Založ si blog

Éra spolupatričnosti

Prečo sa čoraz viac zdá, že človek je pre svoje okolie tyranom? Medzi národmi, v osobných vzťahoch, so spolupracovníkmi, medzi rovesníkmi v škole a voči prírode sme nešikovní ako slon v porceláne, rozbíjame všetko, čoho sa dotkneme, a zanechávame za sebou chaotický neporiadok. Má to svoj dôvod: svet okolo nás sa mení. Zatiaľ čo sme uväznení v predstave, že musíme pracovať len pre seba, a že ak sme slabí, ostatní nás zožerú, život nám odhalil svoju skutočnú – previazanú podstatu a ukazuje nám, že ak jednáme len samostatne, zlyhávame. Realita nastolila vek spolupatričnosti, a ak chceme uspieť, budeme sa musieť prispôsobiť.

V tomto novom veku sami uspieť nemôžeme. Sila človeka nepochádza z jeho samostatných schopností, ale zo schopnosti spájať sa a spolupracovať s ostatnými.

Keď premýšľame o spolupráci, často myslíme na to, že musíme robiť kompromisy a vzdať sa vecí, ktoré by sme chceli, aby sme si spojenie udržali. To však už dávno neplatí. Práve naopak, nová spolupatričnosť si vyžaduje, aby sme využili všetky svoje schopnosti, talenty, nápady a túžby. Budeme ich však využívať skôr pre spoločné dobro, než pre svoje vlastné.

V súčasnosti využívame svoje schopnosti na to, aby sme prospeli sebe a zabránili iným, aby nám ublížili alebo nás prekonali. To nás stavia do neustáleho boja s ostatnými. Výsledkom je, že si navzájom často ničíme dobré nápady i silné stránky, iný zas často ničia tie naše, a všetci končíme unavení, vyčerpaní, s nenaplneným potenciálom – a celá spoločnosť len stráca.

Keď využívame svoje individuálne prednosti pre spoločné dobro, navzájom posilňujeme svoje kvality, zvyšujeme svoje úspechy a uľahčujeme realizáciu plného potenciálu toho druhého. Z toho profituje každý. Cítime sa naplnení, sebavedomí, vítaní v našom sociálnom prostredí a z nášho prínosu má prospech celá spoločnosť. Energia, ktorú sme predtým vynakladali na sebaobranu, je zameraná na rozvoj a úspechy nás podnecujú k tomu, aby sme kolektívu dávali zo seba ešte viac.

Jediné, čo nám bráni žiť túto vysnívanú spoločnosť, je naše tvrdohlavé ego. Pokiaľ mu dovolíme vládnuť, bude nás naďalej ničiť a demolovať našu spoločnosť. Nakoniec zničí všetko a my si uvedomíme, že nemáme inú možnosť, ako sa svojho ega vzdať.

Ak si to uvedomíme radšej teraz ako neskôr, ušetríme si túto pochmúrnu perspektívu a prenesieme budúcnosť do prítomnosti. Ak si navzájom pomôžeme povzniesť sa nad samých seba, dokážeme to, pretože vo veku spolupatričnosti je aj povznesenie sa nad ego možné len vtedy, ak budeme navzájom spolupracovať.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419430x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie