Založ si blog

Zvyšovanie hladiny morí – príčinou sme my

„Keď sa v marci teplota v Antarktíde vyšplhala na 38 stupňov Celzia nad normál, teda približne na 70 stupňov Fahrenheita (cca 21 °C), zrútil sa rozkolísaný ľadový šelf (kontinentálny prah) veľký ako Los Angeles,“ napísala CNN. „Teplo sa sem dostalo prostredníctvom tzv. atmosférickej rieky,“ pokračoval článok, „dlhého prúdu vlhkosti, ktorý prenáša teplý vzduch a vodnú paru z trópov do iných častí Zeme. … tieto „rieky na oblohe“ – ktoré pri dopade na pevninu zhadzujú dážď a sneh – spôsobujú aj extrémne teploty, topenie povrchu, rozpad morského ľadu a veľké oceánske vlny, ktoré ďalej destabilizujú ľadové šelfy na Antarktickom polostrove.“ Áno, vždy, keď dôjde k nešťastiu, hľadáme jeho bezprostrednú príčinu. Takto sa neustále vyhýbame uznaniu skutočnej príčiny našich nešťastí: ľudskej prirodzenosti.

Nielen klíma sa stáva nehostinnou. Sú to aj miznúce lesy a zúriace epidémie, ktoré nám hovoria: „Vy ste hrozba! Vy ste pohroma! Vyčerpali ste svoj potenciál!“ Vedci varujú, že ak neobmedzíme globálne otepľovanie, prídeme o naše pobrežné mestá. Myslím si, že je to oveľa horšie: celá naša planéta sa stane neobývateľnou pre ľudí, za čo si môžeme sami. Zdá sa, že Zem nás už má dosť, je nami „znechutená“.

Hovorí sa nám, že sa to deje preto, lebo znečisťujeme vzduch, vodu a pôdu, ničíme lesy, lovíme iné druhy až do vyhynutia a berieme si od Zeme oveľa viac, ako môže dať bez toho, aby nedošlo k zrúteniu celého ekosystému. Toto sú určite chyby v našom správaní, ale existuje istý dôvod, prečo sa takto správame. Naším hlavným zločinom je náš postoj k sebe navzájom.

Nech ubližujeme Zemi akokoľvek, jeden druhému to robíme desaťkrát viac. Škody, ktoré spôsobujeme Zemi, sú súčasťou nášho úsilia škodiť iným ľuďom a národom; je to len ďalší aspekt nášho vzájomného boja. Ak prestaneme bojovať jeden proti druhému, prestaneme ničiť aj náš spoločný domov – príroda sa zotaví a bude k nám opäť priateľská.

Pravdaže, nie je ľahké prestať navzájom bojovať, keď všade vládne nedôvera a nepriateľstvo. Od národov až po jednotlivcov dominuje agresivita a zastrašovanie, ktoré v skutočnosti určujú naše vzťahy. Keďže nás ale Zem už „vyháňa“, ak chceme prežiť, nemáme inú možnosť, než sa zmeniť.

Je to proces učenia, ktorý sa však musí začať uznaním, že náš problém nespočíva v tom, že spaľujeme príliš veľa fosílnych palív, jeme príliš veľa mäsa alebo znečisťujeme zem a vodu plastmi. Naším problémom je, že všetky tieto škody robíme preto, aby sme ublížili a zničili iných, aby sme ich premohli a podmanili si ich – aby sme mohli byť pyšní a uspokojili sme svoje ego.

Keď si priznáme, že náš egoistický postoj k druhým je naším základným problémom, budeme schopní sa s ním vysporiadať. Naučíme sa povzniesť nad svoje ego a spolupracovať. Najprv si však musíme prestať namýšľať, že nás potápa voda a rieky na oblohe. Topíme sa vo vlastnom egoizme, a to je náš skutočný problém.

 

Uväznené vnímanie – pochopenie našej skutočnej reality

23.06.2024

Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) rozpráva podobenstvo o mužovi, ktorý sa dopustil vážneho priestupku proti kráľovi a bol odsúdený na dvadsať rokov ťažkých prác v izolovanom väzení v cudzej krajine. Po príchode do väzenia tam spoznal ďalších podobne odsúdených väzňov. Trpel amnéziou, zabudol na svoj predchádzajúci život a veril, že toto opustené miesto je jeho [...]

Čo robiť, keď tak hlboko nenávidíte svet?

22.06.2024

Podobnú otázku som dostal na svojej facebookovej stránke od Diny: „Čo mám robiť so svojou nenávisťou k tomuto svetu?“ Dnes sa tak cíti mnoho ľudí. Ľudia nenávidia tento svet! Neznášajú ho! A mnohí sa dokonca pýtajú: „Prečo som sa narodil? Prečo by som mal na tento svet priviesť dieťa?” Je to skutočne tak. Blíži sa doba, kedy bude ľudstvo z tohto sveta úplne [...]

Zaoberá sa kabala talizmanmi a požehnaním pre šťastie?

20.06.2024

Kabala je veda s jasnými a jednoznačnými zákonmi, ktoré treba študovať. Kabala nemá žiadnu súvislosť s kúzlami, požehnaniami a rôznymi ďalšími amuletmi a rituálmi vykonávanými v jej mene, ktoré sa objavili v čase, keď bola pred svetom skrytá. Kabalistické texty jasne popisujú a vysvetľujú stupne, ktorými musíme prejsť, aby sme získali jej múdrosť. Jedinečnosť [...]

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

michelko

Michelko odmietol diskutovať so Šipošom z hnutia Slovensko

23.06.2024 13:58

Poslanci hnutia Slovensko nie sú podľa Michelka schopní diskutovať.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 738040x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie