Založ si blog

O podstate sporov

V čase hlbokých priepastí a prudkých sporov sa prirodzene snažíme uhasiť oheň. Po uhasení požiaru však máme tendenciu zanedbávať ďalšiu dôležitú prácu, ktorú by sme potom mali vykonať. Vojna, ktorej sme svedkami dnes, je teda výsledkom našej minulej nedbanlivosti. Ak chceme nielen deeskalovať vojnu, ale aj zabrániť v budúcnosti jej opakovaniu, musíme vytrhnúť jej korene. Ak to chceme urobiť, mali by sme sa zhodnúť na dvoch základných princípoch: 1) Musíme sa pozerať za hranice dobra a zla, pretože jeden druhého nikdy nepresvedčíme o tom, že my máme pravdu a „tí druhí“ sa mýlia. 2) Vytvoríme si puto nad názorovým nesúhlasom. Pestujeme väzby, ktoré posilňujú naše spojenie do tej miery, že vytvárajú nové puto nad horou nenávisti, ktorá stále žije a bude žiť pod ňou.

Ak urobíme tieto dva kroky, objavíme úžasnú pravdu: Spory samy o sebe podnecujú vznik vzájomného puta. Bez sporu môže nastať pokoj, spokojnosť alebo ľahostajnosť, ale nikdy nevznikne puto, blízkosť sŕdc.

Spory nás nútia robiť dve veci: 1) Rozhodnúť sa, či chceme zachovať naše spojenie. 2) Ak áno, musíme ho posilniť tak, aby puto medzi nami bolo vždy silnejšie než nezhody, ktoré vznikli.

Ak sa nezhody prestanú objavovať, nebude dôvod posilňovať puto. To potom ako nepoužívaný nástroj zhrdzavie a rozpadne sa.

Naopak, ak sa objavia nové nezhody, prinútia nás pracovať a napraviť tieto nové rozpory, ktoré sa objavili. Výsledkom je, že puto medzi nami rastie a je ešte silnejšie ako predtým.

Predstavte si napríklad dom. Ak si chcete postaviť dom v krajine, kde nikdy nefúka príliš silný vietor, nepadá príliš silný dážď a teplota je vždy mierna, nemusíte ho stavať veľmi pevný, s dobrou izoláciou a strechou, ktorá vydrží aj snehovú búrku. Ak však žijete v krajine, ktorej podnebie je nehostinné a búrlivé, musíte postaviť veľmi pevný dom, aby ste boli v extrémnych podmienkach v bezpečí a v teple. Jednoducho povedané, práve ťažkosti vás prinútia postaviť pevný a solídny dom. Keby ich nebolo, tak by ste sa o to ani nesnažili.

To isté platí aj pre technológie. Všetko, čo sme kedy vyvinuli, vzniklo preto, aby sme prekonali ťažkosti a prekážky. Výsledkom sú moderné technológie. Chceli by sme sa radšej zaobísť bez prekážok a vrátiť sa k životu v jaskyniach? Som si istý, že nie. Pri spätnom pohľade si prekážky a ťažkosti vážime a často ich láskavo nazývame „výzvami“, pretože vďaka nim sme sa stali tým, kým sme.

To isté platí aj pre spory. Sú tu preto, aby sme sa s výzvou vyrovnali a vybudovali si na ich vrchole pevnejšie putá. Ako všetky prekážky, aj ony nás pochovajú, ak sa rozhodneme pre nečinnosť. Ak ich však využijeme na zamýšľaný účel – na budovanie puta a utužovanie nášho spojenia, pozdvihneme sa na novú úroveň a dosiahneme nebývalých výšok.

Čo ak niekto dokáže čítať vaše myšlienky?

26.07.2024

Keď som žil v blízkosti svojho učiteľa, veľkého kabalistu Barucha Šaloma HaLeviho Ašlaga (RaBaŠ), mal som pocit, že mi dokáže čítať myšlienky. Pýtali sa ma, či ma to desí alebo či mi to vadí, ale nič podobné som necítil. Je pravda, že to bolo tak trochu ako byť v blízkosti röntgenového prístroja. Ale čo na tom? Kabalisti získavajú také zvláštne schopnosti, [...]

Prečo nedokážeme vyriešiť problém nerovnosti?

24.07.2024

Podľa kabalistu Jehudu Ašlaga (Baal HaSulam) je riešením nerovnosti dosiahnutie stavu, keď každý z nás dáva toľko, koľko môže a dostáva toľko, koľko potrebuje. Ako možno dosiahnuť tento stav? Podľa Baal HaSulamových slov je to možné „príchodom spasiteľa“. „Každý dáva toľko, koľko môže a potom si berie len toľko, koľko potrebuje. […] To sa môže stať [...]

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Devínsky amfiteáter, dron, hrad Devín

Taraba vs. Vallo. Minister chce vyvlastniť hrad Devín, spomína aj vzácny amfiteáter. Kritizuje mesto, že sa nestará o pamiatky

27.07.2024 16:00

Primátor odkazuje ministrovi, že si hrad vziať nedajú a minister nevie, o čom hovorí.

paríž, police, OH

Polícia v prvý deň olympijských hier v Paríži zmarila protest proti zmene klímy

27.07.2024 15:48

Aktivisti plánovali obsadiť most Pont des Arts cez Seinu, kde sa len pár hodín predtým konal otvárací ceremoniál olympijských hier.

gaza, izrael, palestína

Izraelské nálety zasiahli v Pásme Gazy školu slúžiacu ako úkryt, zahynulo najmenej 30 ľudí

27.07.2024 15:16

Nálety sa udiali v čase, keď sa izraelskí vyjednávači pripravovali na stretnutie s medzinárodnými sprostredkovateľmi, aby prediskutovali navrhované prímerie s Hamasom.

Gare du Nord / Železničná stanica /

Vlaky vo Francúzsku majú stále meškanie, návrat do normálu sa čaká v pondelok

27.07.2024 13:47

Vlakové spojenia medzi Parížom a Nemeckom sa po podpaľačských útokoch podarilo obnoviť.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 419
Celková čítanosť: 764010x
Priemerná čítanosť článkov: 1823x

Autor blogu

Kategórie