Založ si blog

Mami, prečo je vojna?

V súvislosti s poľutovaniahodným bombardovaním detskej nemocnice v Mariupole na juhu Ukrajiny sa nám vybavuje príbeh matky, ktorej sa pred niekoľkými týždňami jej syn spýtal: „Mami, prečo sú vojny?“ Aby zmiernila synove obavy, povedala mu, že ľudia už nebojujú vo vojnách ako kedysi, že ľudstvo to už má za sebou. Teraz sa so synom ukrýva na stanici metra v provizórnom protiatómovom kryte, zatiaľ čo jej manžel bojuje na fronte.

Mnohé deti si v súčasnosti kladú takéto ťažké otázky, ktoré sú dôsledkom hrozných podmienok, do ktorých sa dostali bez akéhokoľvek varovania. Deti však vojne rozumejú lepšie, ako si myslíme. Veď ich život je každodenný boj. Keďže si ešte neosvojili sociálne zručnosti, ktoré im umožňujú bezproblémové manévrovanie v sociálnych situáciách, každý deň v škôlke alebo v škole je pre ne bojom.

Aby sme deťom dali pravdivú a užitočnú odpoveď, mali by sme im povedať, že príčinou všetkých vojen je naše ego. Ego chce uspokojiť seba a neberie ohľad na nikoho iného.

Okrem toho by sme im mali povedať, že tak ako sa deti môžu hádať o hračku, dospelí sa hádajú o územie. Keď sa deti bijú, môžu sa biť drevenou tyčkou alebo plastovou lopatkou, zatiaľ čo dospelí používajú tanky a lietadlá.

Od detstva do dospelosti sa nič nemení: iný človek má niečo, čo chcem alebo o čom si myslím, že by to malo byť moje, a ak musím, vezmem si to násilím. Takto funguje ego a to je dôvod všetkých vojen.

Dieťa, ktoré sa skrýva pred „hračkami“ dospelých, pochopí toto posolstvo veľmi jasne. Toto je naša šanca vysvetliť, bohužiaľ až príliš názorne, že boj nie je dobrý, že ak sa budeme o seba navzájom starať a deliť sa, každý bude mať viac a nebudeme musieť bojovať o to, čo chceme, alebo chrániť to, čo máme.

Akonáhle si deti osvoja lekciu delenia sa, zostane v nich a pomôže im vo vzťahoch s inými ľuďmi počas celého života a dúfajme, že vďaka jasným vysvetleniam svojich matiek sa budú môcť v budúcnosti vyhnúť vojnám.

 

Aký by mal byť dobrý humor

22.05.2022

Všetko, čo bolo stvorené, bolo stvorené kvôli nášmu rozvoju, vrátane nášho zmyslu pre humor. Dáva nám silu a schopnosť rozvíjať sa. Každý, kto má blízko k ľuďom, ktorí sa profesionálne venujú humoru, vie, že sú to ľudia často od prírody nešťastní, veľmi vážni a niekedy aj depresívni. Zmysel pre humor sa u nich rozvíja z potreby dostať sa zo šedého mraku, v [...]

Ako môžeme ovládnuť čas?

20.05.2022

Časopis Cambridgeskej univerzity oznámil, že výskumníci z Cambridge našli spôsob, ako „vrátiť hodiny ľudských kožných buniek o 30 rokov“. Obsah článku je už o niečo menej sľubný a vysvetľuje, že výskumníci dokázali „čiastočne obnoviť funkciu starších buniek, ako aj upraviť ich biologický vek“ a že „v experimentoch, ktoré simulovali zranenie kože, [...]

Prečo antidepresíva nezlepšujú kvalitu života

18.05.2022

Očakávali by sme, že ľudia s depresiou sa budú cítiť lepšie, ak budú užívať antidepresíva. Prekvapivo, obrovská štúdia, ktorá skúmala 17,5 milióna dospelých, ktorým bola v rokoch 2005–2016 každoročne diagnostikovaná depresia, dospela k záveru, že nie. Podľa štúdie „reálny účinok užívania antidepresív nepokračuje v zlepšovaní ‚kvality života pacientov [...]

Kanada počasie búrky

Silné búrky v Kanade majú už osem obetí

23.05.2022 07:19

Línia búrok bola dlhá takmer 1000 kilometrov.

Ukrajina, Rusko, Kyjev, tank, inštalácia

Analýza BBC: Prečo viazne ruská ofenzíva na Ukrajine?

23.05.2022 06:30

Vojna, ktorú rozpútalo Rusko na Ukrajine, podľa ukrajinských a západných vojakov prešla do "dlhodobej" fázy.

vojna na Ukrajine, Charkov

ONLINE: Zelenskyj neumožní mužom v brannom veku odchod z Ukrajiny

23.05.2022 06:00, aktualizované: 06:16

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol petíciu, ktorá by umožňovala opustiť Ukrajinu mladším mužom.

Afganistan, televízia, zahalená moderátorka

Taliban kontroluje, či majú moderátorky v TV zahalenú tvár. Diskusiu nepripúšťa

23.05.2022 05:40

Afganské ministerstvo pre neresť a cnosť začalo kontrolovať nariadenie, že televízne moderátorky musia mať zakrytú tvár.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 163
Celková čítanosť: 324488x
Priemerná čítanosť článkov: 1991x

Autor blogu

Kategórie