Založ si blog

O podstate sporov

V čase hlbokých priepastí a prudkých sporov sa prirodzene snažíme uhasiť oheň. Po uhasení požiaru však máme tendenciu zanedbávať ďalšiu dôležitú prácu, ktorú by sme potom mali vykonať. Vojna, ktorej sme svedkami dnes, je teda výsledkom našej minulej nedbanlivosti. Ak chceme nielen deeskalovať vojnu, ale aj zabrániť v budúcnosti jej opakovaniu, musíme vytrhnúť jej korene. Ak to chceme urobiť, mali by sme sa zhodnúť na dvoch základných princípoch: 1) Musíme sa pozerať za hranice dobra a zla, pretože jeden druhého nikdy nepresvedčíme o tom, že my máme pravdu a „tí druhí“ sa mýlia. 2) Vytvoríme si puto nad názorovým nesúhlasom. Pestujeme väzby, ktoré posilňujú naše spojenie do tej miery, že vytvárajú nové puto nad horou nenávisti, ktorá stále žije a bude žiť pod ňou.

Ak urobíme tieto dva kroky, objavíme úžasnú pravdu: Spory samy o sebe podnecujú vznik vzájomného puta. Bez sporu môže nastať pokoj, spokojnosť alebo ľahostajnosť, ale nikdy nevznikne puto, blízkosť sŕdc.

Spory nás nútia robiť dve veci: 1) Rozhodnúť sa, či chceme zachovať naše spojenie. 2) Ak áno, musíme ho posilniť tak, aby puto medzi nami bolo vždy silnejšie než nezhody, ktoré vznikli.

Ak sa nezhody prestanú objavovať, nebude dôvod posilňovať puto. To potom ako nepoužívaný nástroj zhrdzavie a rozpadne sa.

Naopak, ak sa objavia nové nezhody, prinútia nás pracovať a napraviť tieto nové rozpory, ktoré sa objavili. Výsledkom je, že puto medzi nami rastie a je ešte silnejšie ako predtým.

Predstavte si napríklad dom. Ak si chcete postaviť dom v krajine, kde nikdy nefúka príliš silný vietor, nepadá príliš silný dážď a teplota je vždy mierna, nemusíte ho stavať veľmi pevný, s dobrou izoláciou a strechou, ktorá vydrží aj snehovú búrku. Ak však žijete v krajine, ktorej podnebie je nehostinné a búrlivé, musíte postaviť veľmi pevný dom, aby ste boli v extrémnych podmienkach v bezpečí a v teple. Jednoducho povedané, práve ťažkosti vás prinútia postaviť pevný a solídny dom. Keby ich nebolo, tak by ste sa o to ani nesnažili.

To isté platí aj pre technológie. Všetko, čo sme kedy vyvinuli, vzniklo preto, aby sme prekonali ťažkosti a prekážky. Výsledkom sú moderné technológie. Chceli by sme sa radšej zaobísť bez prekážok a vrátiť sa k životu v jaskyniach? Som si istý, že nie. Pri spätnom pohľade si prekážky a ťažkosti vážime a často ich láskavo nazývame „výzvami“, pretože vďaka nim sme sa stali tým, kým sme.

To isté platí aj pre spory. Sú tu preto, aby sme sa s výzvou vyrovnali a vybudovali si na ich vrchole pevnejšie putá. Ako všetky prekážky, aj ony nás pochovajú, ak sa rozhodneme pre nečinnosť. Ak ich však využijeme na zamýšľaný účel – na budovanie puta a utužovanie nášho spojenia, pozdvihneme sa na novú úroveň a dosiahneme nebývalých výšok.

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Je naša budúcnosť večná?

20.11.2022

Jeden môj študent spomenul ako čítal, že slávny futurista Ray Kurzweil sa chystá vydať novú knihu s názvom „Singularita je bližšie“. Údajne ide o rozvinutie alebo rozpracovanie myšlienok, ktoré Kurzweil prezentoval vo svojej predchádzajúcej knihe „Singularita je blízko“. Podľa tohto článku, Kurzweil predpovedá, že do roku 2032, teda o desať rokov, budú medicínske [...]

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 460071x
Priemerná čítanosť článkov: 2009x

Autor blogu

Kategórie