Založ si blog

Dá sa predísť svetovej potravinovej kríze?

Po mesiaci vojny na Ukrajine sa očakáva bezprecedentná svetová potravinová kríza. Vývoz pšenice z Ruska a Ukrajiny spolu predstavuje takmer 30 % jej svetovej produkcie, pričom Rusko je i hlavným vývozcom hnojív na svete. Preto hrozí, že konflikt rýchlo rozpúta „dokonalú búrku“ v globálnom poľnohospodárstve, ktorá ovplyvní dostupnosť potravín a ich ceny. V podstate si však musíme uvedomiť, že hroziaci hlad nie je dôsledkom nedostatku potravín, ale dôsledkom nadmerného ľudského egoizmu.

Ak zvážime, že približne 45 miliónov ľudí na svete je už teraz na pokraji hladomoru a takmer 283 miliónov ľudí v 81 krajinách je vystavených vysokému riziku nedostatku potravín (podľa odhadov Svetového potravinového programu), prognóza do budúcnosti nie je sľubná. Energetická kríza a prudký nárast cien zemného plynu a ropy zasadili ťažký úder výrobe potravín a nákladom na dopravu.

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo predpovedá v najbližších mesiacoch nárast cien potravín najmenej o 20 %, a to naviac i v dôsledku prerušenia dodávok a zvýšenia

nákladov kvôli pandémie COVID-19. Očakáva sa, že situácia akútne zhorší globálnu potravinovú bezpečnosť a vyvolá sociálne nepokoje a nestabilitu.

Ak by svet pristupoval k problému potravinovej bezpečnosti správne, nemuselo by k vypuknutiu takejto krízy, ktorá ohrozuje zásoby, vďaka čomu by milióny ľudí mohli byť ohrozené hladom, dôjsť. Mohli sme k situácii pristúpiť zdravo a zhodnotiť, čo máme, koľko potrebujeme, komu chýba a ako najlepšie rozdeliť zdroje – ako v rodine.

Problém je v tom, že hoci svet je čoraz viac vzájomne závislý, zároveň sa čoraz viac rozdeľuje. Nikto v skutočnosti nemyslí na blaho iných. Na niektorých miestach sa dokonca pália základné obilniny, aby sa udržali vysoké ceny, čo spôsobuje, že ľudia na iných miestach doslova umierajú od hladu. Potravinová kríza, ktorej čelíme, teda nie je záležitosťou obmedzených zásob, ale nedostatku vzájomného záujmu a zodpovednosti medzi nami.

Toto nie je prvá potravinová kríza, ktorej svet čelí, a nebude ani posledná. Miliardy dolárov, ktoré dostali medzinárodné organizácie na boj proti hladu, by mohli niekoľkokrát nasýtiť celý svet, ale problém sa nerieši, pretože neexistuje skutočný záujem nájsť riešenie. Hlad je výnosný biznis a spôsob nadvlády. Tí, ktorí si z neho robia dojnú kravu, budú hladomor radi udržiavať. Iní sa pri chladnokrvnej analýze dokonca pozerajú na celosvetovú populáciu 8 miliárd ľudí a myslia si, že by bolo jednoduchšie a celkovo výhodnejšie zaoberať sa len polovičným počtom ľudí, tak ako to bolo pred sto rokmi, keď boli požiadavky na prírodné zdroje menšie.

Podľa môjho názoru, kým sa nezačneme vážne zaoberať podstatou problému, ktorou je egoizmus v ľudskej povahe a vojna medzi vlastným prospechom a spoločným záujmom, nenájdeme ani liek na naše problémy. Vyčerpali sme všetky možnosti. Iba pozdvihnutie sa nad sebecké záujmy v prospech spoločného prospechu môže ľudstvo ušetriť ďalších mnohých rokov zbytočného trápenia.

Potravinová kríza, ktorej čelíme, by nás mala prinútiť prehodnotiť naše priority, pokiaľ ide o riešenie globálnych problémov. Až keď ľudia pochopia, že každý člen spoločnosti je závislý od všetkých ostatných, a že svet je ako jedno telo, v ktorom vážna choroba niektorého z jeho orgánov ovplyvňuje celý systém až k prípadnému kolapsu, začneme sa meniť. Vtedy sa snáď začnú objavovať aj činy vzájomného záujmu a podporné systémy, ktoré vytvorí spoločenstvo, úrady a všetci zodpovední za vznik novej spoločnosti vzájomnej zodpovednosti. Ľudstvo jednoducho nemá inú možnosť, nemá iný spôsob, ako prežiť.

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

okresny súd bratislava III

NBÚ: Pri razii na súde pochybili policajti, ich postup bol 'značne neštandardný'

05.07.2022 17:00

Razia NAKA na bratislavskom okresnom súde stála miesto predsedu súdu Romana Fitta. Podľa Národného bezpečnostného úradu urobili chybu policajti.

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360364x
Priemerná čítanosť článkov: 1959x

Autor blogu

Kategórie