Založ si blog

List divákovi, ktorý zistil, že všetko je lož

Valentín, častý divák mojich relácií s režisérom Semionom Vinokurom, mu napísal, že v poslednom čase nadobudol pocit, že všetko je lož: vláda klame, jeho šéfovia klamú, médiá klamú a nikde nie je pravda. Potom sa spýtal, ako môže ďalej žiť, keď neexistuje nikto a nič, čomu by mohol veriť. Dodal, že to ešte nikdy nepociťoval tak akútne, a požiadal ma o odpoveď.

Nižšie uvádzam svoju odpoveď Valentínovi:

Klamstvo a egoizmus sú podstatou sveta. Na začiatku nášho citového a duchovného vývoja to necítime. Tak ako malým deťom nehovoríme, že na svete sú zlí ľudia so zlými úmyslami, ale šetríme si túto krutú informáciu, kým nevyrastú a nedokážu ju zvládnuť, tak nám príroda neodhaľuje hĺbku ľudského egoizmu a ochoty využívať každú vec a každého človeka. Preto skutočnosť, že ste urobili poznanie, ktoré opisujete, znamená, že ste sa vyvinuli do bodu, keď ste pripravení odhaliť skutočnú povahu sveta – to, že egoizmus je jadrom ľudskej povahy.

Keď si to človek prvýkrát uvedomí, cíti sa stratený a nevie, kam má utiecť. Niektorí ľudia odchádzajú na odľahlé miesta, napríklad na opustené ostrovy, kde môžu žiť sami a izolovať sa od okolitého sveta. Iní si myslia, že ak nahromadia bohatstvo, zabezpečia si budúcnosť a budúcnosť svojich detí. Ani to však strach nezmierni.

Dôvod, prečo objavujeme skutočnú povahu sveta, je ten, aby sme sa mohli pýtať na jeho zmysel. Najprv príde uvedomenie, že svet je postavený na egoizme, potom otázka, prečo je takto postavený, a nakoniec zistenie, že len poznanie toho, kto sme, nás podnieti vystúpiť zo sebectva a prijať inú, skutočne láskavú povahu.

Svet je postavený tak, ako je, aby sme ho mohli zmeniť. Až keď si uvedomíme, ako hlboko sme všetci ponorení do sebectva, budeme to chcieť zmeniť. Jediný spôsob, ako si to uvedomiť, je skutočne sa takýmto spôsobom prejaviť – sebeckým až do špiku kostí – a potom si túto pravdu uvedomiť.

Keď sa pozeráme na svet okolo seba a vidíme zlobu a krutosť, musíme vedieť, že sú tu z nejakého dôvodu. Aj keď vidíme napríklad politických vodcov, o ktorých si myslíme, že sú bezohľadní a zlí, nemali by sme sa snažiť odstrániť ich z funkcie, pretože tí, ktorí ich nahradia, budú ešte horší. Namiesto toho musíme mať na pamäti, že akúkoľvek negatívnosť vidíme, vidíme ju preto, aby sme sa nad ňu túžili povzniesť smerom k starostlivosti o druhých a k spojeniu s nimi.

Zlepšenie sa musí začať tým, že ľudia pochopia, čo sa deje a prečo, a budú sa snažiť budovať dobré vzťahy s ostatnými ľuďmi, so všetkými ľuďmi. Ak sa zmeníme my, svet sa zmení s nami. Ak napravíme svoje srdce, srdce napraví naše vnímanie a my si uvedomíme, prečo sa všetko deje a ako môžeme pomôcť priviesť svet do rovnováhy.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383463x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie