Založ si blog

List divákovi, ktorý zistil, že všetko je lož

Valentín, častý divák mojich relácií s režisérom Semionom Vinokurom, mu napísal, že v poslednom čase nadobudol pocit, že všetko je lož: vláda klame, jeho šéfovia klamú, médiá klamú a nikde nie je pravda. Potom sa spýtal, ako môže ďalej žiť, keď neexistuje nikto a nič, čomu by mohol veriť. Dodal, že to ešte nikdy nepociťoval tak akútne, a požiadal ma o odpoveď.

Nižšie uvádzam svoju odpoveď Valentínovi:

Klamstvo a egoizmus sú podstatou sveta. Na začiatku nášho citového a duchovného vývoja to necítime. Tak ako malým deťom nehovoríme, že na svete sú zlí ľudia so zlými úmyslami, ale šetríme si túto krutú informáciu, kým nevyrastú a nedokážu ju zvládnuť, tak nám príroda neodhaľuje hĺbku ľudského egoizmu a ochoty využívať každú vec a každého človeka. Preto skutočnosť, že ste urobili poznanie, ktoré opisujete, znamená, že ste sa vyvinuli do bodu, keď ste pripravení odhaliť skutočnú povahu sveta – to, že egoizmus je jadrom ľudskej povahy.

Keď si to človek prvýkrát uvedomí, cíti sa stratený a nevie, kam má utiecť. Niektorí ľudia odchádzajú na odľahlé miesta, napríklad na opustené ostrovy, kde môžu žiť sami a izolovať sa od okolitého sveta. Iní si myslia, že ak nahromadia bohatstvo, zabezpečia si budúcnosť a budúcnosť svojich detí. Ani to však strach nezmierni.

Dôvod, prečo objavujeme skutočnú povahu sveta, je ten, aby sme sa mohli pýtať na jeho zmysel. Najprv príde uvedomenie, že svet je postavený na egoizme, potom otázka, prečo je takto postavený, a nakoniec zistenie, že len poznanie toho, kto sme, nás podnieti vystúpiť zo sebectva a prijať inú, skutočne láskavú povahu.

Svet je postavený tak, ako je, aby sme ho mohli zmeniť. Až keď si uvedomíme, ako hlboko sme všetci ponorení do sebectva, budeme to chcieť zmeniť. Jediný spôsob, ako si to uvedomiť, je skutočne sa takýmto spôsobom prejaviť – sebeckým až do špiku kostí – a potom si túto pravdu uvedomiť.

Keď sa pozeráme na svet okolo seba a vidíme zlobu a krutosť, musíme vedieť, že sú tu z nejakého dôvodu. Aj keď vidíme napríklad politických vodcov, o ktorých si myslíme, že sú bezohľadní a zlí, nemali by sme sa snažiť odstrániť ich z funkcie, pretože tí, ktorí ich nahradia, budú ešte horší. Namiesto toho musíme mať na pamäti, že akúkoľvek negatívnosť vidíme, vidíme ju preto, aby sme sa nad ňu túžili povzniesť smerom k starostlivosti o druhých a k spojeniu s nimi.

Zlepšenie sa musí začať tým, že ľudia pochopia, čo sa deje a prečo, a budú sa snažiť budovať dobré vzťahy s ostatnými ľuďmi, so všetkými ľuďmi. Ak sa zmeníme my, svet sa zmení s nami. Ak napravíme svoje srdce, srdce napraví naše vnímanie a my si uvedomíme, prečo sa všetko deje a ako môžeme pomôcť priviesť svet do rovnováhy.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? V centre ruskej pozornosti sa ocitla Marjinka

03.06.2023 07:10, aktualizované: 09:57

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550308x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie