Založ si blog

Čo dnes potápa Ameriku

Rok po vpáde do amerického Kapitolu 6. januára počas protestu proti voľbám 2020 prevláda v Spojených štátoch polarizácia a nedôvera sa len prehlbuje. Podľa nového prieskumu ABC/Ipsos iba 20 % Američanov verí v integritu svojho volebného systému (takmer 50 % pokles oproti predchádzajúcemu roku). Nájsť spoločnú reč medzi republikánmi a demokratmi na obnovenie dôvery verejnosti sa zdá byť nemožné, ale v tejto existenčne dôležitej otázke neexistuje iná alternatíva.

Pred rokom priaznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa vtrhli na Kapitol v snahe zabrániť ratifikácii Joea Bidena ako lídra krajiny. V tom čase bola krajina plná hlbokých politických rozporov a sociálneho napätia, ktoré rozdelilo Američanov na dve frakcie. Zatiaľ čo polovica národa búrlivo oslavovala, druhá polovica sa cítila znechutená, frustrovaná a nahnevaná, čo vyústilo do ostrých otázok o podvodoch vo volebnom procese.

Nič sa však nezmenilo. Rany sú hlboké, stále čerstvé, otvorené a krvácajúce. Amerika je naďalej rozpoltená a sociálna priepasť sa ešte viac prehĺbila. Nedávny prieskum na Massachusettskej univerzite odhalil, že 71 % republikánov považuje víťazstvo Joea Bidena za nelegitímne a na druhej strane 91 % demokratov verí, že Biden bol riadne zvolený.

Nie je problém, že sa rôzne tábory nezhodnú, pretože vždy budú existovať rozdielne názory. Skutočnou hrozbou je extrémizmus. Súčasná nedôvera a silné vzájomné obviňovanie narúšajú sociálnu štruktúru Ameriky. Situácia je teraz taká zlá, že je ťažké uveriť, že by sa mohla ešte zhoršiť. Ale súčasný rozkol, ktorý sa teraz odhaľuje v politike USA a medzi jej občanmi, v skutočnosti predstavuje jedinečnú príležitosť pre všetkých, aby si uvedomili, že neexistuje spôsob, ako prežiť a prosperovať, ak sa krajina nezjednotí.

Alternatívnym scenárom je neznesiteľne výbušná situácia neustálych sporov, ktorá je na najlepšej ceste prepuknúť do úplného vnútorného rozvratu Ameriky. To jednoznačne neprospieva žiadnej strane ani jednotlivcovi. Vo vzájomne závislej a prepojenej realite, v ktorej žijeme, rozbitie lode, ktorá drží všetkých nad vodou, ju len potopí a utopí všetkých tak rýchlo, že nezostanú žiadne prostriedky na záchranu. V súčasnosti, namiesto toho aby si vôbec všimla, že v člne je diera, je každá strana príliš zaneprázdnená pádlovaním svojim vlastným smerom.

Je potrebné objaviť niečo, čo teraz neexistuje: spoločného menovateľa, ktorý by túto trhlinu opravil. Rozdielne pozície to potom pomôže spojiť dohromady – a len dohromady. Na dosiahnutie svojho programu sa republikáni prikláňajú k ekonomickej strane, k priemyslu a armáde a demokrati k sociálnym hnutiam, masovým protestom, vzletným pekným slovám. Dokážu žiť jedni bez druhých? Nie, to nie je možné, jedna strana nemôže zlikvidovať druhú, musia byť vyvážené tak, aby sa obnovila dôvera v demokratický systém.

Obe protichodné strany a ich stúpenci, ktorí sú v súčasnosti na trajektórii najväčšieho oddeľovania sa, musia postupovať opačne, než v súčasnosti, a namiesto toho sa zblížiť. Nie preto, že by sa navzájom tak hlboko milovali alebo dokonca súhlasili, ale preto, že potrebujú nájsť svoj spoločný záujem, národ. Je v spoločnom záujme všetkých, aby prekonali vzájomné rozdiely a udržali Ameriku nad vodou.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550289x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie