Bezcieľny život nie je vlastne žiadny život

„Kto má prečo žiť, znesie takmer každé ako,“ povedal Friedrich Nietzsche.

Môj študent si pozrel film Život ma premohol, ktorý rozpráva príbeh detí utečencov vo Švédsku, ktoré sa kvôli neistote svojho právneho postavenia utiahnu do choroby podobnej kóme nazývanej „syndróm rezignácie“. Študent sa čudoval, ako je možné, že deti si zrejme „vyberajú“ smrť namiesto života, hoci strach zo smrti je údajne najhlbší, najprvotnejší pocit.

Tu si myslím, že sa môj študent pomýlil: strach zo smrti nie je najzákladanejším strachom, je ním skôr strach zo života, alebo správnejšie, strach zo života bez zmyslu!

V okamihu, keď žijeme bez dôvodu žiť, ktorý je vyšší ako život sám, upadáme do stavu, ktorý je pod životom. Zvieratá takéto otázky nemajú; jednoducho existujú, pretože sa riadia svojimi inštinktmi. Preto je pre ne existencia životom.

Na druhej strane ľudia potrebujú vedieť, prečo robia to, čo robia. Inak nemajú motiváciu pre svoje konanie a dochádza k najrôznejším regresívnym javom, od zneužívania návykových látok cez depresie, syndróm rezignácie až po samovraždu. Dôvodom, prečo sú samovraždy a iné sebapoškodzujúce správanie u ľudí také bežné a u zvierat také zriedkavé, je, že ľudia potrebujú cieľ, zmysel života, zatiaľ čo zvieratá nie. Bezcieľny život je horší ako smrť, preto ľudia uprednostňujú smrť pred bezcieľnosťou.

Napriek tomu je pocit, že v živote nemáme žiadny cieľ, silným motorom. Núti nás všetko spochybňovať. Najväčšie objavy ľudstva sa uskutočnili, keď ľudia hľadali odpovede na otázky života.

Dnes sa zdá, že ľudia majú všetko, čo potrebujú na skvelý život, ale nemajú dôvod žiť. Preto sa pýtajú, načo je im život.

Táto otázka je tou najzásadnejšou, akú si človek môže položiť, pretože odpoveď sa nenachádza v nás, ale medzi nami. Dôvodom našej existencie je naša hodnota v sieti, ktorú tvorí ľudstvo. Každý z nás je v tejto sieti jedinečnou súčasťou a nikto nedokáže zaplniť dutinu, ktorá vznikne, keď jeden z nás chýba. Čím väčší je náš príspevok k sile siete, tým väčšiu hodnotu máme ako jednotlivci.

Preto dnes sociológovia a psychológovia zisťujú, že kľúčom k šťastiu je kvalita našich sociálnych väzieb. Len keď máme pozitívne sociálne väzby, keď každý z nás realizuje svoj potenciál v prospech celého ľudského ekosystému, len vtedy sme skutočne šťastní a zároveň prispievame k rozvoju našich komunít, krajín a sveta.

Vyváženú spoločnosť, ktorej členovia sú spokojní a šťastní, a pritom nevykorisťujú iných ľudí ani životné prostredie, môžeme vytvoriť len vtedy, keď sa každý z nás stará o druhých a svoje šťastie nachádza v spojení s ostatnými, a kde môže realizovať svoj osobný potenciál v prospech spoločnosti a celého sveta.

Slovo, ktoré zabíja

10.10.2025

Sloboda slova je jedným z najväčších výdobytkov ľudstva. Ľudia sa o ňu vždy usilovali av boji za ňu bolo preliate množstvo krvi. Nie je náhoda, že diktátori po uchopení moci v prvom rade obmedzujú práve slobodu prejavu. Prečo je pre nás táto sloboda taká dôležitá? Všetko začína túžbou Túžba po slobode slova vychádza z potreby presadiť sa, cítiť vlastný význam [...]

Líšia sa slzy mužov a žien?

06.10.2025

V slzách je skryté niečo hlboké. Nehovorím teraz o detských slzách, ale práve o slzách dospelých. Keď plačú dospelí, je v tom akýsi tichý krik, otras duše, voči ktorému jednoducho nemôžeme zostať ľahostajní. Keď vidím niekoho plakať, zvlášť ticho, okamžite cítim to vnútorné napätie. Slzy toho skrývajú mnoho. Nesú v sebe hlboké a jemné napätie, ktoré sa [...]

Ale ja som nezabil

29.09.2025

Či si to chceme pripustiť alebo nie, všetci na seba priamo pôsobíme. Od samého začiatku sme súčasťou jedného systému. Každý náš čin sa premieta do života všetkých ostatných – aj keď to nevidíme a necítime. To je nesmierne vážna skutočnosť. Zatiaľ necítime osobnú vinu za to, čo sa deje okolo nás. Myslíme si, že nerobíme nič zlé. A keď niekto cudzí pácha [...]

Nemecko Herdeck Starostka Nôž Útok

Adoptívna dcéra nemeckú starostku pred pobodaním trýznila v pivnici

10.10.2025 16:39

Prípad napadnutia komunálnej političky Iris Stalzerovej vyvolal veľkú pozornosť v Nemecku aj za jeho hranicami.

Drone

Poľsko plánuje vybudovať tzv. Údolie dronov pri hraniciach so Slovenskom

10.10.2025 16:27

Projekt má mať hodnotu 10 miliónov eur.

Drony s optickým vláknom

Nad vojenskými objektmi v Česku lietajú cudzie drony, potvrdila armáda

10.10.2025 16:15

Armáda je pripravená ich zachytiť a zneškodniť.

Trump Putin

Putin: Ak USA dodajú Kyjevu tomahawky, Rusko posilní protivzdušnú obranu

10.10.2025 15:50

Moskva tiež vyvíja nové zbrane jadrového odstrašenia a je pripravená na variant, že by Washington odmietol predĺžiť platnosť zmluvy o jadrovom odzbrojení.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 523
Celková čítanosť: 988006x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu

Kategórie