Založ si blog

Prečo neveríme verejným predstaviteľom

Podľa nedávneho prieskumu Pew Research Center, v USA výrazne klesla všeobecná dôvera vo vedcov a lekárov. Z prieskumu vyplynulo, že len 29 % dospelých Američanov má voči vedcom a odborníkom v oblasti medicíny skutočne pevnú dôveru, že konajú v najlepšom záujme verejnosti, čo je oproti 40 % v novembri 2020 značný pokles. Nielen vedecké a lekárske profesie zaznamenávajú pokles dôvery verejnosti. Podiel Američanov s veľkou dôverou, že armáda koná v najlepšom záujme verejnosti, klesol o 14 bodov, z 39 % v novembri 2020 na 25 % v aktuálnom prieskume, a znížil sa aj podiel Američanov s veľkou dôverou v riaditeľov verejných škôl a policajtov.

Podľa môjho názoru má tento jav niekoľko úrovní. Na povrchnejšej úrovni verejnosť jednoducho nechce naďalej financovať prázdne, nezmyselné štúdie, ktoré nemajú žiadny iný prínos než pre tých, ktorí ich vykonávajú. Vybudovali sme inštitúcie, výskumné centrá a laboratóriá, ktoré nikomu nič dobré neprinášajú. Je lepšie držať sa ďalej od týchto „výskumov“, ktoré nás len mätú, a nemíňať už na takéto prázdne štúdie peniaze daňových poplatníkov.

Na hlbšej úrovni sú štátni úradníci alebo ktokoľvek, koho úlohou je slúžiť verejnosti a pracovať v jej prospech, v podstate neschopní vykonávať svoju prácu. Ich vlastná povaha im bráni v zodpovednom vykonávaní ich úloh.

Problém nie je v nich, ale v celej spoločnosti, ktorej výplodom sú. Nie je to totiž tak, že by bol niekto iný, keby bol na ich mieste, dôveryhodnejší. Keď je celá spoločnosť prešpikovaná nedôverou v celok a zlou vôľou, zástupcovia verejnosti nemôžu byť lepší než verejnosť, ktorá ich do pozícií dosadila.

Jediný spôsob, ako zmeniť verejnosť, z ktorej pochádzajú jej služobníci, je vzdelávanie. Práve doň musíme investovať svoje peniaze, čas a úsilie. Hodnoty, ktoré sú základom spoločnosti, určujú jej štruktúru a určujú aj úroveň dôvery medzi verejnosťou a jej predstaviteľmi. Chcú úradníci skutočne slúžiť spoločnosti a chápu, čo to znamená slúžiť? Vedia, kam chcú spoločnosť viesť? Vedia, čím môžu prispieť? Ak toto všetko dokážu, potom sú dôveryhodní. Ale ktorý štátny úradník je taký?

Ak chceme reformovať štátnych úradníkov a vedcov tak, aby pracovali pre verejnosť, a nie pre seba, musíme zmeniť celý náš vzdelávací systém. Od prvých rokov a počas celého života sa ľudia musia zaoberať nepretržitým vzdelávacím procesom, ktorého cieľom bude „obec“, blaho spoločnosti.

Keď sa narodíme, sme len dvojnohé zvieratká. Vzdelávanie musí ľuďom poskytnúť nielen vedomosti, ale predovšetkým humánne hodnoty, etiku, ktorá stavia jednotu a priateľstvo nad sebectvo a narcizmus.

Ak sa ľudia od malička neučia, že spoločnosť sa skladá z mnohých ľudí, ktorí spolupracujú na vytvorení lepšieho života pre všetkých, ako môžeme očakávať, že budú veriť, že práca pre spoločné dobro im osobne pomôže? A ak sa ľudia v takejto istej spoločnosti necítia prepojení a necenia si vzájomnú zodpovednosť a záujem o druhých, ako môžu očakávať, že sa o nich ich zástupcovia budú zodpovedne starať? Môže mať posol verejnosti to, čo nemá verejnosť, ktorá ho vyslala?

Keby sa potraviny a iné základné komodity rozdeľovali spravodlivo, na svete by nebol ani jeden hladný človek. Všetkých našich základných potrieb aj potravín je dostatok a sú lacné. Jediným dôvodom, prečo nie sú dostupné pre každého, je chamtivosť a krutosť. Aj keby svet produkoval dvakrát viac ako dnes, za súčasných podmienok by tí, čo nemajú, stále nemali.

Inými slovami, nie je tu nedostatok zdrojov, je tu strašný nedostatok vôle ich dodať všetkým. V našej globálnej dobe musí celý svet fungovať ako jeden celok. Dospieť k tomu je postupný proces, ale deje sa to, či už chceme alebo nie. Ak sa naučíme využívať zdroje v prospech všetkých a dohodneme sa, že budeme pracovať ako jeden globálny celok, všetci budeme mať prospech z hojnosti tohto sveta a nebude hlad ani vojny. Ak odmietneme prijať, že sme všetci jedno ľudstvo, potom bude súčasná vojenská ofenzíva vo východnej Európe len predzvesťou mnohých ďalších nešťastí, ktoré prídu, a prídu z našich vlastných rúk.

Zlá vôľa spaľuje Zem – doslova

06.08.2022

Súčasná vlna horúčav v Európe spaľuje krajinu a zabíja jej obyvateľov. Doteraz podľa ABC News a iných zdrojov „v Španielsku a Portugalsku došlo k viac ako 1 000 úmrtiam v dôsledku horúčav“. K tomu sa pričítajú obete vo Francúzsku, Taliansku, a jak sa vlna horúčav blíži k Veľkej Británii prichádzajú ďalšie. Podľa vedcov, ak neobmedzíme emisie skleníkových [...]

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

03.08.2022

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať [...]

Sex, láska a ako ich zosúladiť

23.07.2022

Hľadanie vhodného partnera vás môže privádzať do zúfalstva. Aj keď niekoho nájdeme, eufória rýchlo vyprchá tým, ako sa objavujú konflikty. V dôsledku toho klesá počet sobášov a takmer polovica párov, ktoré sa zosobášia, sa nakoniec rozvedie. V realite, v ktorej sú úlohy mužov a žien nejasné a pohlavie sa mení z rozmaru, je veľmi ťažké vedieť, ako sa vo vzťahu [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 193
Celková čítanosť: 383481x
Priemerná čítanosť článkov: 1987x

Autor blogu

Kategórie