Založ si blog

Zvyšovanie hladiny morí – príčinou sme my

„Keď sa v marci teplota v Antarktíde vyšplhala na 38 stupňov Celzia nad normál, teda približne na 70 stupňov Fahrenheita (cca 21 °C), zrútil sa rozkolísaný ľadový šelf (kontinentálny prah) veľký ako Los Angeles,“ napísala CNN. „Teplo sa sem dostalo prostredníctvom tzv. atmosférickej rieky,“ pokračoval článok, „dlhého prúdu vlhkosti, ktorý prenáša teplý vzduch a vodnú paru z trópov do iných častí Zeme. … tieto „rieky na oblohe“ – ktoré pri dopade na pevninu zhadzujú dážď a sneh – spôsobujú aj extrémne teploty, topenie povrchu, rozpad morského ľadu a veľké oceánske vlny, ktoré ďalej destabilizujú ľadové šelfy na Antarktickom polostrove.“ Áno, vždy, keď dôjde k nešťastiu, hľadáme jeho bezprostrednú príčinu. Takto sa neustále vyhýbame uznaniu skutočnej príčiny našich nešťastí: ľudskej prirodzenosti.

Nielen klíma sa stáva nehostinnou. Sú to aj miznúce lesy a zúriace epidémie, ktoré nám hovoria: „Vy ste hrozba! Vy ste pohroma! Vyčerpali ste svoj potenciál!“ Vedci varujú, že ak neobmedzíme globálne otepľovanie, prídeme o naše pobrežné mestá. Myslím si, že je to oveľa horšie: celá naša planéta sa stane neobývateľnou pre ľudí, za čo si môžeme sami. Zdá sa, že Zem nás už má dosť, je nami „znechutená“.

Hovorí sa nám, že sa to deje preto, lebo znečisťujeme vzduch, vodu a pôdu, ničíme lesy, lovíme iné druhy až do vyhynutia a berieme si od Zeme oveľa viac, ako môže dať bez toho, aby nedošlo k zrúteniu celého ekosystému. Toto sú určite chyby v našom správaní, ale existuje istý dôvod, prečo sa takto správame. Naším hlavným zločinom je náš postoj k sebe navzájom.

Nech ubližujeme Zemi akokoľvek, jeden druhému to robíme desaťkrát viac. Škody, ktoré spôsobujeme Zemi, sú súčasťou nášho úsilia škodiť iným ľuďom a národom; je to len ďalší aspekt nášho vzájomného boja. Ak prestaneme bojovať jeden proti druhému, prestaneme ničiť aj náš spoločný domov – príroda sa zotaví a bude k nám opäť priateľská.

Pravdaže, nie je ľahké prestať navzájom bojovať, keď všade vládne nedôvera a nepriateľstvo. Od národov až po jednotlivcov dominuje agresivita a zastrašovanie, ktoré v skutočnosti určujú naše vzťahy. Keďže nás ale Zem už „vyháňa“, ak chceme prežiť, nemáme inú možnosť, než sa zmeniť.

Je to proces učenia, ktorý sa však musí začať uznaním, že náš problém nespočíva v tom, že spaľujeme príliš veľa fosílnych palív, jeme príliš veľa mäsa alebo znečisťujeme zem a vodu plastmi. Naším problémom je, že všetky tieto škody robíme preto, aby sme ublížili a zničili iných, aby sme ich premohli a podmanili si ich – aby sme mohli byť pyšní a uspokojili sme svoje ego.

Keď si priznáme, že náš egoistický postoj k druhým je naším základným problémom, budeme schopní sa s ním vysporiadať. Naučíme sa povzniesť nad svoje ego a spolupracovať. Najprv si však musíme prestať namýšľať, že nás potápa voda a rieky na oblohe. Topíme sa vo vlastnom egoizme, a to je náš skutočný problém.

 

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca, ktorá sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu, bola 200 metrov široká, 80 metrov dlhá a 60 metrov hrubá.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

S-300

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji proti Rusku

05.07.2022 14:00

Ukrajina potrebuje pre boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360355x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Autor blogu

Kategórie