Založ si blog

Vojna na Ukrajine

Som hlboko znepokojený vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou.  V oboch krajinách mám veľa študentov a priateľov a mám o nich veľké starosti. Mnohí z mojich študentov v Izraeli tiež s veľkým znepokojením sledujú, čo sa deje. Majú veľké obavy o svojich príbuzných, ktorí žijú na Ukrajine a v Rusku.

Moji študenti sú pre mňa ako moje deti. Cítim, ako ich a celý svet ovplyvňuje vyhrotená situácia medzi Ruskom a Ukrajinou, a to ma znepokojuje. A ja len dúfam, že boje, ktoré sa začali, nevyústia do rozsiahlej a veľmi krvavej vojny.

Rusi a Ukrajinci žijú vedľa seba už dlho, majú veľa spoločného a veľa toho spolu prežili. A bolí ma, keď vidím, že medzi týmito dvoma národmi vzplanula nezmieriteľná nenávisť. Vojna, ktorá sa začala medzi Ruskom a Ukrajinou, je viac ako len okupácia územia. Je to vojna o moc a zachovanie vlastnej dôstojnosti.

To všetko je dôsledkom egoizmu, ktorý existuje v každom národe a v súčasnosti sa rozrástol natoľko, že si vyžaduje uspokojenie aj za cenu krviprelievania. Ak teda v týchto národoch prevládne túžba zvíťaziť za každú cenu a presadiť svoju moc, uvidíme, že sa táto vojna stane začiatkom mnohých väčších či menších konfliktov medzi rôznymi národmi.

Koniec koncov, ak sa krajiny, ktoré sú si blízke, nedokážu medzi sebou dohodnúť a začnú vojnu, potom krajiny, ktoré sú už roky v konflikte, začnú viesť vojnu bez akéhokoľvek vonkajšieho dôvodu.

Keby to bolo možné, venoval by som všetku svoju energiu tomu, aby sme dokázali predísť konfliktom a dosiahnuť dohodu. Dnes sa už však Pandorina skrinka otvorila a keď sa obrovský kameň valí z hory, nedá sa už veľa urobiť.  Môžeme len vyzvať strany, aby zastavili paľbu, prejavili zdržanlivosť a rozvážnosť. „Zakopte vojnovú sekeru a vyfajčite fajku mieru“.

Jediným skutočným riešením tejto situácie je – povzniesť sa nad svoj egoizmus, ktorý nás vedie k vyvolávaniu vojen. A modliť sa spolu s celým svetom, aby krajiny dokázali prekonať svoje rozdiely a dosiahnuť skutočnú a úprimnú dohodu. Lebo len v spojení sŕdc sa prejavuje veľká dobrá sila, Vyššia sila, a láskou zakrýva všetky krivdy.

V článku „Láska k blížnemu“ môj učiteľ Rabaš napísal: „Keď sa pozerám na spoločnosť ako celok, vidím utrpenie jednotlivca, choroby a bolesti spôsobené spoločnosťou, teda vojny medzi národmi. Ale okrem modlitby nemám čo dať.“

Všetci spoločne sa tiež musíme modliť k Vyššej moci, aby sme pochopili, že vojnou nič nedosiahneme. Aby nám dala silu povzniesť sa nad nenávisť a vzájomne sa zblížiť, aby sme sa cítili ako jedna rodina. Odhaliť, že všetci sme v skutočnosti jedna duša.

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Ako začať vnímať a cítiť jedinú silu, ktorá všetkému vládne.

14.04.2024

Za všetkým životom tu v tomto svete stojí jediná sila, sila lásky, odovzdania a spojenia a to, čo vnímame, je jej prejav, skrze ktorý nás táto sila chce naučiť priamemu spojeniu s ňou. Tým, že sa snažíme rozoznávať obrazy, vďaka ktorým sa prejavuje, prechádzame procesom učenia. Keď prejdeme od vonkajších k vnútorným prejavom tejto sily, začneme rozoznávať nielen [...]

Aký máme jeden na druhého vplyv?

12.04.2024

Žijeme spoločne v jednom veľkom prepojenom systéme. Tento systém ovplyvňujeme aj na fyzickej úrovni, napríklad keď spolu komunikujeme a hovoríme. Problémom je, že väčšinou na seba pôsobíme škodlivo, deštruktívne a sebecky. Namiesto toho, aby sme si navzájom pomáhali, boli pozitívnou a užitočnou súčasťou systému, vytvárame druhým problémy. Keď pôsobíme v dobrom [...]

Drogy / Tableky /

Polícia obvinila muža pre predaj opiátov, podpísali sa aj pod smrť mladíka

17.04.2024 12:41

Obvinený je vo väzbe, čaká na súd. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

lesby, homosexuáli

Český Senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia

17.04.2024 12:24

Senátori v stredu o plánovanom bode na pléne nediskutovali, napriek odporu niektorých členov hornej komory ho vyradili z programu schôdze.

Za spravodlivosť a zákon Lex Haščák

Prokurátor má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila

17.04.2024 12:09, aktualizované: 12:18

Prvý námestník generálneho prokurátora totiž zrušil februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania, aj marcové uznesenie o novom obvinení.

medved

Pre výskyt medveďa by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia, navrhuje vláda

17.04.2024 12:00

Pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 697049x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu

Kategórie