Založ si blog

Hnutie proti práci by malo byť zamerané na cieľ

Hnutie proti práci, ktoré vzniklo v roku 2013, v poslednom roku naberá na sile. V minulom roku sa rozrástlo zo 700 000 ľudí na 1,6 milióna. Jeho slogan „Nezamestnanosť pre všetkých, nielen pre bohatých!“ však nevytvorí lepší svet ani šťastnejších ľudí.

Ak chceme vytvoriť svet, v ktorom budú ľudia šťastní, musíme prehodnotiť cenu práce v našej spoločnosti. Na to, aby sme boli šťastní, potrebujeme zmysel života. Práca môže byť prostriedkom na dosiahnutie cieľa, ale nemala by byť cieľom samotným. Ak sa zameriame na účel, a nie na prácu alebo kariéru ako rozhodujúce faktory nášho pocitu vlastnej hodnoty, náš život bude vyváženejší, oveľa šťastnejší a budeme z neho profitovať my, naše rodiny, naše komunity i životné prostredie.

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo dominantným prvkom určujúcim spoločenské postavenie človeka jeho zamestnanie. Človek mal takú hodnotu, akú mal jeho pracovný titul. V posledných rokoch došlo k zmene. Ľudia vyrastajú z ilúzie, že pracovný titul vás urobí šťastným, aj keď je táto práca mimoriadne dobre platená.

Peniaze pomáhajú, ale len do určitej miery. Okrem zabezpečenia našich potrieb a zabezpečenia našej budúcnosti v rozumnej miere by sme mali svoj čas a úsilie investovať skôr do vytvárania hodnôt v našom živote než do bohatstva. Akýkoľvek ďalší čas alebo úsilie na vytvorenie väčšieho bohatstva nezvýši naše šťastie. V skutočnosti ho často zmenší.

Hodnotu vytvárame tým, že sme s ľuďmi, ktorých máme radi, a robíme veci, ktoré máme radi. Tieto dve skutočnosti môžu byť spojené aj s našou prácou, ale v takom prípade nie je ústredným bodom práca, ale skutočnosť, že nás baví to, čo robíme, a ľudia okolo nás.

Aj keď naša práca nie je naším životným snom, musíme si v práci vytvoriť také vzťahy, kvôli ktorým sa nám oplatí pracovať ďalej. Ak budem mať k svojmu pracovisku negatívne pocity, nebudem tam rád. Preto je veľmi dôležité, aby sa spolupracovníci nielen spoznali, ale aby si vytvorili vzájomnú ohľaduplnosť a záujem o toho druhého. Ak budem myslieť len na to, kedy budem môcť ísť domov (alebo vypnúť notebook, ak pracujem z domu), budem pri práci trpieť. Ak však budem myslieť na to, ako my všetci, spolupracovníci, môžeme dosiahnuť náš spoločný cieľ, potom bude mať moja práca zmysel a tento zmysel nebude osobný, ale spoločenský. V takom prípade sa ľudia sústredia na seba navzájom, a nie na svoje hodiny a osobné povinnosti, a v práci sa budú cítiť spokojní a naplnení.

To je veľmi odlišné od toho, ako o práci uvažujeme dnes, ale práve k tomu smeruje svet. Už dnes vieme, že všetko je prepojené. Naše počítače sú prepojené po celom svete, dokonca aj naše telefóny sú prepojené po celom svete. Aj naše potraviny pochádzajú z celého sveta, rovnako ako naše oblečenie, autá, a dokonca aj bacily, ktoré nám spôsobujú choroby.

Všetko je prepojené. Ak sa správame, akoby sme žili vo vákuu, vnucujeme si fiktívne odpojenie a odrezávame sa od života. To nás nemôže urobiť šťastnými. Aby sme boli šťastní, musíme byť prepojení pozitívnym spôsobom, v ktorom sa navzájom podporujeme, a nie súčasným prevládajúcim spôsobom myslenia, pri ktorom si navzájom šliapeme na päty.

Je to vzdelávací proces, ktorý sme už začali. Keďže sa však zdráhame zmeniť svoje egocentrické myslenie, príroda nám pomocou koronavírusu vnútila kolektívne myslenie. Ak ale tento proces vezmeme do vlastných rúk, nebudeme potrebovať povinné „lekcie“ od prírody.

Okrem toho, že budeme šťastnejší a pokojnejší, vyvážený svet práce, v ktorom pracujeme toľko, koľko potrebujeme, a zvyšok času venujeme spoločenským aktivitám a sebarozvoju, bude prospešný pre svet okolo nás. V súčasnosti všetko nadprodukujeme, aby sme predbehli konkurenciu a predložili dobré správy akcionárom spoločností. Keby sme vytvárali len to, čo naozaj potrebujeme, nevyčerpali by sme vyčerpateľné zdroje nášho sveta, neznečisťovali by sme vzduch, vodu a pôdu a neohrozili by sme budúcnosť svoju a našich detí.

Vzdelávanie môže znieť ako desivé slovo, ale v podstate ide o zmenu našich preferencií. Ako ukazuje hnutie proti práci, naše hodnoty a preferencie sa už menia, ale nie je dôvod, prečo by sa mali meniť prostredníctvom bolesti. Ak sa budeme učiť o našej vzájomnej závislosti a o tom, ako si môžeme navzájom pomôcť byť šťastní, vyberieme si to dobrovoľne, pretože to bude výber lepšieho života, a verím, že lepší život chceme všetci.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761285x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie