Založ si blog

Reštrukturalizácia ľudstva a ako „donútiť“ ľudstvo ku šťastiu

Vojna v Európe, ktorá trvá dlhšie, než ktokoľvek očakával, a ktorej koniec je v nedohľadne, vírus, ktorý mutuje a ľahko preľstí vedcov, zdanlivo nezastaviteľná inflácia, nenapraviteľne narušené zásobovacie reťazce a ďalšie celosvetové krízy doliehajú na ľudstvo. Tieto údery však spôsobujú viac než len bolesť – aj reštrukturalizáciu, prestavbu sveta. Vedú celú planétu – nerasty, rastliny, zvieratá a ľudí – vpred do stavu harmónie a rovnováhy, ktorá raz nastane, hoci sa jej ľudstvo zúfalo snaží vyhnúť. Je to veľmi zvláštna fáza, ktorou prechádzame. Objavuje sa nový, pokojný a harmonický stav, ktorý je bolestivý len preto, že sa mu bránime, pretože chceme rozhodovať, aj keď naše rozhodnutia pracujú proti nám.

Všetko, čo sa dnes vo svete deje, poukazuje na jasnú a jednoduchú skutočnosť: nemáme žiadnu predstavu o tom, o čo vlastne ide. Netušíme, prečo sa veci dejú, ako ich ovplyvniť tak, aby fungovali v náš prospech, ani ako zabezpečiť našu budúcnosť a budúcnosť našej planéty.

Klimatická kríza, hospodársky pokles a neutíchajúce medzinárodné násilie sú príznakmi nefunkčného systému. A tento systém je nefunkčný, pretože odmietame poznať a konať v súlade s jedným jednoduchým faktom: v dobrom aj zlom sme navzájom prepojení a závislí jeden od druhého. Preto musíme pracovať jeden pre druhého, a nie proti sebe.

Globálne krízy nám ukazujú, že sami nedokážeme vyriešiť žiadny problém. Postupne nás prostredníctvom bolesti naučia, že sa musíme naučiť spolupracovať. To bude začiatok skutočnej reštrukturalizácie sveta.

Príroda nám ponúka len dve možnosti: naučiť sa navzájom spolupracovať, alebo nechať prírodu, aby nás to naučila sama – ako to robí teraz. Prvá možnosť je bezbolestná a rýchla, druhá, to je súčasná cesta – plná zmätkov a trápenia.

Vezmime si napríklad vírus. Keby sme spolupracovali na celom svete, už dávno by sme sa ho zbavili. Keďže to odmietame, stále sa šíri a marí naše úsilie. Alebo si zoberme nedostatok potravín. Je falošný, potravín nie je nedostatok. Ľudstvo produkuje oveľa viac, ako spotrebuje. Keďže ich však rozdeľujeme nerovnomerne, niektoré časti sveta sú zásobené nadmerne, iné hladujú a prebytočné potraviny sa pritom vyhadzujú a znečisťujú planétu. Toto je kríza spôsobená výlučne človekom, ktorá sa nikdy nemala stať.

A tak, ako je to s potravinami a zdravotnou starostlivosťou, je to aj s prístupom k vzdelaniu, bývaniu, hospodárskemu rozvoju a všetkým ostatným oblastiam ľudskej činnosti. Ak k tomu pridáme nekončiace preteky v zbrojení, dostaneme recept na nekonečnú chudobu, biedu, frustráciu a nakoniec aj násilie.

Teraz, keď veci zašli príliš ďaleko, kríza zasahuje každého. Príroda nám tým chce povedať, že ak nebudeme spolupracovať, nikto neuspeje. Žiadna krajina nemôže prosperovať samostatne bez ohľadu na ostatné krajiny. Každá krajina je závislá na svetových trhov – na surovinách z iných krajín, od výrobkov vyrábaných v zahraničí aj od potravín, ktoré si nedokáže sama vyrobiť.

Keď zápas o prekonanie iných krajín dosiahne určitú hranicu, začnú sa nám škody, ktoré spôsobujeme iným, vracať. V tomto momente sa objaví globálny kolaps. A práve to sa dnes deje.

Môžeme medzi sebou naďalej bojovať a robiť si život čoraz viac, a nakoniec až neznesiteľne, ťažký, alebo môžeme prestať navzájom bojovať a život každého z nás tak urobiť ľahším a bezpečným. Nakoniec si vyberieme to druhé, pretože nikto nechce trpieť. Jedinou otázkou je, ako dlho nám to potrvá a čo nás to bude stáť.

Reštrukturalizácia ľudstva – to nie je voľba, ale môžeme si vybrať medzi rýchlou a jednoduchou cestou, alebo tou dlhou a bolestivou. V súčasnosti sme jednoznačne na tej druhej.

Môžeme naplniť svet láskou?

20.03.2023

Všetci chceme žiť vo svete naplnenom láskou, ale zároveň si myslíme, že je to nemožné. Čo keby sme však dostali šancu žiť v takomto láskou naplnenom svete? Žijeme vo svete, ktorý je oveľa menej bezpečný a predvídateľný ako v minulosti. Čím viac medzi nami narastá konflikt, rivalita a boj, tým horšie a horšie sa nám žije. Naša sebecká povaha, ktorá sa usiluje o [...]

Skrytá súvislosť medzi vojnou na Ukrajine a zemetrasením v Turecku

17.03.2023

Zatiaľ čo sa svet borí s ničivými následkami zemetrasení v Turecku a Sýrii, na Ukrajine pokračujú prudké boje bez náznaku zmiernenia. Či už sú mestá zničené strelami alebo zemetrasením, výsledkom je ľudské utrpenie a nespočetné množstvo stratených alebo zničených životov. Zdá sa, že medzi týmito dvoma katastrofami nie je žiadna súvislosť, akoby neexistovalo [...]

Môžu byť ľudia vychovaní tak, aby boli ľuďmi?

16.03.2023

My ľudia sa ako ľudské bytosti musíme začať rozvíjať nad úroveň našej zvieracej existencie, a to je možné len vtedy, ak sa zapojíme do určitého druhu výchovy. Ak sa naučíme, ako sa v ľudskej spoločnosti pozitívne vzťahovať jeden k druhému a ako nahradiť naše egoistické postoje altruistickými, potom sa povznesieme nad úroveň zvieracej existencie a staneme sa [...]

Dušan Kováčik

V korupčnom procese s exprokurátorom Kováčikom vypovedal aj bývalý šéf SIS

20.03.2023 16:14

Obžaloba viní Dušana Kováčika zo zločinu prijímania úplatku.

Vojany povodňová aktivita  Laborec povodeň záplavy rieka

V rieke Laborec v Michalovciach našli ženské telo

20.03.2023 15:58

Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a nariadil pitvu.

polícia, policajná páska

Na odľahlom mieste v Bernolákove našli zakopané telo muža

20.03.2023 15:36

V Bernolákove v okrese Senec našli zakopané telo muža. Časť tela trčiaceho zo zeme na odľahlom mieste pri Malom Dunaji si všimli psičkári.

polícia, NAKA

Pri akcii Barón obvinili funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

20.03.2023 15:27

NAKA zasahovala v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Výsledkom je päť zadržaných, ktorí už čelia obvineniu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 515713x
Priemerná čítanosť článkov: 1999x

Autor blogu

Kategórie