Založ si blog

Odchod Borisa Johnsona budeme ľutovať

Po veľkolepom prejave britského premiéra Borisa Johnsona odstúpila celá vláda, čím sa dostal do neudržateľnej pozície, ktorá ho prinútila odstúpiť. Na prvý pohľad konzervatívna strana urobila etickú vec a zosadila svojho zlomyseľného lídra. Vysmieval sa pravidlám Covidu, ktoré sám uzákonil. Myslím si však, že aspoň do určitej miery by sme mali vládcov posudzovať viac podľa toho, čo robia pre svoju krajinu, a menej podľa toho, ako sa správajú ako jednotlivci. V prípade Borisa Johnsona si myslím, že jeho vedenie bolo dobré pre Spojené kráľovstvo, dobré pre Ameriku, dobré pre Európu a dobré pre Izrael, a verím, že jeho odchod budeme ľutovať.

Roky som hovoril, že je v najlepšom záujme Spojeného kráľovstva odtrhnúť sa od EÚ. Nakoniec, po mnohých rokoch váhania, našla Británia v Johnsonovi rozhodného lídra, ktorý má Brexit zrealizovať. Keď sa usadí prach menších škandálov, tento výkon zostane ako Johnsonovo dedičstvo. Verím, že Briti to prajne pripíšu k jeho menu.

Ukrajina už teraz oplakáva Johnsonov odchod, pretože bol jej podporovateľom vo vojne proti Rusku. Sú aj takí, ktorí tvrdia, že by sa ešte mohol vrátiť ako šéf NATO. Nie som „v obraze“, pokiaľ ide o politiku, ale ak by k tomu došlo, Európe by to prospelo.

Johnsonove názory na to, ako by mal svet fungovať, boli pokrokové a konštruktívne. Teraz, keď odchádza, niet pochýb o tom, že ďalší premiér bude menej asertívny a nebude taký silný. Podľa mňa je to zlá správa pre Spojené kráľovstvo a zlá správa pre svet.

Problémom nie je len zosadenie Borisa Johnsona. Mnohí ľudia, a nielen v Spojenom kráľovstve, sa cítia zneistení a rozčarovaní z politiky. Cítia sa bezmocní a stratili nádej vo svoju schopnosť ovplyvňovať riadenie svojej krajiny, hoci zdanlivo žijú v demokratických krajinách. V dôsledku toho ľudia úplne strácajú záujem o politiku. Podľa môjho názoru na tom majú veľký podiel médiá a politici. Zámerne mätú verejnosť do takej miery, že obyčajní ľudia, ktorí by inak mohli robiť kvalifikované rozhodnutia a vyvodzovať seriózne a inteligentné závery o svojich lídroch, nedokážu pochopiť, čo sa deje, a jednoducho to vzdávajú.

Myslím si, že ak ľudia chcú politický systém, ktorý bude pracovať v ich prospech a nebude ich zneužívať, musia sa sústrediť skôr na seba, než očakávať, že politici budú dbať na ich potreby. Ak sa ľudia zamerajú na vzájomné prepojenia, na posilnenie solidarity a súdržnosti, toto zmýšľanie prenikne nahor. Politici napokon potrebujú priaznivé názory ľudí. Ak uvidia, že ľudia oceňujú solidaritu, aj oni ju prijmú.

Ako som už povedal, Boris Johnson bol pre Izrael dobrý. Či jeho nástupca bude pokračovať v jeho politike voči Izraelu, sa ešte len uvidí. Je však jasné, že ktokoľvek príde na rad, bude musieť prehodnotiť vzťah Spojeného kráľovstva s Izraelom. Niet pochýb o tom, že Izrael bude aj naďalej predmetom záujmu Spojeného kráľovstva, ako je predmetom záujmu celého sveta. Politika budúceho premiéra Spojeného kráľovstva sa teda ešte len ukáže.

Ťažko povedať, ako sa to bude vyvíjať v krátkodobom horizonte, ale z dlhodobého hľadiska platí pravidlo, že krajiny sú úspešné a prosperujú, keď udržiavajú dobré vzťahy so Židmi vo všeobecnosti a najmä s Izraelom. Neprospievajú, keď sa obracajú proti Izraelu a Židom.

V Spojenom kráľovstve je Konzervatívna strana naklonená Izraelu viac ako Labouristická strana. Bolo to zjavné najmä v čase, keď bol na čele Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Táto strana sa výrazne prikláňala k Palestínčanom a proti Izraelu. Je preto pre mňa prirodzené dúfať, že v nasledujúcich parlamentných voľbách v Spojenom kráľovstve opäť zvíťazí Konzervatívna strana a ďalší premiér bude pochádzať z jej radov.

Okrem toho sa v posledných rokoch ukázalo, že konzervatívci sa vo všeobecnosti prikláňajú k tradičnejším názorom týkajúcich sa diplomacie, spoločnosti a rodiny. Ľavica – z ktorej väčšina volí labouristov – presadzuje „progresívne“ názory, ktoré zvyšujú sociálnu nestabilitu a zmätok, ktorý ľudia pociťujú, ako som už spomenul vyššie. Z tohto dôvodu sa domnievam, že bez ohľadu na záujmy Izraela je v záujme Spojeného kráľovstva, aby Konzervatívna strana zostala pri moci aj po nasledujúcich parlamentných voľbách.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419405x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie