Založ si blog

Rusko-ukrajinská vojna: začiatok všeobecného vojnového besnenia?

Dôsledky tejto vojny sú oveľa hlbšie než len dopad, ktorý spôsobí tým, ktorí sú priamo zapojení do konfliktu. Bude pretvárať svet, pretože je pravdepodobné, že v dôsledku rusko-ukrajinskej situácie sa aktivujú aj ďalšie latentné trenice medzi krajinami a územiami. Táto vojna práve otvorila éru malých a väčších vojen medzi rôznymi národmi.

Predseda vlády Spojeného kráľovstva Boris Johnson nedávno povedal, že táto vojna sa môže ľahko stať „najväčšou vojnou v Európe od roku 1945“, a ja s tým súhlasím. Ak sa krajiny s podobným zázemím nedokážu medzi sebou dohodnúť, o čo pravdepodobnejšie je, že niekoľko krajín, medzi ktorými sú veľké rozdiely a dávne konflikty, môže ľahko skĺznuť do vojny bez zjavného ospravedlniteľného dôvodu.

Z osobného hľadiska ma mrzí, keď vidím, ako sa osud obracia a my sa opäť ocitáme vo vojne. Je mi to ľúto a som nepokojný, pretože mám veľa študentov v Rusku a na Ukrajine, ktorí sú ohrození a cítia, ako zhoršujúca sa situácia ovplyvňuje ich a celý svet. Aj v Izraeli mám veľa študentov, ktorí so znepokojením sledujú, čo sa deje vo východnej Európe, a obávajú sa o osud svojich rodinných príslušníkov a priateľov.

Dúfam, že prejavy nenávisti medzi Rusmi a Ukrajincami, dvoma národmi, ktoré v histórii žili bok po boku, čoskoro ustanú. Keby to bolo ešte možné, urobil by som všetko pre to, aby sme sa upokojili, utíšili, zabránili eskalácii, ale to je nateraz nemožné.

V tomto štádiu sa nedá veľa urobiť. Môžeme len túžiť po mieri a prímerí, hovoriť o tom, aby všetky strany preukázali zdržanlivosť… Strany konfliktu by mohli nasledovať príklad indiánskych kmeňov, ktoré pochovali svoje nepriateľstvo obradom, počas ktorého sa predtým bojujúce kmene dohodli, že urovnajú svoje spory a budú žiť v harmónii, a svoju dohodu spečatili tým, že náčelník každého kmeňa zakopal do zeme vojnovú sekeru.

Takýto scenár sa za súčasných okolností nezdá byť reálny. Preto nad silami nepriateľstva, nad egoizmom a túžbou po ovládaní ako hnacími silami všetkých konfliktov vo svete, môžeme len vzniesť celosvetovú modlitbu za mier a prosiť, aby sme všetci vychádzali so všetkými. Pretože len v sile spojenia a v spojení medzi našimi srdcami môže vzniknúť veľká pozitívna sila, sila, ktorá dokáže spojiť všetky strany, zmieriť tých, čo sa nenávidia, prebudiť v nás všetkých pravdu, že všetci patríme k jednej duši. Ako je napísané: „Ten, ktorý na svojich výšinách nastoľuje pokoj, nech ho dopraje aj nám…“ (Kniha Jób, 25.2)

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

okresny súd bratislava III

NBÚ: Pri razii na súde pochybili policajti, ich postup bol 'značne neštandardný'

05.07.2022 17:00

Razia NAKA na bratislavskom okresnom súde stála miesto predsedu súdu Romana Fitta. Podľa Národného bezpečnostného úradu urobili chybu policajti.

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360358x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Autor blogu

Kategórie