Založ si blog

Ako premôcť náš vnútorný smútok

Vyhľadávanie odpovede na otázku „Prečo sa cítim smutný?“ prekonalo všetky rekordy a v rebríčku najobľúbenejších vyhľadávaní Google zaznamenalo 10-percentný skok. Vyhľadávania na témy ako: úzkosť, stres, smútok, smútok a metódy na ich zvládanie sa oproti minulosti neporovnateľne zvýšili.

Chápem, prečo sa ľudia takto cítia, a je mi ich ľúto. Ešte ťažšie je pre mňa vidieť, že toto utrpenie neprináša žiadne výsledky. Akoby tá bolesť nebola dosť veľká na to, aby ich vyviedla do ulíc, a aby žiadali globálnu zmenu.

Zrejme sa musíme dostať až na úroveň, keď už utrpenie prichádza z viacerých strán a pociťujú ho všetci. Až potom začneme chápať, že cez všetky starosti a problémy sa musíme navzájom spojiť, zjednotiť, aby sme ovplyvnili lídrov, dostali sa von z tejto pohromy, znížili infláciu a – zbavili sa smútku.

Vidím to jasne: všetko ľudské utrpenie pramení z nedostatočného spojenia medzi nami. Nemáme dobré, priateľské a kamarátske vzťahy. Zároveň sme však na sebe navzájom závislí a naše šťastie závisí od šťastia iných, ale my túto skutočnosť odmietame prijať.

Namiesto toho sa vôbec nestaráme o to, že druhým spôsobujeme škodu, neobmedzujeme svoj egoizmus, svoju neúnavnú záľubu vo vlastnom prospechu, ktorá nás ženie k páchaniu škôd a k ľahostajnosti.

Tak ako utrpenie nevyhnutne narastá (vyhľadávanie na Googli ukazuje, že utrpenie má celosvetovo stúpajúcu tendenciu), tak si potom spoločne môžeme uvedomiť problém a jeho riešenie, ale kedy sa to stane? Koľko ďalších úderov a akého rozsahu budeme musieť zniesť? Sme ako neposlušné, tvrdohlavé deti, ktoré nechcú nič počuť. Nechceme uznať, že žijeme podľa zákonov ega. A tak nás príroda prostredníctvom úderov a katastrof donúti uvedomiť si, že nemáme inú možnosť, ako sa podriadiť jej zákonom a dodržiavať ich, keďže sme obklopení a uzavretí osudovou silou prírody.

Neživá, rastlinná a živočíšna úroveň vo stvorení praktizujú previazanosť založenú na ich vzájomnej závislosti, a preto obecný prírodný systém zachováva a zabezpečuje medzi nimi rovnováhu. Iba ľudská rasa sa správa v rozpore s týmto systémom a neprejavuje žiadnu tendenciu k vzájomnosti; to jediné danú rovnováhu narúša. Prijímame len pre seba, podľa zákonov egoizmu, a nie sme ochotní dávať podľa zákonov platných v prírode. Tým narúšame rovnováhu nielen medzi nami, ale aj vo všetkých ostatných úrovniach prírody, a tie nám to ako mocný bumerang hneď vracajú.

Rok 2021 bol rokom odhalenia veľkých nedostatkov vo vzťahoch v ľudskej spoločnosti, odhalenia toľkej ohyzdnosti sebectva, ktoré ovláda ľudskú rasu a ženie ju do boja, ubližovania a ničenia… Toto odhalenie našej prirodzenosti musíme vnímať ako príležitosť a základ pre budovanie novej spoločenskej štruktúry.

Z krízy povstaneme správnym spôsobom, ak svoje úsilie nasmerujeme na spojenie a spoluprácu. Takto sa podarí vyriešiť naše najnaliehavejšie životné otázky, ako napríklad: „Prečo som smutný?“. Naše: „Prečo trpím?“, sa zodpovie a veci sa dajú opäť do poriadku.

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Ako začať vnímať a cítiť jedinú silu, ktorá všetkému vládne.

14.04.2024

Za všetkým životom tu v tomto svete stojí jediná sila, sila lásky, odovzdania a spojenia a to, čo vnímame, je jej prejav, skrze ktorý nás táto sila chce naučiť priamemu spojeniu s ňou. Tým, že sa snažíme rozoznávať obrazy, vďaka ktorým sa prejavuje, prechádzame procesom učenia. Keď prejdeme od vonkajších k vnútorným prejavom tejto sily, začneme rozoznávať nielen [...]

Aký máme jeden na druhého vplyv?

12.04.2024

Žijeme spoločne v jednom veľkom prepojenom systéme. Tento systém ovplyvňujeme aj na fyzickej úrovni, napríklad keď spolu komunikujeme a hovoríme. Problémom je, že väčšinou na seba pôsobíme škodlivo, deštruktívne a sebecky. Namiesto toho, aby sme si navzájom pomáhali, boli pozitívnou a užitočnou súčasťou systému, vytvárame druhým problémy. Keď pôsobíme v dobrom [...]

Peniaze / Euro / Bankovka / Korupcia / Úplatok /

GRECO: Slovensko slabo dodržiava odporúčania pre predchádzanie korupcie

17.04.2024 13:48

Iba tri z 21 odporúčaní implementovalo Slovensko úplne, štyri čiastočne a 14 odporúčaní nezaviedlo vôbec.

Drogy / Tableky /

Polícia obvinila muža pre predaj opiátov, podpísali sa aj pod smrť mladíka

17.04.2024 12:41

Obvinený je vo väzbe, čaká na súd. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

lesby, homosexuáli

Český Senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia

17.04.2024 12:24

Senátori v stredu o plánovanom bode na pléne nediskutovali, napriek odporu niektorých členov hornej komory ho vyradili z programu schôdze.

Za spravodlivosť a zákon Lex Haščák

Prokurátor má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila

17.04.2024 12:09, aktualizované: 12:18

Prvý námestník generálneho prokurátora totiž zrušil februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania, aj marcové uznesenie o novom obvinení.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 697083x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu

Kategórie