzovali sa mu. Ak chceme udržateľnú spoločnosť, musíme sa „preprogramovať“  na sociálne bytosti, akými sme kedysi boli. Ak chceme, môžeme ešte chvíľu počkať, ale musíme to urobiť skôr než neskôr. Čím dlhšie budeme čakať, tým presvedčivejšia bude aj naša zmena hodnôt, pretože nefunkčné dodávateľské reťazce a všetky problémy, ktoré sužujú náš svet, sa samé od seba nevyliečia. Buď ich vyliečime tým, že sa zbavíme toho, čo je zbytočné, a osvojíme si ohľaduplnejší prístup k sebe navzájom a k našej planéte, alebo nás život pripraví o všetko, čo nie je absolútnou nevyhnutnosťou.

Ako chránite svoje duševné zdravie?

24.01.2025

Chrániť svoje duševné zdravie neznamená stavať múry alebo sa izolovať od sveta. Naopak, ide o to naučiť sa plynúť v harmónii s prírodou a ľuďmi okolo seba. Myšlienka, že sa kvôli strachu z rán uzatvárame alebo obrňujeme, je spôsob myslenia, ktorý nás z dlhodobého hľadiska udržuje odpojené a zraniteľné. Skutočná duševná sila pochádza zo spojenia, nie z [...]

Ako sú peniaze ovplyvnené vývojom človeka?

21.01.2025

Peniaze sú prostriedkom na uspokojenie našej túžby. V priebehu histórie na tento účel ľudstvo používalo ako platidlo rôzne materiály, vrátane zlatého piesku, mincí a ďalších vecí. V poslednej dobe však ľudstvo začalo kriticky posudzovať hranice napĺňania svojich prianí. Uvedomujeme si, že ich najmä v súvislosti s ochranou životného prostredia nemôžeme uspokojovať [...]

Ako pomôcť niekomu, kto trpí, ale pomoc odmieta?

20.01.2025

Pomáhať je možné iba tomu, kto je ochotný si nechať pomôcť, kto je pripravený. Keď človek trpí, jeho vnímanie sveta je zastreté bolesťou, takže je hluchý a slepý ku všetkému, čo je za hranicami jeho možností. V takom stave mu skutočnú pomoc nemôže poskytnúť nikto. Musí prejsť svojím utrpením a skrze neho dospieť k vnímaniu sveta, ktorý je naplnený dobrom a [...]

SR Košice MsZ kosáky pamätník KEX

Petíciu za odstránenie komunistických symbolov podpísalo 3 300 Košičanov

26.01.2025 12:08

Občania požadujú od mesta, aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi.

Lukašenko

Podľa Lukašenka protesty na Slovensku riadia a platia USA. Žiada prepracovať kritériá demokracie

26.01.2025 11:44

Pod vedením Trumpa USA dostanú Európsku úniu podľa bieloruského diktátora do takej pozície, že sa nebude môcť postaviť na nohy ešte mnoho desaťročí alebo storočí.

fishing, phishing, hacker, mobil, počítačová kriminalita, počítač,

Eset: Ľudia by si mali dávať pozor na typ online podvodu pig butchering

26.01.2025 11:17

Má veľmi výstižný názov, pretože súvisí s tým, ako farmári pred porážkou vykrmujú ošípané s cieľom získať čo najviac mäsa.

František Mikloško

Opozícia príliš tlačí na predčasné voľby. Mikloško: Môže byť ešte horšie. A pripomenul rok 1994

26.01.2025 10:11

SDĽ bola presvedčená, že vyhrá voľby, tlačila na to a voľby vyhralo HZDS. Potom nasledovala noc dlhých nožov, únos a všetko ostatné, pripomenul politický matador.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 461
Celková čítanosť: 848781x
Priemerná čítanosť článkov: 1841x

Autor blogu

Kategórie