Založ si blog

Sloboda milovať je spoločnosť, po ktorej túžime

Keď vaše dievčatko alebo chlapec behá po dome, necíti žiadne zábrany ani obmedzenia. Cítia sa slobodne. Nebolo by úžasné, keby sme mohli byť takí po celý život? Prekvapivo to dokážeme. Vaše deti sa cítia slobodné, pretože sú obklopené vašou láskou. Práve to im dáva istotu, že sa im nič nestane, a že sa môžu odvážiť kamkoľvek chcú a robiť, čo sa im zachce. Ak sa niečo pokazí, budete vždy tu, aby ste ich ochránili pred ujmou.

S pribúdajúcim vekom sa stretávame s ľuďmi, ktorí nie sú našimi rodičmi a ktorých láska k nám nie je bezpodmienečná, sú úplne cudzí, prípadne by sa nám dokonca mohli snažiť ublížiť. Inštinktívne strácame dôveru a strácame radosť. Namiesto toho nás ovládne váhanie a podozrievavosť.

Ak by sme si však navzájom dávali a prejavovali lásku tak, ako sme ju dostávali, keď sme boli malí, nebol by dôvod prestať sa cítiť bezpečne a šťastne. Inými slovami, ak by spoločnosť dávala ľuďom rovnaký pocit lásky, aký dávajú rodičia svojim deťom, nikto by sa necítil neistý alebo nedôverčivý voči druhým, keď sa vydáva mimo svojho domova.

Nie je žiadny lepší pocit ako milovať niekoho iného. Toto jedinečné potešenie je dôvodom, prečo sa rodičia radi venujú svojim deťom. Láska napĺňa milujúceho ešte viac ako milovaného. Keď je láska opätovaná, žiadne puto nie je silnejšie ako puto lásky.

Náš pocit slobody závisí od úrovne lásky medzi nami. Najmä teraz, keď sa svet stal úplne prepojeným a vzájomne závislým, je nevyhnutné, aby sme si to uvedomili.

Keďže medzi nami existuje toľko záväzkov a povinností – niektorých z nich sme si vedomí a väčšiny nie, ale napriek tomu existujú – je nevyhnutné, aby sme medzi nami, namiesto existujúcej atmosféry nedôvery a nepriateľstva, budovali pozitívne vzťahy.

Rozvíjať lásku k druhým nie je jednoduché. Bez nej sa však nikdy nemôžeme cítiť slobodní.

Vo svojej najpravdivejšej podobe láska znamená vystúpiť zo seba, zo svojich osobných túžob, a začať sa vzťahovať k túžbam iných ľudí rovnako, ako sa rodičia vzťahujú k túžbam svojich detí. Ale keď sa takto k sebe vzťahujú cudzí ľudia, vzniká celá spoločnosť, ktorej členovia si navzájom dávajú pocit úplnej slobody, pretože sa všetci cítia milovaní.

V takejto spoločnosti môžeme naplno realizovať svoj potenciál. Keď chceme prispieť svojimi schopnosťami k spoločnému dobru, komunita a celá spoločnosť nás v tom podporujú a my cítime bezmedznú podporu a povzbudenie okolia. To následne zvyšuje našu lásku k spoločnosti a túžbu dávať jej, čím sa vytvára cyklus dávania, ktorý posilňuje každého člena v spoločnosti i spoločnosť ako celok. Možnosti, ktoré takáto spoločnosť môže dosiahnuť, sú nekonečné.

Duch lásky nepozná hranice. Ak ho budeme medzi sebou pestovať, budeme sa cítiť bezpečne ako dieťa v matkinom lone a slobodní ako vtáci po celý náš život.

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

okresny súd bratislava III

NBÚ: Pri razii na súde pochybili policajti, ich postup bol 'značne neštandardný'

05.07.2022 17:00

Razia NAKA na bratislavskom okresnom súde stála miesto predsedu súdu Romana Fitta. Podľa Národného bezpečnostného úradu urobili chybu policajti.

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360360x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Autor blogu

Kategórie