Založ si blog

K čomu smeruje evolúcia?

Predstavme si na pár minút, že sme v špeciálnom vlaku, vo vlaku ľudskej evolúcie. Vlak sa blíži k ďalšej zastávke a zastaví na nástupišti. Keď vystúpime z vlaku, uvidíme nápis „Vitajte v spojenom svete“.

Spočiatku sa zdá, že nič nie je inak, všetko vyzerá ako svet, ktorý dobre poznáme. Ale ako sa púšťame ďalej do nového sveta, začíname „narážať do vecí“ – a kolízie sú čoraz bolestivejšie. Ukazuje sa, že prepojený svet síce vyzerá podobne ako ten náš, ale riadi sa úplne inými zákonmi.

Svet sa veľmi rýchlo mení. Sily, ktoré na nás pôsobia, nás nútia prejsť na inú úroveň uvedomenia. Vyžaduje od nás, aby sme začali chápať zákony, ktorými sa riadi príroda, aby sme sa na svet, v ktorom žijeme, pozerali z vyššej perspektívy, širšie a globálnejšie než je naše úzke videnie.

Tisíce rokov sa civilizácia rozvíjala na základe individualistického myslenia. Každého z nás hnali dopredu egocentrické pohnútky, ktoré sa stále len zväčšovali. Teraz nás však tieto impulzy priviedli do slepej uličky.

Dnešní mladí ľudia sa cítia stratení, dezorientovaní, neistí v tom, čo majú v živote robiť a čo od života chcú. Vo svete, ktorý sme si vybudovali podľa vlastného gusta, sa cítia ako „neprispôsobiví“, zatiaľ čo oni sú „iní“.

Tisíce rokov nám kraľovalo naše ego. Pracovali sme, podnikali a zarábali peniaze. Teraz sme zrazu uväznení v globálnej sieti s nespočetnými prvkami, ktoré nemôžeme ovládať a ktorým nerozumieme.

Každý pohyb, ktorý niekto niekde urobí, ovplyvňuje celé ľudstvo. Motýlí efekt sa z teórie zmenil na našu každodennú realitu. V takomto integrovanom svete, kde je všetko prepojené a vzájomne závislé, nemáme inú možnosť, než brať do úvahy aj potreby toho druhého. Postupne, narážaním na čoraz viac prekážok, si uvedomujeme, že ak nebudeme myslieť na všetkých, nikto neuspeje.

Problém je v tom, že na to nie sme stavaní. Neuvažujeme ohľaduplne a nemáme pocit, že skutočná starostlivosť je vôbec možná.

To bude ďalšia veľká výzva pre ľudstvo: prechod na nový postoj ku všetkým ľuďom. Budeme musieť začať tým, že nebudeme robiť druhým to, čo by sme nechceli, aby sa robilo nám, až nakoniec dospejeme do stavu, keď sa budeme mať skutočne radi, akokoľvek fantasticky to dnes môže znieť.

K tejto evolučnej zmene dôjde bez ohľadu na našu vôľu. Už prebieha. Jedinou otázkou je, či sa jej prispôsobíme bez ďalších úderov, ktoré nám bolestne dajú najavo, že sme všetci na jednej lodi.

Teraz je čas otvoriť oči a naučiť sa cítiť naše vzájomné prepojenie. Teraz je čas naučiť sa novú myšlienkovú paradigmu – takú, ktorá zahŕňa aj ostatných, pretože prospech každého je aj môj vlastný.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 15:52

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Žilinka

Žilinka koná v prospech figúr zo Smeru a Sme rodina, tvrdí Baránik

27.01.2023 15:15

Alojz Baránik (SaS) požiadal predsedu ústavnoprávneho výboru o predvolanie si generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Ide o pravdu, Peter Pellegrini

Pellegrini v Ide o pravdu: Príde najšpinavšia kampaň v histórii. Nedáme sa stiahnuť do blata Matovičom

27.01.2023 15:00

SaS je kľúčom k júnovým voľbám, ak ich jej poslanci podporia, tak opozícia s hlasmi Sme rodina skoršie voľby presadí, hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491463x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie