Založ si blog

Prečo na svete potrebujeme toľko ľudí

Na začiatku 20. storočia žili na svete približne dve miliardy ľudí. Dnes je to približne osem miliárd. Z týchto ôsmich miliárd je väčšina chudobná a viac ako miliarda ľudí trpí hladom až na hranici smrti hladom. Zabezpečiť toľkým ľuďom slušnú životnú úroveň sa zdá byť pre Zem príliš náročnou úlohou. Okrem toho každým dňom pribúdajú stroje, roboty a automatické prevádzky, ktoré nahrádzajú ľudské pracovné miesta. Ľudstvo produkuje dosť na to, aby uživilo všetkých, takže sa vynára otázka, na čo vlastne potrebujeme toľko ľudí. Nebolo by pre Zem a ľudstvo lepšie, keby nás boli napríklad len štyri miliardy?

Pravda je taká, že by nám nebolo lepšie; bolo by nám oveľa horšie. Exponenciálny nárast ľudskej populácie za posledných približne sto rokov má svoj dôvod.

Keď sa pozeráme na ľudí, vidíme tváre a telá, ľudské bytosti – a nič viac. Pravda je však oveľa komplikovanejšia a zložitejšia. Skúste si predstaviť akékoľvek zviera bez toho, aby ste ho dali do súvislosti s jeho prostredím, a pochopíte, že je to vopred márna záležitosť. Tvar, farba, správanie, veľkosť, dĺžka života a každý ďalší aspekt jeho existencie sa odvíja od prostredia, v ktorom žije. Zvieratá nie sú izolované od svojho prostredia; spoliehajú sa naň, riadia sa jeho zákonmi a zároveň vytvárajú prostredie, ktoré ich živí a ktorého sú súčasťou.

Aj ľudia tvoria systém. Považujeme sa za izolovaných jednotlivcov, ale v skutočnosti sme súčasťou globálnej ľudskej spoločnosti. Ovplyvňujeme ju, ona ovplyvňuje nás a takmer všetko, čo platí pre živočíšnu ríšu, platí aj pre nás.

Medzi zvieratami a ľuďmi sú len dva rozdiely, hoci sú to zásadné rozdiely. Prvým je, že ľudia sú vo svojej podstate zlí a sebeckí, zatiaľ čo zvieratá nie. Druhým je, že naše túžby rastú a sú vždy silnejšie, zatiaľ čo túžby zvierat zostávajú zväčša rovnaké. Zatiaľ čo my chceme tým viac peňazí a moci, čím viac ich máme, zvieratá sa uspokoja s tým, čo majú, keď sa už raz nasýtia.

Čo je však horšie, z generácie na generáciu sme čoraz chamtivejší, panovačnejší a narcistickejší. A naopak, „túžby“ zvierat sa z generácie na generáciu nemenia: dajte im dostatok trávy alebo dostatok zvieracej koristi a budú spokojné.

Dôvod, prečo naše túžby rastú, zatiaľ čo túžby zvierat zostávajú rovnaké, je ten, že zvýšená túžba nás núti urýchľovať svoj vývoj. Ľudia napokon nemajú vnímať len fyzickú existenciu, ale preniknúť cez ňu a vnímať prepojenosť a vzájomnú závislosť medzi nami všetkými, a to nielen intelektuálne, ako to tu vysvetľujem, ale aj svojimi pocitmi a zmyslami, rovnako ako vnímame fyzický svet, ak nie viac.

Naša neustála túžba hľadať, skúmať, objavovať a učiť sa pramení z našej snahy spoznať najhlbšie úrovne reality. Toto poznanie je výhradne výsadou ľudí, pretože len ľudia rozvíjajú tieto hlboké túžby.

Ako naše túžby rastú, musíme sa naučiť nasmerovať ich na odhalenie účelu a štruktúry života. Nové túžby sa najprv objavujú na tej najhrubšej úrovni a my ich následne musíme kultivovať, pozdvihnúť ich na úroveň, na ktorej zlepšujú naše vnímanie reality.

Keďže tieto túžby ľudstva sú tak nesmierne intenzívne, potrebujeme viac ľudí, aby sme sa „podelili o bremeno“. Ako sme práve povedali, hoci sa cítime byť izolovaní, v skutočnosti sme jeden systém. Všetko, o čom si myslíme, že je naše, je v skutočnosti súčasťou ľudského systému a celé ľudstvo to aj zdieľa. Preto ani naše túžby nie sú osobné, hoci ich tak pociťujeme.

Vždy, keď povýšime jednu túžbu z telesnej úrovne na vyššie úrovne vnímania, ovplyvňujeme celé ľudstvo. A kedykoľvek niekto zomrie, bremeno pozdvihnutia našej spoločnej túžby sa pre nás všetkých stáva ťažším.

Preto je život každého človeka vzácny. Určuje tempo napredovania celého ľudstva. Keby sme si uvedomili, ako hlboko sme prepojení a akú škodu si spôsobujeme zlým zaobchádzaním s ostatnými ľuďmi, keby sme to pociťovali tak, ako to naozaj je – že mučíme sami seba, neodvážili by sme sa takto zle správať jeden k druhému alebo nechať jediného človeka bez akejkoľvek pomoci a starostlivosti.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419404x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie