Založ si blog

Čo dnes potápa Ameriku

Rok po vpáde do amerického Kapitolu 6. januára počas protestu proti voľbám 2020 prevláda v Spojených štátoch polarizácia a nedôvera sa len prehlbuje. Podľa nového prieskumu ABC/Ipsos iba 20 % Američanov verí v integritu svojho volebného systému (takmer 50 % pokles oproti predchádzajúcemu roku). Nájsť spoločnú reč medzi republikánmi a demokratmi na obnovenie dôvery verejnosti sa zdá byť nemožné, ale v tejto existenčne dôležitej otázke neexistuje iná alternatíva.

Pred rokom priaznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa vtrhli na Kapitol v snahe zabrániť ratifikácii Joea Bidena ako lídra krajiny. V tom čase bola krajina plná hlbokých politických rozporov a sociálneho napätia, ktoré rozdelilo Američanov na dve frakcie. Zatiaľ čo polovica národa búrlivo oslavovala, druhá polovica sa cítila znechutená, frustrovaná a nahnevaná, čo vyústilo do ostrých otázok o podvodoch vo volebnom procese.

Nič sa však nezmenilo. Rany sú hlboké, stále čerstvé, otvorené a krvácajúce. Amerika je naďalej rozpoltená a sociálna priepasť sa ešte viac prehĺbila. Nedávny prieskum na Massachusettskej univerzite odhalil, že 71 % republikánov považuje víťazstvo Joea Bidena za nelegitímne a na druhej strane 91 % demokratov verí, že Biden bol riadne zvolený.

Nie je problém, že sa rôzne tábory nezhodnú, pretože vždy budú existovať rozdielne názory. Skutočnou hrozbou je extrémizmus. Súčasná nedôvera a silné vzájomné obviňovanie narúšajú sociálnu štruktúru Ameriky. Situácia je teraz taká zlá, že je ťažké uveriť, že by sa mohla ešte zhoršiť. Ale súčasný rozkol, ktorý sa teraz odhaľuje v politike USA a medzi jej občanmi, v skutočnosti predstavuje jedinečnú príležitosť pre všetkých, aby si uvedomili, že neexistuje spôsob, ako prežiť a prosperovať, ak sa krajina nezjednotí.

Alternatívnym scenárom je neznesiteľne výbušná situácia neustálych sporov, ktorá je na najlepšej ceste prepuknúť do úplného vnútorného rozvratu Ameriky. To jednoznačne neprospieva žiadnej strane ani jednotlivcovi. Vo vzájomne závislej a prepojenej realite, v ktorej žijeme, rozbitie lode, ktorá drží všetkých nad vodou, ju len potopí a utopí všetkých tak rýchlo, že nezostanú žiadne prostriedky na záchranu. V súčasnosti, namiesto toho aby si vôbec všimla, že v člne je diera, je každá strana príliš zaneprázdnená pádlovaním svojim vlastným smerom.

Je potrebné objaviť niečo, čo teraz neexistuje: spoločného menovateľa, ktorý by túto trhlinu opravil. Rozdielne pozície to potom pomôže spojiť dohromady – a len dohromady. Na dosiahnutie svojho programu sa republikáni prikláňajú k ekonomickej strane, k priemyslu a armáde a demokrati k sociálnym hnutiam, masovým protestom, vzletným pekným slovám. Dokážu žiť jedni bez druhých? Nie, to nie je možné, jedna strana nemôže zlikvidovať druhú, musia byť vyvážené tak, aby sa obnovila dôvera v demokratický systém.

Obe protichodné strany a ich stúpenci, ktorí sú v súčasnosti na trajektórii najväčšieho oddeľovania sa, musia postupovať opačne, než v súčasnosti, a namiesto toho sa zblížiť. Nie preto, že by sa navzájom tak hlboko milovali alebo dokonca súhlasili, ale preto, že potrebujú nájsť svoj spoločný záujem, národ. Je v spoločnom záujme všetkých, aby prekonali vzájomné rozdiely a udržali Ameriku nad vodou.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383418x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie