Založ si blog

Je Európa na pokraji jadrovej vojny?

Súčasná doba odhaľuje zraniteľnosť Európy a riziko ďalšej eskalácie vojny, ktorá môže vypuknúť v zlomku sekundy. Fínsko a Švédsko oznámili, že chcú požiadať o členstvo v NATO. Na druhej strane Rusko vníma tento krok ako hrozbu a varovalo pred vojenskou reakciou vrátane nasadenia jadrových a hypersonických zbraní v oblasti Baltského mora, ak tieto krajiny do aliancie vstúpia.

Fínsko a Švédsko na základe prieskumov verejnej mienky tvrdia, že vojna na Ukrajine podnietila rastúcu podporu verejnosti, aby sa stali súčasťou 30-člennej vojenskej aliancie. Obe severské krajiny sa desaťročia zdržiavali vstupu do NATO v snahe zachovať neutralitu, ale zdá sa, že tieto ich kalkulácie sa zmenili.

Mohlo by sa napätie v Európe rozvinúť do podoby jadrového konfliktu? Predovšetkým, hneď ako sa skončí vojna na Ukrajine, pohľad európskych krajín a sveta vo všeobecnosti na budúcnosť sa zásadne zmení. Hodnotenia života pred konfliktom a po ňom – ak sa to dá nazvať konfliktom, pretože je to zložitejšie – určia, čo všetkých čaká. Kým však nepochopíme, že práve naša vrodená ľudská túžba po nadvláde nijako neprispieva k pozitívnej zmene vo svete, bude táto naďalej predstavovať globálnu hrozbu pre nás všetkých a nebezpečenstvo jadrovej vojny v Európe a inde vo svete bude pretrvávať.

Riziká jadrovej expanzie vznikajú s určitým cieľom: aby ľudstvo pochopilo, že hrozba a nadvláda nie sú správnym spôsobom riešenia problémov medzi krajinami. Keďže jadrové zbrane majú schopnosť vyhubiť celé populácie, nútia svet a každého človeka, aby sa takéhoto výsledku obával a zvažoval, ako zmeniť ľudskú spoločnosť ako celok, aby sa takýto katastrofický scenár nikdy nenaplnil.

Toto poučenie by sme si mali vziať z predchádzajúcich bolestných udalostí v dejinách, ale žiaľ, ľudstvo sa z predchádzajúcich úderov nepoučilo. Preto stále znovu a znovu narážame kosou na ten istý kameň.

Svojmu úplnému vyhladeniu budeme schopní zabrániť len vtedy, keď si uvedomíme, že vládnutie prostredníctvom nenávisti a rozdeľovania len dláždi cestu k našej záhube. Akákoľvek nádej na lepšiu budúcnosť závisí od našej ochoty zmeniť náš úzko egoistický pohľad na komplexnejší a viac integrujúci pohľad na vzťahy medzi ľuďmi aj krajinami.

Ako vysvetľuje popredný kabalista Baal HaSulam vo svojej oči otvárajúcej zbierke Spisy poslednej generácie: „Bomby urobia svoje a preživším, ktorí po skaze zostanú, nezostane nič iné, len vziať na seba tento údel vytvoriť nový svet, v ktorom jednotlivci aj národy nebudú vo svoj prospech pracovať viac, než je nevyhnutné na ich živobytie, zatiaľ čo všetko ostatné budú robiť v prospech ostatných.“ Dúfajme, že nemusíme dospieť až do bodu zúfalstva, aby sme zareagovali a zmenili smer svojho konania od vlastného sebeckého prospechu k spolupráci a vzájomnej starostlivosti.

Môžeme naplniť svet láskou?

20.03.2023

Všetci chceme žiť vo svete naplnenom láskou, ale zároveň si myslíme, že je to nemožné. Čo keby sme však dostali šancu žiť v takomto láskou naplnenom svete? Žijeme vo svete, ktorý je oveľa menej bezpečný a predvídateľný ako v minulosti. Čím viac medzi nami narastá konflikt, rivalita a boj, tým horšie a horšie sa nám žije. Naša sebecká povaha, ktorá sa usiluje o [...]

Skrytá súvislosť medzi vojnou na Ukrajine a zemetrasením v Turecku

17.03.2023

Zatiaľ čo sa svet borí s ničivými následkami zemetrasení v Turecku a Sýrii, na Ukrajine pokračujú prudké boje bez náznaku zmiernenia. Či už sú mestá zničené strelami alebo zemetrasením, výsledkom je ľudské utrpenie a nespočetné množstvo stratených alebo zničených životov. Zdá sa, že medzi týmito dvoma katastrofami nie je žiadna súvislosť, akoby neexistovalo [...]

Môžu byť ľudia vychovaní tak, aby boli ľuďmi?

16.03.2023

My ľudia sa ako ľudské bytosti musíme začať rozvíjať nad úroveň našej zvieracej existencie, a to je možné len vtedy, ak sa zapojíme do určitého druhu výchovy. Ak sa naučíme, ako sa v ľudskej spoločnosti pozitívne vzťahovať jeden k druhému a ako nahradiť naše egoistické postoje altruistickými, potom sa povznesieme nad úroveň zvieracej existencie a staneme sa [...]

Vojany povodňová aktivita  Laborec povodeň záplavy rieka

V rieke Laborec v Michalovciach našli ženské telo

20.03.2023 15:58

Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a nariadil pitvu.

polícia, policajná páska

Na odľahlom mieste v Bernolákove našli zakopané telo muža

20.03.2023 15:36

V Bernolákove v okrese Senec našli zakopané telo muža. Časť tela trčiaceho zo zeme na odľahlom mieste pri Malom Dunaji si všimli psičkári.

polícia, NAKA

Pri akcii Barón obvinili funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

20.03.2023 15:27

NAKA zasahovala v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Výsledkom je päť zadržaných, ktorí už čelia obvineniu.

putin

Poslal Putin do Mariupoľa dvojníka? Expert: Už je to až smiešne

20.03.2023 15:13

Zaznievajú hlasy, že do Mariupoľa nielenže nepricestoval Putin sám, ale na propagandistických záberoch sa dokonca zhovára s dovezenými hercami.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 515700x
Priemerná čítanosť článkov: 1999x

Autor blogu

Kategórie