Založ si blog

Protestanti, ktorí strácajú vyznanie, nie sú pre Ameriku dobrou správou

Podľa nedávno zverejneného Pewovho výskumu sa v roku 2007 78 % Američanov označilo za kresťanov. Teraz, v roku 2021, sa ich počet zníži na 63 %. Zároveň sa podiel Američanov, ktorí sa označujú za „bez vyznania“ (nones), zvýšil zo 16 % na 29 %. Keď sa pozriete na kresťanskú populáciu, zistíte, že sa podiel katolíkov v Amerike zmenil len veľmi málo a drvivá väčšina kresťanov, ktorí „stratili vyznanie“ (nones), pochádza z protestantských denominácií.

Ak vezmeme do úvahy, že tento vývoj nie je výsledkom revolúcie, ale postupného a dobrovoľného trendu, myslím si, že to je problém. Je to odklon od ducha zakladateľov národa, a to dosť rýchly. Ak sa náboženstvo stane záležitosťou kultúry bez záväzkov k určitým kódexom správania, nebude to pre Ameriku dobré.

Náboženstvo kedysi dávalo ľuďom pocit spolupatričnosti a zmysel. Dávalo im morálny kódex a systém pravidiel, podľa ktorých sa mali správať doma, v práci a všade počas celého života. Ľudia sa v detstve naučili zákony svojho náboženstva a pokračovali v nich počas celého života. Bola to „filozofia“ života ľudí.

Náboženstvo už ale ľuďom nič z toho neposkytuje, a tak ho opúšťajú. Ako ukazuje prieskum, väčšinou neodchádzajú nikam konkrétne. Neodchádzajú do iných náboženstiev, aspoň zatiaľ nie, ale skôr preč od vlastnej viery – a často od viery vôbec.

Dnešní mladí ľudia náboženstvo nepotrebujú, nevidia v ňom pre seba žiadne výhody. V Rusku úrady oživujú náboženstvo po desaťročiach, keď ho sovietsky režim brzdil. Robia to preto, aby udržali ľudí na uzde, aby sa príliš neprehupli do krajnej ľavice alebo krajnej pravice. Namiesto toho sa náboženstvo používa na manipuláciu s verejnosťou a jej kontrolu.

Amerika však nie je Rusko. Američania necítia k náboženstvu to, čo cítia Rusi, a tak sa celá štruktúra rozpadá.

Paradoxne, jedinou časťou života, kde náboženstvo ešte môže dať odpovede, ktoré by ľudia mohli chcieť počuť, je smrť. Všetci sa jej bojíme a náboženstvo má upokojujúce odpovede. Pretože súčasný život neponúka útechu pri odchode našich blízkych ani pri strachu z vlastného zániku, potláčame strach rozptýlením. Videohry, online vysielanie, filmy a iné formy zábavy nahrádzajú náboženstvo. Ale tým, ktorí stále veria v posmrtný život, náboženstvo ponúka vítanú útechu a posilu.

Predtým náboženské centrá slúžili aj ako komunitné centrá, kde sa ľudia stretávali pri spoločných jedlách alebo oslavách sviatkov. Dnes si však ľudia žijú viac pre seba a nemajú záujem o komunitný život. Stali sme sa veľmi materialistickými, všetko je obchod, vzťah dávania a brania. Ľudia chcú vidieť okamžité výsledky a náboženstvo ich neponúka. V najlepšom prípade poskytuje upokojujúci prísľub dobrej budúcnosti v posmrtnom živote, ale čoraz menej ľudí ho potrebuje ako zdroj útechy, takže náboženstvo stráca svoju príťažlivosť.

Príliv a odliv ľudí do náboženstva a z neho bude pokračovať a neistota nakoniec povedie ľudí k tomu, aby sa pýtali na zmysel života. Začnú si klásť otázky: „Kto som?“ alebo „Prečo som tu?“ a budú si musieť na tieto otázky odpovedať, inak nenájdu dôvod žiť, zmysel svojho života nenájdu. U mladej generácie sa to už deje a bude sa to naďalej rozširovať aj na všetky ostatné vekové skupiny.

Keď raz ľudia dospejú do tohto bodu, zistia, že zmysel života nie je v utešených odpovediach o posmrtnom živote alebo v predstavách o svete, kde sa všetci riadia prísnymi pravidlami jedného konkrétneho Boha jedného konkrétneho náboženstva. Namiesto toho nájdu zmysel života tu a teraz, medzi nami, v pestovaní vzájomného záujmu a starostlivosti jeden o druhého. Ľudia budú nachádzať zmysel v dávaní a pomáhaní, a nie v braní a porážaní druhých. Svoje srdcia naplnia láskou k ostatným a zmyslom ich života bude láska samotná.

Pripúšťam, že je to cesta, proces – a my tam ešte nie sme. Momentálne sa zdá, že veci sú čoraz temnejšie. Ale nie je vždy najtemnejšie tesne pred úsvitom?

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime?

03.07.2022

Čo keď sa v otázke klímy vo všetkom mýlime? Čo by sme robili, keby sme sa dozvedeli, že aerosóly, ktoré znečisťujú vzduch, ho zároveň ochladzujú a zmierňujú skleníkový efekt? A čo keby sme sa dozvedeli aj to, že sopečné erupcie, ktoré produkujú CO2 a iné skleníkové plyny, ktoré zohrievajú atmosféru, tiež produkujú popol, ktorý blokuje slnečné lúče a [...]

O pápežovi Františkovi a tretej svetovej vojne

01.07.2022

Minulý týždeň bol zverejnený rozhovor redaktorov európskych jezuitských publikácií s pápežom Františkom, v ktorom označil rusko-ukrajinskú vojnu za začiatok tretej svetovej vojny. Ako prvý zverejnila rozhovor talianska jezuitská publikácia La Civiltà Cattolica a pápež v ňom prehlásil: „Svet je vo vojne. Pre mňa bola dnes vyhlásená tretia svetová vojna.“ [...]

Kráľovná Alžbeta a úloha monarchií

29.06.2022

„Vyhlasujem pred vami všetkými, že celý svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätím vašim službám.“ To boli slová záväzku vtedajšej princeznej Alžbety pred tým, ako sa stala kráľovnou. Je prvým britským monarchom, ktorý oslávil platinové jubileum svojej vlády. Tento mesiac si pripomíname sedemdesiat rokov jej služby ľudu Spojeného kráľovstva. Ľudia sa [...]

okresny súd bratislava III

NBÚ: Pri razii na súde pochybili policajti, ich postup bol 'značne neštandardný'

05.07.2022 17:00

Razia NAKA na bratislavskom okresnom súde stála miesto predsedu súdu Romana Fitta. Podľa Národného bezpečnostného úradu urobili chybu policajti.

Punta Rocca / Ľadovec / Príroda / Alpy /

Nezvestných horolezcov v talianskych Alpách hľadajú aj dronmi. Nádej na ich záchranu však slabne

05.07.2022 16:58

Medzi nezvestnými sú i traja českí občania. Masa odtrhnutého ľadovca sa rútila dolu svahom rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

Cherson / Vojna na UA / Vojak / Armáda /

Proruskú vládu v okupovanom Chersone povedie bývalý príslušník FSB

05.07.2022 15:40

Jelisejev doteraz pôsobil ako zástupca šéfa vlády ruskej Kaliningradskej oblasti.

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 360400x
Priemerná čítanosť článkov: 1959x

Autor blogu

Kategórie