Založ si blog

Útek z Facebooku

V skutočnosti nás sociálne siete nespájajú, sedíme sami pred kamerou. Okrem toho sedíme z vlastného rozhodnutia.

Počet detí, ktoré vyhľadali pomoc v súvislosti s osamelosťou, sa zvýšil o 14 %. Takmer 10 % mladých ľudí vo veku 16-24 rokov je „vždy alebo často“ single. To je trojnásobok počtu než u starších ľudí vo veku 65 rokov.

Cal Strode z britského Centra pre duševné zdravie hovorí: „Dospievajúci môžu mať tisíce online priateľov, ale zároveň sa môžu cítiť bez podpory a izolovaní. Technológie vrátane sociálnych médií, môžu prehĺbiť sociálne odlúčenie.“

Podľa štúdie sú používatelia Facebooku náchylnejší na depresívne prejavy z dôvodu porovnávania sa s ostatnými. A to bez ohľadu na výsledok porovnania! Hlavná sociálna sieť už nepopiera svoje chyby. A prečo, keď sme stále jej zajatcami?

Ďalší veľký úspech ľudstva išiel na jeho úkor a zaujal miesto v dlhom zozname toxických požehnaní. Každý náš úspech dokážeme pokaziť. Prečo je to tak?

Pretože nás poháňa egoizmus a egoizmus mení sociálnu sieť, potenciálny prostriedok globálneho spojenia, na biznis, nástroj masového vplyvu, virtuálne väzenie pre dve miliardy ľudí, ktorí zostávajú sami v oceáne profilov. Na Facebooku sme konfrontovaní s vlastnou prirodzenosťou. Siahame po svete – a narážame na pomyselný múr nášho rozumu.

Na druhej strane, ak o tieto mučiarne prídeme, budeme na tom bez nich ešte horšie ako s nimi. Lebo sme už skrotení, nalákaní, zahnaní do kúta, rozdelení do skupín. Len tínedžeri, ktorí stále túžia po niečom viac, sa občas trápia tím, ako nenachádzajú v blízkosti živú dušu. Ostatní si na to zrejme zvykli a prijali to.

Taká je verzia ľudskej sebalásky na sociálnej sieti. V skutočnosti v ňom nie je ani štipka sociálnosti. Societa, spoločnosť, je predsa niečo celistvé, teplé, je to spoločné pole lásky, ktoré si navzájom vytvárame. V prvom rade láskavé prostredie – a až potom všetko ostatné.

Namiesto toho od detstva odopierame ľuďom priamu komunikáciu, zvykáme ich na výmenu krátkych fráz a emotikonov, takže táto útržkovitá, klipovitá komunikácia im vytvára rovnako útržkovitý, fragmentárny obraz sveta. Prvýkrát v histórii ľudstva naše deti strácajú základné sociálne zručnosti: písanie SMS je pre ne jednoduchšie ako vzájomný rozhovor.

Je potom hlúpe čudovať sa osamelosti, depresii, izolácii. Tieto trendy budú len narastať. Keď som o nich pred niekoľkými rokmi začal hovoriť, málokto s tým súhlasil. Teraz však vidíme na vlastné oči: pod zámienkou spojenia sme oddelení, odpojení a poštvaní proti sebe. Jediný problém je, že sa nám to stále páči…

Ak sa jedného dňa vážne zamyslíme nad otázkou, kde je cesta von z tohto väzenia, a budeme uvažovať o úteku, zrazu zistíme, že dvere nie sú zamknuté. Držia nás len dogmy, ktoré nám vnucujú šablóny, farebný obal. Sociálna sieť je vlastne naším nepozvaným pedagógom, ktorý určuje rebríček hodnôt, poradie priorít, „správne“ kritériá a životný postoj.

To znamená, že musíme zmeniť vzdelávací systém, zmeniť prostredie. Potrebujeme skutočnú sociálnu sieť, ktorej hlavným posolstvom je jednota nad rozkolom. Ľudia nikdy nevyriešia svoje konflikty, ale môžeme nájsť spoločné záujmy na vyššej úrovni, v spoločnom pozdvihnutí sa nad seba.

To vôbec nie je utópia, ale dá sa to ľahko dosiahnuť prostredníctvom kompetentnej výchovy. Človek je predsa hlboko kolektívna bytosť, ktorá je produktom svojho prostredia. A nič nám nebráni vytvoriť sociálne prostredie, v ktorom bude každý vnútorne rásť, rozvíjať sa, spoznávať celý obraz sveta a spoločnosti, obraz bezhraničnej rozmanitosti jedného celku.

Tento útek si nevyžaduje revolúciu. A mimochodom, aby sme nezachádzali príliš ďaleko, môžeme použiť ten istý Facebook, ale v kvalitatívne novom formáte. Koniec koncov, je to technicky veľmi praktický, aj keď mizerný učiteľ. Ak sa máme vychovávať, vychovávajme sa správne.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761275x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie