Založ si blog

Nová definícia pokroku

Dňa 18. 12. 2021 NASA spustila svoj dlho očakávaný vesmírny teleskop novej generácie, Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Teleskop, ktorý sa pripravoval celé desaťročia, je najkomplexnejším vesmírnym vedeckým observatóriom, aké bolo kedy postavené. Podľa NASA „Webb nazrie viac ako 13,5 miliardy rokov dozadu do vesmírnej histórie, do obdobia, keď sa vyvíjali prvé svietiace objekty. Je to prvé observatórium schopné skúmať najstaršie galaxie… Webb bude tiež skúmať atmosféry planét obiehajúcich okolo iných hviezd a pozorovať mesiace, planéty, kométy a iné objekty v našej vlastnej slnečnej sústave.“

Technológia je úžasná vec. Poskytla nám dostatok lacnej energie, spotrebiče, ktoré nám uľahčujú život, a príjemné a bezpečné cestovanie. Technológia nám dala pokročilú medicínu, dlhovekosť, vedomosti, o ktorých sa nám ani nesnívalo, a „oči“, ktoré vidia až na okraj vesmíru.

Áno, ale už stáročia upíname svoje nádeje k technológii, aby nám dala aj niečo, čo nemá v popise nám dať: šťastie. Mysleli sme si, že uľahčenie a predĺženie života nás urobí šťastnejšími, ale mýlili sme sa. Preto sme od čias, keď sme získavali svetlo a teplo z ohňa, ktorý sme zapaľovali búchaním kameňov o seba, až po dnešok, keď zapíname elektrické zariadenie napájané solárnymi panelmi, nedokázali uspokojiť našu najzakladanejšiu potrebu: cítiť sa šťastní.

Šťastie nepochádza z technológií, ale z dobrých vzťahov s ľuďmi okolo nás. Ak budeme naďalej upínať svoje nádeje k technológiám, aby nás urobili šťastnými, odsudzujeme sa na život v utrpení. Ak sa však zameriame na pestovanie dobrých vzťahov s ľuďmi okolo seba, určite šťastní budeme.

Keď si vytvoríme tento pevný základ v podobe dobrých vzťahov a budeme sa cítiť šťastní a spokojní, technológie môžu byť skvelým doplnkom. V takom prípade budeme aj vedieť, ako používať technológie na zlepšenie a posilnenie našich vzťahov, a nebudeme si klamať, že samotné technológie nás môžu alebo by nás mali urobiť šťastnými.

V súčasnosti, keď myslíme na pokrok, myslíme na technologický pokrok. Skutočný pokrok však nespočíva v prechode z energie ohňa na solárnu energiu, ale v budovaní lepších spojení, ktoré medzi nami vytvárajú teplo a vrelosť. Musíme nanovo definovať „pokrok“, aby odrážal skôr zlepšenie našich vzťahov, než našu schopnosť vyrábať viac energie prostredníctvom jadrového štiepenia alebo produkcie fosílnych palív.

Keď sa naše srdcia rozžiaria prostredníctvom ľudí okolo nás, budeme vedieť, aký druh energie máme používať, koľko jej skutočne potrebujeme a ako najlepšie využívať technológie pre naše dobro a dobro všetkých ostatných.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? V centre ruskej pozornosti sa ocitla Marjinka

03.06.2023 07:10, aktualizované: 09:57

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550300x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie