O podstate sporov

V čase hlbokých priepastí a prudkých sporov sa prirodzene snažíme uhasiť oheň. Po uhasení požiaru však máme tendenciu zanedbávať ďalšiu dôležitú prácu, ktorú by sme potom mali vykonať. Vojna, ktorej sme svedkami dnes, je teda výsledkom našej minulej nedbanlivosti. Ak chceme nielen deeskalovať vojnu, ale aj zabrániť v budúcnosti jej opakovaniu, musíme vytrhnúť jej korene. Ak to chceme urobiť, mali by sme sa zhodnúť na dvoch základných princípoch: 1) Musíme sa pozerať za hranice dobra a zla, pretože jeden druhého nikdy nepresvedčíme o tom, že my máme pravdu a „tí druhí“ sa mýlia. 2) Vytvoríme si puto nad názorovým nesúhlasom. Pestujeme väzby, ktoré posilňujú naše spojenie do tej miery, že vytvárajú nové puto nad horou nenávisti, ktorá stále žije a bude žiť pod ňou.

Ak urobíme tieto dva kroky, objavíme úžasnú pravdu: Spory samy o sebe podnecujú vznik vzájomného puta. Bez sporu môže nastať pokoj, spokojnosť alebo ľahostajnosť, ale nikdy nevznikne puto, blízkosť sŕdc.

Spory nás nútia robiť dve veci: 1) Rozhodnúť sa, či chceme zachovať naše spojenie. 2) Ak áno, musíme ho posilniť tak, aby puto medzi nami bolo vždy silnejšie než nezhody, ktoré vznikli.

Ak sa nezhody prestanú objavovať, nebude dôvod posilňovať puto. To potom ako nepoužívaný nástroj zhrdzavie a rozpadne sa.

Naopak, ak sa objavia nové nezhody, prinútia nás pracovať a napraviť tieto nové rozpory, ktoré sa objavili. Výsledkom je, že puto medzi nami rastie a je ešte silnejšie ako predtým.

Predstavte si napríklad dom. Ak si chcete postaviť dom v krajine, kde nikdy nefúka príliš silný vietor, nepadá príliš silný dážď a teplota je vždy mierna, nemusíte ho stavať veľmi pevný, s dobrou izoláciou a strechou, ktorá vydrží aj snehovú búrku. Ak však žijete v krajine, ktorej podnebie je nehostinné a búrlivé, musíte postaviť veľmi pevný dom, aby ste boli v extrémnych podmienkach v bezpečí a v teple. Jednoducho povedané, práve ťažkosti vás prinútia postaviť pevný a solídny dom. Keby ich nebolo, tak by ste sa o to ani nesnažili.

To isté platí aj pre technológie. Všetko, čo sme kedy vyvinuli, vzniklo preto, aby sme prekonali ťažkosti a prekážky. Výsledkom sú moderné technológie. Chceli by sme sa radšej zaobísť bez prekážok a vrátiť sa k životu v jaskyniach? Som si istý, že nie. Pri spätnom pohľade si prekážky a ťažkosti vážime a často ich láskavo nazývame „výzvami“, pretože vďaka nim sme sa stali tým, kým sme.

To isté platí aj pre spory. Sú tu preto, aby sme sa s výzvou vyrovnali a vybudovali si na ich vrchole pevnejšie putá. Ako všetky prekážky, aj ony nás pochovajú, ak sa rozhodneme pre nečinnosť. Ak ich však využijeme na zamýšľaný účel – na budovanie puta a utužovanie nášho spojenia, pozdvihneme sa na novú úroveň a dosiahneme nebývalých výšok.

Ako chránite svoje duševné zdravie?

24.01.2025

Chrániť svoje duševné zdravie neznamená stavať múry alebo sa izolovať od sveta. Naopak, ide o to naučiť sa plynúť v harmónii s prírodou a ľuďmi okolo seba. Myšlienka, že sa kvôli strachu z rán uzatvárame alebo obrňujeme, je spôsob myslenia, ktorý nás z dlhodobého hľadiska udržuje odpojené a zraniteľné. Skutočná duševná sila pochádza zo spojenia, nie z [...]

Ako sú peniaze ovplyvnené vývojom človeka?

21.01.2025

Peniaze sú prostriedkom na uspokojenie našej túžby. V priebehu histórie na tento účel ľudstvo používalo ako platidlo rôzne materiály, vrátane zlatého piesku, mincí a ďalších vecí. V poslednej dobe však ľudstvo začalo kriticky posudzovať hranice napĺňania svojich prianí. Uvedomujeme si, že ich najmä v súvislosti s ochranou životného prostredia nemôžeme uspokojovať [...]

Ako pomôcť niekomu, kto trpí, ale pomoc odmieta?

20.01.2025

Pomáhať je možné iba tomu, kto je ochotný si nechať pomôcť, kto je pripravený. Keď človek trpí, jeho vnímanie sveta je zastreté bolesťou, takže je hluchý a slepý ku všetkému, čo je za hranicami jeho možností. V takom stave mu skutočnú pomoc nemôže poskytnúť nikto. Musí prejsť svojím utrpením a skrze neho dospieť k vnímaniu sveta, ktorý je naplnený dobrom a [...]

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok naznačil, že SIS-ka odpočúva mimovládky. Podľa ministra je jedno, že sporný list napísala AI

26.01.2025 13:32

Martin Dubéci z PS absolútne neverí informáciám Slovenskej informačnej služby o údajnom pripravovanom prevrate.

gaza

Trump dal zelenú dodávke 900-kilogramových „megabômb“ Izraelu, ktorú stopol Biden

26.01.2025 13:22

Vláda exprezidenta Bidena sa obávala veľkého počtu civilných obetí izraelského ťaženia v Gaze.

Jun Sok-jol

Juhokórejská prokuratúra obvinila zosadeného prezidenta zo vzbury

26.01.2025 12:59

Jun Sok-jol odmieta spolupracovať a využíva svoje právo mlčať. Už dvakrát sa ale dostavil na ústavný súd.

Minister školstva Tomáš Drucker

Drucker verí, že „migaľovci" napokon zdvihnú ruky za vládne zákony. Majerský nevylúčil hlasovanie so Smerom

26.01.2025 12:25, aktualizované: 13:05

Minister školstva doplnil, že predčasné voľby by boli rezignáciou na sľuby, ktoré dali koaličné strany voličom.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 461
Celková čítanosť: 848802x
Priemerná čítanosť článkov: 1841x

Autor blogu

Kategórie